Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi

Anasayfa Tedaviler Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi

Anal Fistül Nedir?

Anal fistül, makat bölgesindeki iki iç organ ya da iç organlar ve cilt arasında oluşan normalde bulunmaması gereken bir bağlantı kanallarına denir. Genellikler fistüller, bağırsağın sonu ile makat bölgesinde tutulum gösterirler. Anal fistül, tutulum gösterdiği bölgedeki organların apse oluşumu ile veya o bölgedeki yaralanmalar sonucu ile meydana gelmektedir.  

Kabızlık ve ishal ataklarının yaşanması, hamilelik döneminde ve doğum sırasında oluşan basınç, anüs bölgesindeki çeşitli zorlanmalar, ıkınmalar ve makatta çatlak oluşması fistüle zemin hazırlamaktadır.  

Anal Fistül Belirtileri Nelerdir?

Anal fistül genellikle makat bölgesinde anüsteki şişlikler ile kendini gösterir. Bu şişlikler dışkılama sırasında şiddetli ağrıya neden olabilir. Bazı durumlarda apse nedeniyle sarı renkli iltihabi akıntılar görülebilir. Hastaya akıntı nedeniyle kötü kokular hissedebilir.

Dışkılama sırasın zorlanma ve ıkınmaya bağlı ağrı olabilir. Bazen peçete ya da iç çamaşırında kan lekeleri ile karşılaşılabilir.

Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi

Anal fistül tedavisinde fistülün evresine göre tedavi yöntemleri değişebilir. Hastalığın ilk evresinde semptomları azaltmak için ağrı kesici kremler, bitkisel kürler veya antibiyotikler kullanılabilir. Bu yöntemler anüs bölgesindeki iltihabi akıntıyı bir miktar azaltabilir. Ancak fistül kanalları için kesin bir tedavi sonucu vermez.  

Geleneksel ameliyat yöntemlerinde fistülün bulunduğu bölge çevre doku ile beraber alınarak eksizyon işlemi uygulanır. Bu uygulama yaranın geç iyileşmesine neden olur. Cerrahi metotlarda tedavi genel anestezi altında yapıldığı için hastanın en az bir gün hastanede istirahat etmesi gerekir. Kesi ve dikiş yöntemleri kullandığı için hastanın iyileşme süreci uzun sürebilir.

Modern tedavi yöntemi olarak bilinen ve cerrahi müdahale gerektirmeyen ameliyatsız lazer tedavisi, konfor açısından çok sık tercih edilmektedir. Modern tedavi yöntemi olarak bilinen ve cerrahi müdahale gerektirmeyen ameliyatsız lazer tedavisi, konfor açısından çok sık tercih edilmektedir. Klasik ameliyat yöntemlerinin yanı sıra sağlıklı dokulara zarar vermeden sadece fistül kanalına nokta atışıyla direkt müdahale edilmektedir. Lokal anestezi ile yapılan lazer işleminde hasta aynı gün içerisinde hem muayene hem de tedavi olabilir. Kısa süren ameliyatsız işlemde diş dolgusu yapılır gibi yatış şartı bulunmadan tedavi sağlanır. Hasta tedavi olduktan hemen sonra günlük hayatına dönebilir.

Detaylı Bilgi Alın