Ameliyatsız Perianal Apse Tedavisi

Anasayfa Tedaviler Ameliyatsız Perianal Apse Tedavisi

Ameliyatsız Perianal Apse (Makat Apsesi)

Perianal apse, makat bölgesi veya makat çevresinde iltihap toplanması sonucu oluşan şişliğe denir. Çoğunlukla anal kanaldaki iltihap ve enfeksiyonlardan dolayı oluşur. Proktoloji alanında en sık rastlanan klinik rahatsızlıklarından biri olan makat apsesi, makatta oluştuğu bölgeye göre farklı özellikler gösterebilir. Perianal apse, makat çevresinin iltihaplanması sonucunda irin toplanması ile meydana gelir. Daha çok anal salgı bezlerinin iltihaplanmasından dolayı oluşmaya başlar ve zamanla yayılabilir. Salgı bezlerinin asıl görevi mukus salgılayarak gaita (dışkı) çıkışını kolaylaştırmaktır.

Makat bölgesini çevreleyen kas ve yumuşak doku arasında meydana gelir. Anal bölge de istenmeyen gaz ve gaita çıkışını engelleyen kas lifleri vardır. Bu lifler arasında dışkının daha kaygan çıkmasını sağlayan cildi nemlendiren salgı bezleri bulunmaktadır. Salgı bezleri dışkının normal şekilde çıkmasına yardımcı olan yapılardır. Makat bölgesinde çok fazla bakteri bulunmaktadır. Zararlı bakteriler salgı bezlerine girerek anal apse oluşmasına neden olur.
Anal apse içinde iltihap birikmeye başlar ve anal bölgede zamanla şişlik meydana gelir. Genelde hastalar bu şişliği hemoroid diye düşünürler ve kendi kendine tedavi uygulamaya çalışırlar. Evde uygulanan yöntemler hastalığı alevlendirebilir. Bu nedenle şikayetler başlar başlamaz, zaman kaybetmeden doktora gitmeniz gerekir.
Kişinin anal apse oluşumu hakkında bilgi sahibi olması uygulanabilecek yanlış yöntemlerin bir nevi önüne geçmiş olur .Tüm yaş gruplarında görülebilir. En sık 30 ve 40’lı yaşlarda, erkek ve kadınlarda görülmektedir.

Perianal Apse (Makat Apsesi) Nasıl Oluşur?

Yabancı bir cismin veya sert olan gaitanın salgı bezlerini yaralayarak bakteri geçişini kolaylaştırması anal bölgede apse oluşumuna neden olmaktadır. İkinci bir neden ise; altta yatan farklı sebepler olabilmesi durumudur.  Bunlar; Crohn Hastalığı, Ülseratif Kolit, Lenfoma, Radyoterapi gibi etkenlere bağlı olarak oluşabilir. Söylemiş olduğumuz etkenler dışında makat temizliğine dikkat etmek gerekir.
Hijyen faktörü oldukça önemlidir. Vücudumuzun diğer bölgelerine göre anal bölge bakteri oluşmasına çok daha müsaittir. Bakteri oluşumunu minimuma indirmek için makat bölge temizline daha fazla önem vermek gerekir.
Anal apse bulgularını iki gruba ayırabiliriz. Enfeksiyon bulgusunda; yüksek ateş, yorgunluk ve halsizlik diyebiliriz. İkinci bulgu ise cilt üzerinde görebildiğimiz; şişkinlik, şiddetli ağrı, kızarıklık ve ısı artışı gibi tuvalet sırasında dolgunluk hissi ve akıntı olur. Anal bölge de oluşan anal apsenin zaman ilerledikçe hızlı bir şekilde iltihabı artar. Bu durum da hastalar oturma, yürüme gibi fiziksel hareketlerini gerçekleştirme de zorluk çeker. Şiddetlenen enfeksiyon ısı artışına, şiddetli ateş, titreme ve baygınlık hissine neden olur. Enfeksiyon cilt altı dokuya uzandığında anal bölgede kızarıklık veya şişlik belirgin hal alır.

Perianal Apse Sınıflandırılması

  • İntersfinkterik
  • İschiorektal
  • Supralevator (Paraektal)
  •  

Perianal Apse (Makat Apsesi) Tedavisi Nasıldır

Hastalarda bulunan makat apsesi ilerlemiş bir durumda ise bu apse proktoloji uzmanı tarafından kontrollü bir biçimde drenaj edilmelidir.  Perianal apsenin tamamının boşaltılmasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde yeni komplikasyonlar oluşturabilir.
Anal apse drenajı yapıldıktan sonra hastanın apse durumuna göre ikili veya tekli antibiyotik tedavi önerilebilir. İlerlemiş perianal apse hastalarında ise makat kanalı ile 
perianal deri arasında kalıcı fistül kanalları ya da tüneller oluşabilir. Fistül oluşumu olan hastalar, rahatsızlıklarını enfeksiyon akıntısı, makatta şişlikler ve ağrı gibi
şikayetler ile tarif ederler.

Detaylı Bilgi Alın