Yaşlılarda kabızlık ve Hemoroid

Yaşlılarda kabızlık ve Hemoroid

Yaşlıların genel olarak kabızlık sıkıntısı yaşaması iki şekilde olabilir bunlar patolojik nedenlere bağlı olmayan işlevsel, basit dediğimiz kabızlık ikincisi ise kullanmış oldukları antibiyotik, antidepresan, kan ilaçları gibi ilaçlara bağlı veya başka hastalıklara bağlı oluşan kabızlıktır.
 
Bu sıkıntıların neyden kaynaklandığı çok önemlidir. Eğer ilaçlara bağlıysa bunu uzman doktorla birlikte çözmek gerekir. Eğer patolojik olmayan işlevsel, basit bir kabızlıksa yaş ilerledikçe sindirim sistemi daha yavaşlar, emilim seviyeleri daha düşer. Özellikle yaşlılarda iştahsızlık da varsa kabızlık probleminin yaşanması her geçen yıl seviyesi artmaya başlar.
 
Kişilerin bunları yaşamaması için mümkün olduğunca daha posalı besinleri tercih etmeliler, özellikle hareketlerini mümkün olduğunca arttırmaları çok önemlidir. Su tüketimi günde 10 bardağın altına düşmemelidir ve kabuklu tüketilebilen meyveler özellikle elma, armut ayva gibi kabuklu tüketilen meyvelerinde kabuklarıyla birlikte tüketilmesi yine sebzelerin mümkün olduğunca beslenme programlarında daha fazla bulunması önemlidir.
 
Hemoroid hastalığının oluşmasında önemli bir etken olan kabızlık sorunu kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleriyle çözülebilir ancak kabızlık sonucunda hemoroid hastalığı oluşmuşsa doktor tarafından muayene edilmeleri gerekmektedir. Kendiliğinden geçmesi mümkün olmayan hemoroid rahatsızlığı için muayene ardından belirlenecek tedavi şekliyle hemoroid pakelerine müdahale edilmelidir. Hemoroid nedenleri arasında yer alan kabızlık, hareketsizlik gibi etkenlerin yaş ilerledikçe daha çok görülme riski bulunduğundan orta yaş ve üzerinde hemoroid hastalığına çok sık rastlanmaktadır. 
 
Ayrıca günümüzde masa başı işlerde çalışan kişilerin, uzun yolculuklarda hareketsiz oturmak zorunda kalan şoförlerin ve bilgisayar başında uzun süre oturarak vakit geçiren gençlerin de hemoroid rahatsızlığı yaşama riski bulunmaktadır. Modern hayatın getirisi olan teknolojik aletlere olan bağımlılık hareketsiz bir yaşam biçimini de beraberinde getirdiğinden artık gençler arasında da hemoroid hastalığı yaygınlaşmıştır. 
 
Ameliyatlı ve ameliyatsız çözümler sayesinde tedavisi mümkün olan hemoroid, kendiliğinden geçebilen bir hastalık değildir. Bu nedenle hemoroid pakelerine müdahale edilerek tedavi edilmesi gerekir. Günümüz şartlarında ameliyatlı tedavilerin ardından yaşanan komplikasyonlar nedeniyle lazer tedavisi gibi ameliyatsız yöntemler daha sık tercih edilmektedir. Ameliyatsız lazerle hemoroid tedavisi sayesinde hemoroid hastaları iyileşme süreçlerini ayakta atlatabilmektedir. İstirahat süresinin az ve iyileşme sürecinin klasik cerrahi yöntemlere göre daha hızlı oluşu lazer yönteminin avantajları arasındadır. 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623