Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Anasayfa Tedaviler Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Tıp literatüründe Pilonidal Sinüs olarak adlandırılan kıl dönmesi, deri altına giren kılların oluşturduğu kıl yuvalarına denir. Cilt, dışarıdan giren kılları yabancı materyal olarak algılar ve reaksiyon geliştirir. Bu kılları çevreleyen serozal yapı ile kist duvarının oluşur ve kıl yuvaları meydana gelir. Kıl dönmesi, vücudun farklı alanlarından ( saç, sırt, ense ) dökülen kılların kuyruk sokumunda  birikmesi ve yanlış oturma pozisyonlarına bağlı sürtünme yoluyla oluşmaktadır. Deri altına yerleşen kıllara bakteriler ve yabancı cisimlerde eşlik eder ise enfeksiyon oluşur ve  çeşitli apseler gelişir.

 Oluşan apse sarı ve kanlı akıntıya neden olur, kanlı akıntıya kötü kokuda eşlik eder. Deri altına yerleşen kıllar ve kıllara eşlik eden yabancı cisimler kıl yumağı oluşturmaya başlar. Oluşan bu kıl yumağı bölgenin tahriş ve enfeksiyon olmasına sebebiyet verir. Tahriş olan cilt kısa bir zaman içinde alevlenir ve kişide ciddi şikayetlere neden olur.

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

 • Kuyruk sokumu bölgesinde bir ya da birden fazla kıl ağızları oluşabilir.
 • Anal bölgede şişlik oluşur ve buna kötü koku eşlik eder.
 • Kuyruk sokumunda oluşan kitle sonucunda otururken ya da yürürken ağrı olabilir. 
 • Ağrı sebebi ile hasta oturmakta ve yürümekte zorlanabilir.
 • Kıl dönmesinin olduğu bölgede akıntılar görülebilir.
 • Kişide enfeksiyona bağlı halsizlik, bulantı ve ateş medyana gelebilir.

Yukarıda ki belirttiğimiz şikayetlerden birini bile yaşıyor iseniz, ertelemeden mutlaka bir Proktoloji uzmanına başvurunuz!

Kıl Dönmesi Kimlerde ve Nerede Görülür?

Kıl dönmesi kadınlara oranla erkeklerde daha sık rastlanmaktadır. Bunun sebebi erkek kıllarının daha kalın ve yoğun olmasıdır. Ancak kadınlarda da nadirde olsa kıl dönmesi görülür. Kıl dönmesi 15-40 yaş arasında görülür. Çok nadirde olsa çocuklarda ve 40 yaş üstü bireylerde de rastlanabilir.  Genelde kıl yoğunluğu fazla olan aşırı kilolu ve sık terleyen kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir.  

Kıl dönmesi rahatsızlığına en sık kuyruk sokumu bölgesinde görülür. Ancak vücudun farklı bölgelerinde oluşma olasılığı da vardır. Bunlar; koltuk altı, boyun, kasık bölgesi, yüz, bacaklar, göbek etrafı olarak sıralanabilir. 

Kıl Dönmesi Oluşum Riskini Arttıran Faktörleri Şöyle Sıralayabiliriz

 • Oturarak uzun süre çalışan kişilerde ( şoför, öğrenci, yazılımcı ..)
 • Günlük hijyenini önemsemeyen bireylerde
 • Fazla kilolu ve aşırı terleyenlerde
 • Günlük olarak düzenli bir şekilde banyo almayanlarda
 • Kuyruk sokumunda farklı sebeplerden yara olmasında
 • Genetik faktörler
 • Kuyruk sokumu bölgesinin gereğince temizlenmemesi

Lazer Yöntemi ile Ameliyatsız Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kıl dönmesi lazer tedavisinde öncelikli amaç kist boşluğunun doldurulmasıdır. Bu işlem adeta dolgu maddesi ile dolgu yapar gibi o bölgenin yakılarak doldurulması ile sağlanır. Lazer cihazı 1,470 dalga boyu 8-13-16 watt gücünde olup, kıl dönmesi boşluğu yolunu küretile temizlendikten sonra iğne ucu kadar ince olan lazer çubuğu ile kanal tünelinin 360’ dairesel olarak (radyal fiber yardımıyla) yakılarak kanal yolunun kapatılmasıdır. Kullanılan bu teknik ilerlemiş bütün vakalarda, rahatlıkla lokal anestezi ile uygulanabilmektedir. Kişi için işlemden sonra herhangi bir sorun oluşmaz ve sonuçları hastaları gayet rahat ettiren güncel bir tekniktir. Lazer tekniği diğer tedavi yöntemleriyle birlikte (kombine) yapılabilir ancak sıklıkla ek bir delik açmadan ya da kesi yapmadan ve hastanın mevcut deliğinden girerek yapılması tercih edilir.oturma pozisyonlarına ped

Detaylı Bilgi Alın