Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisi

Anasayfa Tedaviler Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi

Tıp literatürü Anal fissür olarak adlandırılan makat çatlağı hastalığı makat bölesinin en sık görülen hastalıklarından biridir. Anal fissür, makat bölgesindeki çeşitli zorlamalarla oluşan küçük yırtıklardır. Makat bölgesi ve bağırsağın iç örtüsünde yer alan dokular çok narin ve hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bölgede oluşabilecek zorlanmalara karşı dayanıksızdır. Anal fissür (makat çatlağı); uzun süreli kabızlık ve ishal rahatsızlıkları gibi makat bölgesini zorlamaya neden olan rahatsızlıklara bağlı gelişmektedir. Fazla ve sık ıkınmalar sonucunda makat bölgesinde çatlak ya da yırtıklar gelişir. Bu çatlak ya da yırtıklar; hastada ağrı, yanma ve kanamaya neden olur.

Anal Fissür Belirtileri

Anal fissür hastalarında genellikle uzun süreli kabızlık ya da ishal gibi rahatsızlıklardan dolayı dışkılama sırasından zorlanmalar olur. Aşırı ıkınma sırasında hasta cam parçası çıkarıyormuş gibi bir ağrı hisseder. Bu şiddetli ağrı makatta hafif kanamalara neden olabilir. Çatlak oluşan bölge de tahriş, kaşıntı, şişlik ve ağrı olabilir.

Akut Anal Fissür

Akut anal fissür, hastalığın başlangıç evresi olarak kabul edilir. Hastada ilk olarak makat bölgesinde şiddetli ağrı ve sızlama hissi gibi şikayetler görülür. Eğer bu evrede müdahale edilirse 4 ila 6 hafta gibi bir sürede kendiliğinden iyileşme görülebilir. Bu aşamada hastaların doktor kontrolünde düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmeleri tavsiye edilir.

Kronik Anal Fissür

Akut anal fissürde çatlakların tedavi edilmemesi veya tedaviye dirençli olması sonucunda hastalık kronik evreye geçer. Tedavisini erteleyen hastalar, her tuvalet ihtiyacını giderdiğinde makat yırtıkları derinleşmektedir. Derinleşen fissür hastada şiddetli ağrı ve yanma gibi şikayetlere neden olmaktadır. Bu bölgenin sürekli dışkı ile temas etmesi durumunda fissürler ilerleyen dönemde apseleşebilir. Apseye müdahale edilmez ise anal fistül ve hemoroid gibi makat hastalıklara neden olabilir. 

Detaylı Bilgi Alın