Genital Siğil Tedavisi

HPV virüsü nedir?

Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen genital siğiller, genital bölgede cinsel yolla bulaşan HPV enfeksiyonunun bir belirtisidir. Condyloma acuminata olarak da bilinirler. HPV’nin (insan papilloma virüsü) 200’den fazla türü vardır ve bunlardan 40’ı genital siğillere neden olur. En çok siğile neden olan tipler HPV 6 ve HPV 11’dir. Bu HPV tipleri kansere neden olmaz.

Özellikle kadınlarda diğer HPV tipleri de aynı anda vücutta bulunabilir, bu nedenle Pap smear gibi testler yapılmalıdır. Genital siğiller ciltte bazen leke şeklinde açık veya koyu kahverengi yumrulardır. Tek bir siğil olarak görülebildikleri gibi karnabahar şeklinde yan yana birden fazla siğil de görülebilir. Siğiller bazen benlerle karıştırılır veya hiç tanınmazlar. Cinsel ilişki sırasında kaşınabilir veya kanayabilirler.

İnsanların yüzde 60’ının hayatlarının bir döneminde HPV’ye maruz kaldığı tahmin edilmektedir. Virüs vücuda girdikten sonra genellikle bağışıklık sistemi tarafından baskılanır. Baskılanmadığı durumlarda, genital siğillere neden olan tipler enfeksiyondan ortalama 1 yıl sonra semptomlara neden olur.

Virüs belirti verse de vermese de vücutta olduğu için başka insanlara bulaşma ihtimali vardır. Bu nedenle HPV virüsünün ne zaman ve kimden bulaştığını bilmek mümkün değildir. Genital siğiller ne kadar erken teşhis edilirse, tedavileri de o kadar kolay olur. Siğiller boyutlarına bağlı olarak kremlerle, farklı yanık türleriyle veya ameliyatla tedavi edilebilir.

Genital siğillere nüfusun %1’inde rastlanmaktadır. Bu oran 20’li yaşlarda %7’ye çıkmaktadır. Rahim ağzı kanseri aşısı olsa bile tarama programları devam etmelidir. 21 yaşından itibaren tüm kadınlar her üç yılda bir smear testi yaptırmalıdır.

HPV ve PAP smear testlerini birleştiren tarama kotesti 30 yaşından itibaren önerilmektedir. Her iki sonuç da iyi çıkarsa, beş yıl içinde rahim ağzı kanseri veya kanser öncesi lezyon gelişme oranı %0,08’e düşmektedir.

genital siğil
Merak Ettiklerinizi

Hemen Cevaplayalım!

  Genital Siğillerin Belirtileri Nelerdir?

  • Genital siğiller toplu iğne başı büyüklüğünde, kabarcıklı ve irin doludur. Birden fazla varsa, karnabahar gibi görünecek şekilde birleşebilirler. Başlangıçta deri renginde veya kahverengi kabarcıklar şeklinde olabilirler. Siğiller genellikle rahatsızlık vermese de bazen kaşıntı yapabilir ve cinsel ilişki sırasında kanayabilir.
  • Genital siğiller aşağıdaki bölgelerde görülebilir
  • Siğiller tek, gruplar halinde, deri üzerinde kabarık, düz veya ‘karnabahar’ şeklinde olabilir.
  • Deri kabarık, pürüzlü, ten rengi veya gri olabilir.
  • Genellikle ağrı olmaz. Ancak kaşıntı meydana gelebilir.
  • Cinsel ilişki sırasında hafif kanamaya neden olabilir.
  • Siğili olan bir kişiyle cinsel temastan sonraki haftalar veya aylar içinde ortaya çıkabilir.
  • Genital siğillere neden olan HPV enfeksiyonu, ağız genital bölge ile temas ederse nadiren boğazda siğillere neden olabilir.

  HPV Nasıl Bulaşır?

  • HPV virüsü her iki cinsiyette de bulunabilir ve cinsel temas yoluyla kişiden kişiye yayılır. Vajinal ve anal seksin yanı sıra HPV, prezervatifle kapatılmamış genital bölgede ciltten cilde temasla da yayılabilir.
  • Genital siğiller görünür olmasa da, HPV ile enfekte olmuş cildin genital bölge ile teması virüsü bulaştırmak için yeterlidir.
  • Nadiren oral ilişki yoluyla blir. Bu süre zarfında kişi taşıyıcı olur ve hastalığı başkalarına yayabilir.
  • HPV taşıyan hamile kadınlarda doğum sırasında anneden bebeğe geçebilir.
  • Genital siğillerin hangi partnerden bulaştığını veya virüsün vücutta ne kadar süredir bulunduğunu söylemek mümkün değildir.
  • Tedavi edilmezse siğiller çoğalabilir ve boyutları artabilir.
  • Genital siğiller öpüşme, havlu, çatal-bıçak, bardak veya tuvalet paylaşımı ile yayılmaz.

