Ameliyatsız Rektal Kanama Tedavisi

Anasayfa Tedaviler Ameliyatsız Rektal Kanama Tedavisi

Ameliyatsız Rektal Kanama (Makat Kanaması)

Makat kanaması tıp literatüründe rektal kanama olarak adlandırılmaktadır. Rektal kanama, makat ve çevresinde gelişen çeşitli  hastalıklara ya da alt gastrointestinal sistem kaynaklı hastalıklara bağlı olarak meydana gelir. Makat kanaması hastalarda, beslenme ve tuvalet alışkanlıklarının değişmesine ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olan bir hastalıktır.

Makat kanaması birçok hastalığın habercisidir. Hemoroid ya da fissür kökenli kanamalar olabileceği gibi kolon ve rektum kanseri gibi ciddi sağlık problemlerinin ön belirtisi olarak da görülebilir. Kanamanın şiddeti, kanamaya neden olan rahatsızlıklara göre değişkenlik göstermektedir.

Makat kanamaları dışkılama sırasında klozeti dolduran bol miktar da kan olabildiği gibi peçete de ya da iç çamaşırında lekeler şeklinde de rastlanabilir. Kanama ağrılı olabileceği gibi ağrısız bir şekilde de görülebilir.

Makat kanaması olan hastalarda kanamanın tanısını koymak için anal muayenesi gerekir. Tedavi ertelenir ise kanamanın derecesi artabilir, hastalık ciddi boyutlara gelebilir.  Kanamanın nedeni doğru şekilde belirlenmelidir. Erken tanı için uzman proktoloji doktorlarına başvurulmalıdır. Hastalık ertelenir ise birden fazla makat hastalığına yol açabilir.

Makattan Kan Neden Gelir?

Toplumda yaygın olarak görülen rektal kanama, makat hastalıklarının en önemli belirtisi olabilir. Bu yüzden hastalar makatta kanama belirtileri ile karşılaştığında kanamanın neden kaynaklandığını mutlaka araştırması gerekir. Rektal kanama çoğunlukla hemoroid(basur), anal fissür (makat çatlağı), irritabl bağırsak sendromu (hassas bağırsak sendromu), ülseratif kolit ve crohn gibi bağırsak hastalıkları kalın bağırsak polipleri gibi hastalıkların semptomları olarak görülebileceği gibi kolon ve rektum kanserlerine bağlı olarak da gelişebilir.

Makattan Kan Gelmesi Belirtileri Nelerdir?

Makatta görülen kanama şikâyeti, makat ve bağırsak hastalıklarında görülen en önemli belirtiler arasındadır. Makat kanaması, sindirim sistemi kanamalarının %20 ile %30’unu oluşturmaktadır. Makat kanamalarının başlıca nedenleri şunlardır:

  • Makattan gelen kanamalar sızıntı ya da damlama şeklinde veya aktif yoğun kanama şeklinde olabilir. Bazı durumlarda ise sadece tuvalet kâğıdına bulaşan hafif kanamalardır.
  • Makatta kanama şikâyeti kadınlarda daha sık görülür. Çünkü divertikülit ve anjiodisplazi (damar yapısı anormalliği) rahatsızlıkları kadınlarda daha sık rastlanır. Bu rahatsızlıklar makat kanamasını tetikler.
  • Kalın bağırsağın anüse yakın olan sol kısmından kaynaklanan makat kanamaları parlak, kırmızı ve açık renktedir.
  • Kalın bağırsağın sağ kısmından kaynaklanan kanamalar ise genellikle siyaha yakın bir kırmızı renktedir. Bazen dışkı ile karışık şekilde bazen de hiç belirtisiz gizli kanama şeklinde olabilir. Genellikle kansızlık belirtisi olarak da bilinir.
  • Mide ve onikiparmak bağırsağından kaynaklan makat kanamalarına melena denir.  Melena kanamalarda kan sindirime uğradığı için siyah renkli kanama görülür.
  • İhmal edilen makat kanamaları ise hastalarda kansızlığa neden olabilir. Halsizlik, nefes darlığı, bitkinlik, depresyon gibi belirtilere neden olabilir.
 

Makattan Kan Gelmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Makat kanamaları (rektal kanama) birçok makat hastalıklarının belirtileri arasında yer almaktadır. Bu kanamalar akut kanama ise kendiliğinden durabilme ihtimali vardır. Kanamalı hasta da öncelikle dikkatli bir anamnez ile hastanın şikayetleri, kanamanın süresi, rengi, dışkılama alışkanlıkları, kanamaya eşlik eden bulgular sorgulanır ve olası kanama sebepleri hakkında ön tanı oluşturulur. Fizik muayene de kanamalı hemoroid, fissür ve anal polip gibi bulgular direkt tespit edilebileceği gibi fizik muayenede görülemeyecek kanama nedenleri için endoskopik incelemeler gerekli olabilir.

Rektosigmoidoskopi yardımıyla rektumun (kalın bağırsağı anüse bağlayan 30-40 cm uzunluk) içini kaplayan mukoza örtüsü incelenir. Bazı vakalarda kolonoskopi yani tüm kalın bağırsak incelenmesi de yapılabilir. Proktoloji doktoru tarafından hasta muayene edilerek hangi endoskopi yönteminin kullanılacağına karar verilir.  Endoskopi sadece hastalığın teşhisi için değil kanamanın kaynağını bulup durdurulmasına da yardımcı olmaktadır. Kanamanın nedeni tespit edildikten sonra hasta için en uygun tedavi yöntemi seçilmektedir.

Hemoroid (basur), anal fissür ve polip rahatsızlığından dolayı oluşan kanamaların tedavisi için hem ameliyatsız yöntemler hem de cerrahi yöntemler bulunmaktadır.

Avrupa cerrahi de rektal kanamalı hastalar dikkatli bir fizik muayene sonrası kanamanın etolojisine yönelik olarak tanılar oluşturduktan sonra eğer kanama sebebi anal bölgenin selim (iyi huylu) hastalıklarından hemoroid, anal fissür, polip vb. tespit edişmiş ise aynı gün içinde muayene ve tedavi yapılabilmektedir. Ameliyatsız lazer yöntemleri ile yapılan tedavi çok kısa sürmektedir. Bölgesel anestezi ile gün içinde tedavi olup sosyal ve iş hayatınıza dönebilirsiniz.

Detaylı Bilgi Alın