Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi

Anasayfa Tedaviler Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi

Genital Siğil Tedavisi

Human Papilloma Virüs (HPV)’ün genital bölgede neden olduğu siğile (verrükaya) verilen isimdir. Dünyada cinsel ilişki ile en sık bulaşan enfeksiyon olan HPV enfeksiyonu, ilk cinsel deneyimini erken yaşta yaşayan ve cinsel partner sayısı fazla olan bireylerde daha sık görülmektedir. HPV genital siğillerin enfeksiyon yapma potansiyeli oldukça yüksektir. Genital siğil çoğunlukla oral, anal ve vajinal cinsel temasla bulaşır. Partnerler arasında bulaşma oranı yaklaşık %60’tır.Yüksek bulaşma oranı nedeni ile cinselliğin aktif olduğu bireylerde hayat boyu genital siğil görülme oranı %50’ye ulaşmıştır.

HPV bulaşmasındaki risk faktörleri; Erken yaşta cisel ilişki, cinsel partner sayısının fazlalılığı, korunmamsız cinsel ilişki, cinsel ilişki ile bulaşan enfeksiyon geçmişi ve bağışıklık sistemi zayıflığıdır.

GENİTAL SİĞİL BELİRTİLERİ NELERDİR ?

HPV’ninnede olduğu genital siğiller hiçbir belirti vermeden ilerleyebilmektedir. Deriden kabarık ya da yassı, deri renginde-pembe-kahve tonlarında et beni benzeri kabartıla şeklinde görülen genital siğiller genellikle milimetrik olarak başlar ancak nadirenbirkaç cm’lik siğiller de görülebilir. Büyüki birleşmiş ve ya nodül olarak görülen genital siğiiler daha çok immunsupresif yani bağışıklık sistemi baskılanan ve diyabet hastalarında görülür. Lezyonların oluşmasının ardından siğillerin sayısı ve boyutu artabilir ya da kendiliğinden gerileyebilir. Genital siğil hastalığı sıklıkla semptom vermemekle birlikte; kanama ve kaşıntı şikayetleri bulunabilir. Kadınlarda belirtiler; genel olanların haricinde kadınlarda iç genital bölgedeki siğile bağlı olarak cinsel ilişki veya gebelikte kanama görülebilmektedir. Dış genital bölgede kaşıntılar yaşanabilir. Erkeklerde belirtiler; genital siğiller penis. testis, kasık ve makatta görülebilmektedir. Genitak siğiller, nadir de olsa anüs veya idrar yolunda oluştuğu zaman tuvalete çıkma zorluğuna neden olabilmektedir.

GENİTAL SİĞİL NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR ?

HPV bulaştıktan sonra uzu yıllar vücutta sessiz kalabilmektedir. HPV bulunan herkeste genital siğil ortaya çıkabilmektedir. Birçok kişide HPV savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilmektedir. HPV bulaşma sonrasında lezyonun görülme süresi 3 hafta iile 24 ay arasındadır. Genital siğilin ortaya çıkması; kişinin bağışıklık sistemi, yüksek riskli HPV varlığı, uzun süreli siğil varlığı, farklı türde enfeksiyon varlığıdır.

LAZERLE GENİTAL SİĞİL TEDAVİSİ

Lazerle genital siğil tedavisi esnasında öncelikle hastanın detaylı bir muayeneden geçmesi şarttır. Bu sayede virüsün cinsi ve evresi anlaşılır. Çünkü virüs hastaya bulaştığında çoğu zaman belirti vermez. Genital siğil hpv virüsünün bir tür yan etkisidir ve öncelikle virüsün cinsi anlaşılmalıdır. Ardından hastaya uygulanacak tedavi yöntemi belirlenir uzman doktor tedavi yöntemi hakkında hastayı derinlemesine bilgilendirir. Lazerle siğil tedavisi en zorlu siğil vakalarında bile çok etkilidir. Özellikle zor bölgeler üzerinde uygulanır.

Lazerin yaydığı ışın siğilin ulaştığı her noktaya nüfuz edebilir. Derinlere nüfuz eden siğillerin beslenmesinin durması sağlanır. Tedavi yöntemi oldukça steril bir şekilde ilerler. Tedavi yaklaşık 5 dakika içerisinde sona erebilir. İşlem o kadar basittir ki kişi işinden öğle arasında ayrılıp öğleden sonra işine geri dönebilir. Sosyal hayata anında dönebilecek durumda olan hastada herhangi bir ağrı sızı meydana gelmez. İşlem diğer yöntemlere göre oldukça ağrısız gerçekleşir ve kesin sonuç vermektedir. İşlem süresi oldukça kısa olduğu için hasta iş gücü kaybı yaşamadan normal yaşamına devam edebilir.

Detaylı Bilgi Alın