  HPV’den Korunma Yolları

  • Vajinal, anal veya oral cinsel ilişki sırasında her zaman prezervatif kullanın. Virüs korunmasız cilt yoluyla bulaşır.
  • HPV, enfeksiyondan sonra vücutta yıllarca uykuda kalabilir ve herkeste genital siğillere neden olmaz. Birçok insanda HPV vücudun bağışıklık sistemi tarafından etkisiz hale getirilir.
  • Genital siğillere neden olan HPV tipleri ile enfeksiyondan sonra, siğiller birkaç ay veya birkaç yıl sonra ortaya çıkabilir bulaşabilir.
  • Genital siğiller için tedavi görürken cinsel temasta bulunmayın.
  • HPV aşısı yaptırın: HPV’ye karşı korunmanın en etkili yolu hem erkekler hem de kadınlar için HPV aşısı yaptırmaktır.

  Dünya genelinde kullanılan ve bazı ülkelerde çocukluktan itibaren yapılan HPV aşısı, virüsün en sık kansere neden olan HPV 16 ve 18 tiplerine karşı koruma sağlar. Dört değerlikli aşı ayrıca genital siğillere neden olan 6 ve 11 tiplerine karşı da koruma sağlar. Tüm rahim ağzı kanserlerine karşı %90 koruma sağlarken siğillere karşı da aynı korumayı sağlar.

  genital siğil
  genital siğil
  Genital Siğiller İçin Tanı Yöntemleri

  Genital siğiller görünüm olarak çok tipiktir. Genital siğillerin tanısı bir dermatolog tarafından siğillerin incelenmesi ile konulabilir. Ayrıca jinekologlar ve ürologlar tarafından da teşhis edilebilir. Kadınlarda genital siğiller yıllık jinekolojik kontrolünüz sırasında bulunabilir.

  Genital siğiliniz varsa, tedaviniz tamamlanana kadar cinsel ilişkiye girmemeli ve partnerinizi bilgilendirmelisiniz. Kadınlarda HPV rahim ağzı kanseri için önemli bir risk faktörüdür. Bu nedenle, genital siğillerin ve diğer HPV tiplerinin varlığını kontrol etmek için aşağıdaki testler yapılacaktır:

  Pap Smear Testi

  Jinekolojik muayene sırasında, özel bir fırça veya spatula kullanılarak vajina girişinden bir örnek alınır. Bu ağrısız bir işlemdir. Rahim ağzında herhangi bir hücresel değişiklik olup olmadığını belirlemek için kullanılır. Smear testi tek başına kanser teşhisi için yeterli değildir. Pozitif bir smear, bir sorun olduğunu ve tanısal testlerin yapılması gerektiğini gösterir.

  HPV DNA Testi

  Pap smear anormal çıkarsa, HPV’nin kansere neden olma olasılığı araştırılacaktır.

  Kolposkopi

  Büyüteçli bir ışık kullanılarak vulva, vajina ve serviksin incelenmesidir.

  Servikal biyopsi

  Kansere neden olabilecek hücrelerdeki değişiklikleri kontrol etmek için rahim ağzından doku alınır.

  Genital siğiller için tedavi seçenekleri

  HPV enfeksiyonunu vücudunuzdan uzaklaştıracak bir tedavi yoktur. Ancak genital siğiller aşağıdaki yöntemler kullanılarak giderilebilir. Tedavinin amacı sadece siğilleri yok etmek değil, aynı zamanda siğilin olduğu dokuyu tamamen temizlemektir.

  Genital siğiller kremler, kriyoterapi (yakma) veya dondurma ve siğil büyükse ameliyat ile tedavi edilir.

  Kremler

  Bunlar siğil dokusunu kimyasal olarak yakarak tedavi eden ilaçlardır.

  Klasik Cerrahi Yöntem,

  Narkoz ve yatış gerektiren klasik cerrahi yöntemlerin yan etkilerine ve genital siğil tedavisi sonrası oluşabilecek izlere yönelik endişelerinden dolayı, alternatif tedavi yöntemlerine daha fazla ilgi göstermektedirler.

  Kriyoterapi

  Bu, siğilin sıvı nitrojen püskürtülerek dondurulmasını ve yok edilmesini içerir. Anesteziye gerek yoktur.

  Elektrokoter

  Bu, siğillerin elektrik akımı ile yakılmasını içerir ve bölge lokal anestezi ile uyuşturularak gerçekleştirilir.

