Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Nedir?

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Nedir?

Kıl dönmesi ya da tıbbi adıyla pilonidal sinüs, sıklıkla 30 yaş altı erkeklerde görülen, kılların deri altında yuva yapmasıdır. Kıl dönmesi (pilonidal sinüs), cilt döküntüleriyle dolan, iltihaplanan ve daha sonra cildi boşaltmak için çeşitli şekillerde fistülleşen bir cilt altı kisti ile tanımlanan bir cilt rahatsızlığıdır. Kist oluştuktan sonra deri altında biriken deri atıkları, kıl, yağ, epitel doku ve diğer deri dokularının içeride birikmesiyle oluşur ve o bölgede iltihabi bir doku oluşur.

İçi kılla dolu bir kist olan bu durumda kistin enfeksiyon kapmasına bağlı olarak kıl dönmesi apsesi oluşabilir. Durum zamanında tedavi edilmezse kıl dönmesi apsesi ilerleyerek diğer kıl köklerini de içine alır ve ilerleyerek cilt altı yağ dokusuna yayılabilir. Vücudun döktüğü serbest kılların ve kıl yumaklarının bazı bölgelerde birikmesi sonucu oluşan pilonidal sinüs olarak da bilinen kıl dönmesi, şişlik, sertlik, akıntı ve ağrı gibi rahatsızlıklara neden olur.

Kıl dönmesi erkeklerde kadınlara oranla 3 kat daha fazla görülüyor. Kıl dönmesinin en sık görüldüğü yaş grubu 15-30 arasıdır. Kıl dönmesi oluşumunda kıl yapısı en önemli faktörlerden biri olsa da bazı faktörler sorunu daha yaygın hale getirebilir.

Aşırı kilolu olmak, gün içinde çok fazla oturmak ve çok fazla terlemek kıl dönmesine neden olabilecek faktörlerden bazılarıdır. Yürürken veya otururken, kalça kaslarının hareketleri kılları daha derine gömer ve kıl dönmesine neden olur.

Bu nedenle bankacılar, öğrenciler, şoförler, bisiklet ya da binicilikle ilgilenen sporcular gibi meslek gruplarında kıl dönmesi daha sık görülür. Ayrıca çok kıllı bir vücut yapısı, yoğun ve kaba kıl yapısı, deri kalınlığı ve kötü hijyen hastalığın diğer öne çıkan faktörleridir.

kil dönmesi
Merak Ettiklerinizi

Hemen Cevaplayalım!

  Kıl Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

  Kıl dönmesinin nedenlerinden biri sırttan dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinde dönerek deri içine doğru ilerlemesidir. Kıl dönmesinin diğer nedenleri arasında uzun süre oturmak, aşırı kilolu olmak, terlemek, ağırlık kaldırma gibi yorucu egzersizler ve uzun süre motosiklet veya bisiklete binmek sayılabilir.

  Kıl dönmesi oluşumundaki ana faktör kıl dibindeki kıl kökünün apse veya iltihaplanmasıdır. Kuyruk sokumunda kıl dönmesi kuyruk sokumunun hemen üstünde meydana gelir. Kuyruk sokumundaki küçük çatlaklar sonucunda birden fazla kıl bu bölgede toplanarak kıl dönmesine neden olabilir.

  Kıl Dönmesi Neden Oluşur?

  Özetle kıl dönmesi, kıl deriye nüfuz ettiğinde ve deri altında sıkıştığında meydana gelir. Özellikle kuyruk sokumu bölgesinde sık görülür. Kuyruk sokumu bölgesinde oluşmasının temel nedeni bu bölgenin kıllı bir yapıya sahip olmasıdır.

  Yine dar pantolon giymek kıl dönmesinde önemli bir etkendir. Kılların kalçalar arasında yön değiştirerek içe doğru batmasına ve bu bölgede oluşmasına neden olur. Sırttan saç dökülmesi de kıl dönmesinin bir nedenidir.

  Kıl Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

  Kıl dönmesi, deri altında bir kist oluşması ve bu kistin deri döküntüleri ile dolması ve döküntüleri dışarı atamadığı için şişip iltihaplanması ile ortaya çıkar.

  Genellikle kalça arasında meydana gelen kıl dönmesi, basit bir sivilce veya lezyon olarak görülebilir. Ancak bölgede çok fazla kıl birikmesi durumunda apse ile birlikte ağrılı bir süreç haline gelebilir. Kıl dönmesi belirtileri şunlardır

  • Akıntı
  • Ağrı
  • Kaşıntı
  • Yanma hissi görülür.
  • Kıl dönmesi en sık kalça arasındaki bölgede görülmekle birlikte koltuk altı, göbek veya kasıklarda da oluşabilir.

  Kıl dönmesi olup olmadığını nasıl anlarsınız?

  Kıl dönmesi, bölgede kaşıntı ve şişlik gibi şikayetlerle doktora başvurulmasıyla teşhis edilebilir. Kıl dönmesinin kesin tanısı deneyimli bir doktor tarafından yapılacak anal muayene sonrasında konulabilir.

  Kıl dönmesi tanısı genellikle MR, ultrason veya röntgen gibi görüntüleme cihazlarına gerek kalmadan iyi bir fizik tedavi ile konulabilir. Ancak durum net değilse doktor bazı testler isteyebilir.

