Tromboze Hemoroid

Anal Fissur Iyilesme Belirtileri

Tromboze Hemoroid, anal bölgede yer alan hemoroidal venlerin ve arterlerin (damarların) basınç sonucunda damar çeperlerinin parçalanması sonucu kanamaların meydana gelmesidir. Hemoroid nedir; halk arasında basur mayasıl adıyla bilinen hemoroid, makat hastalıkları arasında en sık karşılaşılandır. Makat bölgesinde yer alan damarlar kişinin dışkılama esnasında ıkınmasıyla meme oluşumuna yol açar. Bu damarlar ıkınmaya bağlı olarak dışarı doğru sarkarlar. Hemoroid damarlarının gerilmesi makat bölgesinde çatlaklara neden olurlar. İki şekilde incelenen hemoroidler iç ve dış olarak ayrılırlar… İç hemoroid (internal); dışkılama sırasında taze kan ile kendisini belli eder. Dış hemoroid (external); anal bölgeden dışarı çıkan şişlik, kaşınma, yanma, ağrı ile kendini gösterir.

Hemoroid (Basur) Dereceleri Nelerdir?

1. Derece Hemoroid

Çok fazla bulgusu yoktur. Sadece restoskopi ile görülebilir.

2. Derece Hemoroid

Ikınma sonrası muayene yapıldığında ortaya çıkar. Ikınma sonrasında tekrar içeri doğru girerler. Kanama, kaşıntı ve nadir de olsa ağrı şeklinde kendini gösterir.

3. Derece Hemoroid

Muayene esnasında makat etrafında hemoroide bağlı olarak oluşmuş memeler gözle net bir şekilde görülür. Kanama kaşıntı ve ıslıklık gibi belirtileri vardır.

4. Derece Hemoroid

Son evrede olan hemoroid kanama, kaşıntı, akıntı ve dolgubluk hissi ile kendini gösterir. Pakeler bu evredeyken içeri girmez. Hasta yürürken ve otururken zorlanır.

Tromboze hemoroid

Tromboze hemoroidde önemli olan anal bölgede dış mukoza bölgesinin sağlam kalması koşuluyla iç kanamalara bağlı makat bölgede şişlikler olmasıdır. Bu bölgede kırmızı veya mor renkte büyüklüğü değişiklik gösteren memeler vardır. Bu memelere tromboze hemoroid adı verilir. Tromboze hemoroidin şiddetlenmesinde etkili olan faktörler arasında yaş, kronik kabızlık veya ishal, hamilelik veya zor doğum, genetik faktörler, dışkılamayı kolaylaştıran ilaçların çok kullanımı, şiddetli ıkınma, tuvalette uzun süre kalma, acı ve baharatlı yiyeceklerin sık tüketimi, uzun süre oturur pozisyonda kalmak vardır.

Tromboze Hemoroid belirtileri; yanma, sancı, sızlama, şiddetli ağrı gibi belirtilerle kendini gösterir. Tromboze Hemoroid damar içinde kan akışı oluşmasından kaynaklı olarak ağrıya yol açarlar. Makat bölgesindeki şişlik ele gelir ve hissedilir. İçi pıhtı dolu hemoroid memesinin yırtılmasıyla beraber büyük abdest sırasında kanamalar görülebilir. İnsanlar genellikle bu rahatsızlıkları olduğunda beslenmelerine dikkat etmezler. Tuvalet alışkanlıklarının düzensiz olması dışkının sertleşmesine yol açar. Dışkının çıkması için yapılan ıkınmalar ve uzun süre tuvalette kalmak basur damarlarının genişlemesine neden olur. Dışkının anüsten geçmesi sırasında damarlar zorlanarak tahrişe yol açarlar. Bunun sonucunda ise makat bölgesinde ağrı ya da kanama kaçınılmaz olur.

İçilen su miktarı ne kadar çok olursa dışkının çıkma ihtimali de o kadar kolaylaşır. Dolayısıyla hemoroid rahatsızlığından uzak durulmuş olur. Günde minimum 10 bardak su içmek çok önemlidir. Kabızlıktan korunmanın ilk yolu budur.

Hemoroid tedavisi; belirtiler hissedildiğinde mutlaka bir proktoloji uzmanına başvurulmalıdır. Muayene sonrasında doktor en doğru tanıyı koyacaktır. Merkezimizde ameliyatsız tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Ameliyatsız tedavi yöntemi hastalara birçok avantaj sağlamaktadır. Narkozsuz, kesi ve dikişsiz tedavi edilebilen hemoroid rahatsızlığında ön hazırlıklara gerek yoktur. Sadece 5 dakika da tedavi edilebilen hemoroidde hasta muayene için geldiğinde tedavi de olabilir. Kısa sürede gündelik yaşamına geri dönebilen hasta aynı gün yolculuk bile yapabilir. Bireyler normal yaşamlarına kaldıkları yerden devam edebilirler. Sunulan avantajlar sayesinde zamandan tasarruf edilmiş olur. Ameliyatsız hemoroid tedavisi hakkında bilgi almak için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. Çağrı merkezi numarası: 444 8 623.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.