  Lazer yöntemi

  Isıtma, Buharlaştırma Tedavisi. Lazer ışınlarının siğilin üzerine odaklanmasıyla, siğilin tabanı ısınır ve kururken çevre dokuda herhangi bir zarar oluşmaz.

  Genital siğillerin cerrahi tedavisi

  Bu işlem genellikle genel anestezi altında yapılır ve cerrah siğilleri teker teker çıkarır. Tedavinin temel amacı siğillerin bulunduğu alttaki dokuyu tamamen yok etmektir.

  Tüm bu tedaviler ile mevcut siğiller iyileşecektir. Ancak yıllarca devam edebilirler. Bu nedenle kişinin bağışıklık sistemindeki değişikliklere bağlı olarak siğiller yeniden ortaya çıkabilir.

  Erkeklerde HPV/Genital Siğiller İçin Tedavi

  Şu anda erkeklerde HPV varlığını tespit edebilecek bir test bulunmamaktadır. Siğiller genellikle peniste, skrotumda, anüs çevresinde ve kasıklarda bulunur. Penis üzerinde ve çevresinde siğiller, benler, şişlikler, yaralar, ülserler, beyaz lekeler veya diğer anormal yapılar bulunursa bir uzmana danışılmalıdır.

  Genital siğillere neden olabilen HPV tipleri, kansere neden olabilen tiplerle aynı değildir. Diğer tipler penis, anüs, ağız ve boğaz kanserlerine neden olabilir. Bununla birlikte, HPV’nin önlenmesi erkekler için hala önemlidir çünkü virüs penis, anal ve baş ve boyun kanserleri gibi nadir kanserlerle bağlantılıdır.

  Erkeklerde genital siğiller ilaç, ameliyat, yakma veya dondurma ile tedavi edilebilir.

  Genital siğil ameliyatının dezavantajları

  Genital siğiller için yapılan ameliyat, operasyonla ilgili komplikasyonlara neden olabilir. Cerrahi komplikasyonlar aşağıdaki gibidir

  • Ameliyat sırasında siğil lezyonları ile birlikte sağlıklı doku da çıkarılabilir. Bu durum iyileşmenin uzamasına ve sağlıklı doku kaybına yol açabilir.
  • Ameliyattan sonra siğillerin düzenli olarak bandajlanması gerekecektir.
  • Genital siğil ameliyatından sonra yara izi kalma olasılığı her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Siğil tedavisi durumunda, siğiller ameliyattan sonra yeniden ortaya çıkabilir.
  • Genital bölge hassas bir bölge olduğu için hastalar ameliyat sonrası ağrı yaşayabilir.
  • Genital siğil ameliyatı sonrası kanama olabilir.
  • Hasta ameliyat bölgesini temiz tutmaya özen göstermezse iltihap oluşabilir.
  Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisinin Avantajları
  • Anal fissürler için cerrahi olmayan tedavi 5-8 dakika sürer.
  • Hızlıdır ve diş dolgusu gibi hastanede kalmayı gerektirmez.
  • Genel anestezi yoktur. Bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi kullanılır.
  • Kişinin işlem için hazırlanmasına gerek yoktur.
  • Ek test veya muayeneye gerek yoktur. İşlem sırasında uyanık olursunuz.
  • İşlem sırasında ve sonrasında çok az ağrı olur.
  • Kesi veya dikiş gibi cerrahi işlemler olmadığı için anal bölgedeki dokuda herhangi bir hasar oluşmaz.
  • Geleneksel ameliyat sırasında anüse bir tampon yerleştirilirken, ameliyatsız tedavide bu mevcut değildir.
  • Kişiler tedaviden hemen sonra günlük hayatlarına dönebilirler.
  • Sistemik ve kronik hastalıkları olan kişiler de ameliyatsız lazer tedavisini rahatlıkla yaptırabilirler. Tansiyon, şeker ve kalp hastalığı olan hastalar düzenli ilaçlarını almaya devam edebilirler.
  • Ameliyat sonrası oluşan gaz kaçırma, dışkı kaçırma gibi komplikasyonlar kullandığımız ameliyatsız tedavilerde oluşmaz.
  • Hastalar aynı gün içinde görülebilir ve tedavi edilebilir. Ameliyatsız fissür tedavisi sonrasında kişi sosyal ve iş hayatına dönebilir.

  Genital Siğil TedavisiLazer Yöntemi

  Tedavileri harmanlayarak hastalarını cerrahi ameliyatlardan kurtan Op. Dr. Yasir Gözü Lazer tedavi yöntemi on binlerce hastası aynı gün, günlük yaşantısına devam etmesine olanak tanıdı.

  GEnital Siğil İle Alakalı Bloglar