Yoga ile Evde Basur Nasıl Geçer

Yoga ile Evde Basur Nasıl Geçer

Basur anüste veya rektumun alt kısmındaki şişmiş damarlardır. Basur çok yaygındır. Anüs üzerindeki baskıdan kaynaklanırlar. Bu hamilelik veya doğum sırasında ve kabızlık nedeniyle ortaya çıkabilir. Basınç normal anal damarların ve dokunun şişmesine neden olur. Bu doku sıklıkla bağırsak hareketleri sırasında kanar.

Basura şunlar neden olabilir:

Bağırsak hareketleri sırasında zorlanma

Kabızlık

Özellikle tuvalette uzun süre oturmak

Siroz gibi bazı hastalıklar

Hemoroitler vücudun içinde veya dışında olabilir.

İç Basur rektumun başlangıcında anüsün hemen içinde oluşur. Büyük olduklarında, dışarıya düşebilirler. İç hemoroidlerde en sık karşılaşılan sorun bağırsak hareketleri sırasında kanamadır.

Dış Basur anüsün dışında ortaya çıkar. Bağırsak hareketinden sonra bölgeyi temizlemekte zorlanabilirler. Kan pıhtısı dış hemoroidde oluşursa, çok acı verici olabilir buna tromboze dış hemoroid denir.

Basur Belirtileri

Basurlar çoğunlukla acı verici değildir, ancak bir kan pıhtısı oluşursa, çok acı verici olabilirler.

Yaygın semptomlar:

Rektumdan ağrısız, parlak, kırmızı kan

Anal kaşıntı, Özellikle otururken anal ağrı veya ağrı, Bağırsak hareketleri sırasında ağrı, Anüsün yakınında bir veya daha fazla sert hassas topak

Basur Nedenleri  

Kronik kabızlık

Büyük tuvalet sırasında ıkınmak

Sık sık ağır kaldırıyor olmak

Kronik ishal

Hamilelik

50 yaşı geçmiş olmak

Tuvalette uzun süre oturmak

Sık sık bisiklet, motosiklet ya da at binmek

Vücut geliştirme sporu

Alkol alışkanlığı

Acı ve baharatlı yiyecekler tüketme alışkanlığı

Şiddetli bir biçimde uzun süre öksürmek

Bağırsaklarda oluşan tümörler

Basur belirtileri

Makat bölgesinde kanama

Makat  bölgede rahatsızlık ve ağrı

Makat bölgesinde  şişlik

Basur Hastalığının Tedavisi 

Hastalığın derecesine göre çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Fakat bunun için proktoloji uzmanı tarafından tedavi edilmesi gerekir. Ameliyatsız lazer tedavi yöntemiyle çok kısa bir sürede gerçekleştirilir. Müdahale sonrasında kişi günlük hayatına kaldığı yerden devam ederek işine veya evine dönebilir. Tedavi sonrası uzman doktorunuz bazı yoga hareketleri önerebilir. Ya da günlük yoga hareketleri ile hemoroidal damarlarınızın iltihaplanmasını engelleyebilirsiniz. Yoganın egzersizden ve spordan farkı aslında kişinin bedeni üzerindeki kan akışı ve nefes dengesini düzenlemeyi amaç edinmesidir. Aynı zamanda makat hastalıklarına da çok faydalıdır. Makat hastalıkları içerisinde ise en çok basur tedavisinde yoga tavsiye edilmektedir. Fakat bu tavsiyeleri uzman doktorunuza danışmadan asla dikkate almayınız.

 

Doktorunuz hastalığınızın evresine ve şiddetine göre sizi yönlendirecektir. Yoga basur dahil hemen hemen her türlü hastalığa iyi gelmektedir. Üstelik yan etkisi yoktur. Yoga damarlardaki kan dolaşımını iyileştirir ve aynı zamanda kasları gevşetir. Bağışıklık sistemini iyileştirerek ve toksinleri vücuttan uzaklaştırır. Vücudu gererek esnetir. Aslında herkes basur olmuştur. Basur insana sadece iltihaplandığı zaman rahatsızlık verir. Çünkü herkes anal dokulara sahiptir, ama bazılarının damarları iltihaplanır. Damar duvarları ince ve bağırsak hareketlerinden geçerek gerilir. Bu yüzden yoga hareketleri yaparak vücudunuzdaki kasılmaları engeller ve hemoroidal dokuların sarkmasını önlersiniz.

Fakat bu yöntemler sadece uzman bir doktorun kontrolünde olmalıdır. Makat hastalıkalrı hemoroid veya fissür yalnızca yogayla iyileşmez.

Yogadaki bazı hareketler kabızlık, boyun ağrısının ve bel ağrısının gevşetilmesinin yanı sıra sinir sistemini rahatlatmaktır. Pelvik bölgenin genişler böylece düzensiz akış nedeniyle herhangi bir ağrıyı azaltır.

Fakat bu yöntemler sadece uzman bir doktorun kontrolünde olmalıdır. Makat hastalıkalrı hemoroid veya fissür yalnızca yogayla iyileşmez

 

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623