  Kıl Dönmesi Tedavisi

  Kıl dönmesi hastalığı erken evrelerdeyse ve kişinin herhangi bir şikâyeti yoksa genellikle ilk tedavi yöntemi olarak ameliyat tercih edilmez. Doktorun önereceği şekilde ağrı kesici ya da antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

  İltihaplı kıl dönmeleri, içinde kıl bulunması nedeniyle müdahale edilmeden kendiliğinden iyileşemez.

  kil dönmesi
  kil dönmesi
  Kıl Dönmesi Ameliyatı

  Kıl dönmesi ameliyatı çok dikkatli yapılmalı. Gereksiz ameliyat, basit gibi görünen bir kıl dönmesini inatçı yaralarla bir kabusa dönüştürebilir.

  Tedavi edilemeyecek kadar yayılmış vakalarda hastalıklı dokunun çıkarılması esastır. Bu alan çıkarıldıktan sonra, açıklık dikilirken cilt yırtılmaları, boşluklar ve cildin gerilmesi sonucu yeni sinüsler oluşabilir.

  Yine ameliyat sonrası gerginlik nedeniyle hareket kısıtlanır. Yara açık bırakılırsa aylarca pansuman gerekebilir. Bu nedenle kıl dönmesi ameliyatı uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır.

  Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası

  Kıl dönmesi ameliyatı sonrası iyileşme süreci ameliyatın türüne bağlı olarak değişir. Kristalize fenol kullanılmışsa iyileşme süreci en az 6 ila 8 hafta sürer. Açık cerrahi ile 8 ila 10 hafta, yarı kapalı yöntemlerle ise 3 ila 4 hafta sürebilir.

  Kıl dönmesi ameliyatından sonra hastaların günlük işlerine dönmeleri 2 ila 10 hafta arasında değişebilir. Ameliyat sonrasında hastaların dikkat etmesi gereken birkaç husus vardır. Bunlar basit ev bakımı ve doktor tarafından önerilen ilaçların düzenli kullanımı ile halledilebilir.

  Kıl dönmesi ameliyatından sonra hastaların ameliyat bölgesine özen göstermesi çok önemlidir. Örneğin her gün sıcak suyla duş almak, tüy dökücü kremler veya lazer tedavileri kullanarak tüyleri bölgeden uzak tutmak ve terlemekten kaçınmak çok önemlidir.

  Ayrıca, geçirdiğiniz ameliyatın türüne bağlı olarak, tuvalete giderken oturmak, merdivenleri teker teker çıkmak ve sırt üstü yatmak yerine yüz üstü veya yan yatmak gibi şeyler yapmanız gerekebilir.

  Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Cerrahisinin Dezavantajları

  Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) ameliyatı, komplikasyonlara neden olabilir. Cerrahi komplikasyonlar aşağıdaki gibidir

  • Kıl dönmesi ameliyatı sonrası hastanın günlük hareketleri kısıtlanabilir.
  • Ameliyat sonrası ağrı ve akıntı oluşabilir.
  • Kıl dönmesi ameliyattan sonra tekrarlayabilir.
  • Hastanın dikişli bölgeyi düzenli olarak pansuman etmesi gerekebilir.
  • Hastalar tuvalete giderken oturur pozisyonda kalmamaya özen göstermelidir.
  • Hasta dışkılamada zorluk çekebilir ve aşırı ıkınmaya bağlı ağrı yaşayabilir.
  • Cerrahi olarak tedavi edilen bölgenin temizliğine dikkat edilmezse enfeksiyon veya iltihap gelişebilir.
  Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisinde Uygulanan Teknikler
  • Lazer tedavisi
  • Mikrosinüsektomi Tedavisi
  • Kristalize Fenol Tedavisi
  • Gümüş Nitrat Tedavisi
  • Rejeneratif (Kök Hücre) Tedavisi

  Bu teknikler, kişinin durumuna uygun olarak tek tek ya da kombine bir şekilde uygulanabilir.

  Kıl dönmesi için neden lazer tedavisi?
  • İşlem 5-8 dakika sürer.
  • Anestezi kullanılmaz ve anesteziye bağlı herhangi bir yan etkisi yoktur.
  • Ameliyat olmadığı için tedavi öncesi herhangi bir test veya tahlil gerekmez, aç veya tok olmak tedaviye engel değildir.
  • Herhangi bir kesi yoktur.
  • Doku zarar görmediği için iyileşme hızlıdır.
  • Aynı anda hem muayene hem de tedavi olabilirsiniz.
  • Diş dolgusu kadar rahat ve hızlı olduğu için hastanede yatmayı gerektirmez.
  • Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisinde daha az ağrı olur.
  • Klasik cerrahinin komplikasyonları (şiddetli ağrı) görülmez.
  • Kronik hastalığı (kalp, şeker, tansiyon, ritim bozuklukları vb.) olan hastalara da uygulanabilir.
  Kıl Dönmesi Tedaviden Sonra Tekrar Oluşur Mu?

  Kıl dönmesinin cerrahi veya cerrahi olmayan tedavisinden sonra kıl dönmesinin tekrarlama oranı yeni geliştirilen tekniklerle çok düşüktür. Bu hastalar için doğru tedavi yöntemi kullanılırsa başarı oranı oldukça artacaktır.

  Kıl Dönmesi TedavisiLazer
  Yöntemi

  Tedavileri harmanlayarak hastalarını cerrahi ameliyatlardan kurtan Op. Dr. Yasir Gözü Lazer tedavi yöntemi on binlerce hastası aynı gün, günlük yaşantısına devam etmesine olanak tanıdı.

  Kıl Dönmesi İle Alakalı Bloglar