Ameliyatsız Makat Sarkması Tedavisi

Anasayfa Tedaviler Ameliyatsız Makat Sarkması Tedavisi

Makat Sarkması (Rektal Prolapsus) Nedir?

Kalın bağırsağın anal bölgeye en yakın kısmı ve son bölümü olan rektumun, anal bölgeden dışarıya doğru sarkması ve fıtık oluşturmasına makat sarkması olarak isimlendirilir. Makat sarkması sonucunda dışkı tutma kasları olan sfinkter kaslarının işlevinde zayıflama meydana gelebilir. Sfinkter kaslarının zayıflaması sonucunda makattan mukus veya dışkı gelebilir. Makat sarkması
genellikle sık doğum yapan kadınlarda görülmektedir. Çocuklarda çoğunlukla 4 yaşına kadar, yetişkin bireylerde ise 45 yaşından sonra rektal prolapsus rahatsızlığından dolayı sık rastlanmaktadır.

Makat Sarkması (Rektal Prolapsus) Neden Olur?

Makat sarkması hastalığı genellikle kronik kabızlıktan dolayı oluşmaktadır. Uzun süren ve sürekli tekrarlayan kabızlık şikayeti ve fazla ıkınma durumlarına bağlı makatta zorlanmalar olur. Bu
durum kabızlık yaşayan kişilerde zamanla makat sarkmasına neden olmaktadır. Kronik ishal rahatsızlığı da makat sarkması oluşumunda etkilidir.  Hastada devamlı dışkılama hissiyatı olur ve 
çok sık ıkınarak makat sarkmasının oluşumuna sebep olur.  

Kadınlarda çok sayıda normal doğum da makat sarkmasına neden olur. Bunlar ile birlikte makat sarkmasına sebep olan nedenler şunlardır;

 • Alışkanlık haline gelen gereksiz ıkınma hissiyatı
 • Kronik obstrüktif akciğer hastalığına bağlı gelişen devamlı öksürme
 • Kronik kabızlık çeken kişilerin sürekli laksatif ilaçlar kullanması
 • İlerleyen yaşa bağlı olarak dışkıyı tutmaya yaraya kasların ( sfinkter kasları) gevşemesi
 • Nadiren kalıtımsal nedenler
 • Kistik fibroz hastalığı
 • Omurilik yaralanmaları sonrası
 • Parazit ve basili dizanteri bakterileri akabinde
 • Bazı nörolojik hastalıklarında da  makat sarkmaları görülebilir.

Makat Sarkmasının Belirtileri Nelerdir?

Makat sarkmasında dışkılamaya yarayan kaslar işlevini tam olarak yerine getiremez. Ayrıca makat bölgesinde meydana gelen anatomiye aykırı deformasyon nedeniyle de belirtiler artarak devam eder. Tüm bunların sonucunda şu belirtiler gözlemlenir;

 • Makat sarkmasında görülen kabızlık şikâyeti genelde orta yaş hastalarda daha sık meydana gelmektedir.
 • Dışkının tam boşalamaması hissi nedeniyle hasta sürekli tuvalet ihtiyacı duyar. Sıklıkla tuvalete giden hasta sürekli ıkınarak hastalığın ilerlemesine neden olur.
 • Sürekli dışkılama ve ıkınma ihtiyacı hisseden hasta bu durum nedeniyle dışarıda çok fazla zaman harcayamaz. Sosyal hayatı olumsuz etkilenir.
 • Fekal inkontinans denen gaz kaçırma ve dışkı kaçırma problemleri makat sarkmasında sık rastlanılan şikâyetleri arasındadır. Özellikle orta yaşın üzerindeki hastalarda daha sık görülür. Gaz ve dışkı kaçırma şikâyeti makat dışına çıkan bağırsağın maruz kaldığı gerilmeye bağlı olarak gelişir.

Deforme olan bağırsak nedeniyle dışkılama güçlüğü Rektal prolapsus hastalarında görülen başka bir şikâyettir.

Makat Sarkması Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle uzman bir proktolog tarafından yapılan muayene sırasında tanısı konulan makat sarkması rahatsızlığında muayene yapılırken bağırsak sarkması da saptanabilmektedir. Bu gibi bir durumda uzman doktor söz konusu bölgede ödem gelişmemesi adına bağırsağı içeriye iter ve flaster ile tutturur. Bağırsak aşırı sarktığı durumlarda lenf damarlarını tıkayarak burada bir ödem geliştirebilir ve tedavi edilmediği takdirde bağırsakta nekroza (çürüme) sebebiyet verebilir.

Defekografi: Hastalarda oluşan gizli veya iç makat sarkması gibi durumlarda kullanılan radyolojik bir inceleme tekniğidir. Bağırsağın yol açtığı hareketler sırasında tomografi ve MRG defekografi ile görüntüler alınır. Bu görüntüler ile rektal prolapsus (makat sarkması) görüntülenebilmektedir.

ERUS (Endoskopik Rektal Ultrasonografi): Cerrahi onarım yapılacak olan hastalarda özellikle yararlı bir yöntemdir. Radyoloji uzmanı tarafından yapılır.

Pelvik MRG: Pelvik taban kasları ve makat kaslarının güncel durumu konusunda bilgi edinme amacı ile yapılır. Söz konusu bu kaslarda bir hasar meydana gelmiş ise MRG’de rahatlıkla görülebilmektedir.

Detaylı Bilgi Alın