Makat Bölgesi Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?

Makat Bölgesi Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?

Makat veya anus rektumun alt bölgesinde bulunan ve dışkılama işleminin gerçekleşmesine yarayan kanaldır. Bu kanal yoluyla kişi yediklerinin artıklarını dışarıya atabilir. Bu sayede bünyesinde bulunan fazlalık şeklindeki artıklar dışarıya atılır. Artıkların dışarı atılması bir insan için hayati öneme sahiptir. Makat bölgesinin hayati öneme sahip olmasının nedeni vücut eğer sağlıklı yollarla dışkılama ihtiyacını gidermezse bu durum ölümüne bile sebep olabilmektedir. İnsan vücudunda hayati öneme sahip olan bu kanal sayesinde kişi vücudundaki fazlalıkları boşaltabilmektedir. 
 

Makat Bölgesi Yapısı

 
Makat bölgesi yapısını derinlemesine anlarsak, bu kısım iki bölümden oluşmaktadır. İç sfinker ve dış sfinker kasları olarak ikiye ayrılan bu kısım sayesinde kişinin gaita’sı kolaylıkla dışarı atılmaz. Bu kaslar kişinin gaz ve dışkısını refleks sistemiyle korumasını sağlar. Bunlardan biri iç sfinkter diğeri dış sfinkter'dir. İç sfinkter istemsiz çalışır yani onu istediğiniz gibi sıkıştıramazsınız. Kişi dışkılama yaşarken iç sfinkter kasları kendiliğinden açılıp dışkılama sonrası sımsıkı kapanırlar. Tuvaletiniz geldiği anda ise sfinkter kaslarınızı içgüdüsel olarak açmaya hazırlanırsınız. Pelvik kaslarınız sayesinde dışkınızın refleks dışı çıkmasını engellersiniz.
Makat bölgesi toplum içerisinde tabu bir bölge olduğu için kişiler bu bölgede yaşanan sorunları göz ardı etme eğilimindedir. Eğer bu bölgede herhangi bir farklı durum hissediyorsanız kesinlikle durumu geçiştirmeye çalışmayın. Duş sırasında veya ayna karşısında makat bölgenizi inceleyebilir ve olağandışı olayları kontrol altında tutabilirsiniz. 
Makat kanserleri de çok ciddi rahatsızlıklardandır. Özellikle aile geçmişinizde bu tarz kanser vakaları varsa düzenli olarak proktoloji uzmanına görünmenizde fayda var. 
 
Boşaltım esnasında tuvalette çok fazla oturmak yerçekimi etkisiyle makatın zorlanmasına ve tahrip olmasına sebep olur. Özellikle hemoroid gibi durumlarda memeciklerin daha çok sarkmasına ve hastalığın şiddetlenmesine sebep olabilirsiniz. 

Makat bölgesini etkileyen bazı rahatsızlıklar yüzünden makat bölgesi hastalıkları yaşanmaktadır. Bunlardan en çok bilineni kronik kabızlıktır. Dışkılama ihtiyacının giderilmemesinin en temel sebebi kronik kabızlıktır. Kronik kabızlık bağırsak hareketlerinin bozulması ile boşaltımı sekteye uğratan bir hastalıktır. Gerekli önlemler de alınmadığı takdirde hemoroid, fissür, fistül ve kıl dönmesi gibi makat rahatsızlıklarına zemin oluşturur. Makat hastalıklarının en temel nedenlerinden biri kronik kabızlıktır. Bağırsak hareketleri düzenli olmayan kişilerde hemoroid rahatsızlığı daha fazla görülmektedir. Bağırsak hareketlerinin düzenini bozan her besini tüketirken dikkatli olunmalıdır. Kronik kabızlık esnasında ise kişi dışkılama gerçekleştirmek için makat ve çevresini zorlar. Hemoroid, fissür, fistül ve kıl dönmesi gibi rahatsızlıkları yaşayan kişi de şiddetli ıkınma gerçekleştirirken makat çevresini zorlar ve hastalığını daha şiddetli duruma getirir. Yasaklı besinleri tüketen kişinin bu yüzden kabızlığı artacaktır ve hastalıkları da onları daha çok çileden çıkarmaya başlayacaktır.

 

 Makat Bölgesi Rahatsızlık Belirtileri 

Bu tarz rahatsızlıklara sebebiyet vermemek adına yasaklı besinleri tüketmemiz gerekmektedir. Kabız olduğunuz zaman yapmak isteyeceğiniz son şey yanlış şeyler yiyerek hastalığın gidişatını daha çok kötü hale getirmektir. Kronik kabızlığa yakalandığınız vakit bol bol su içmeli ve lifli besinler tüketmelisiniz. Kronik kabızlığa iyi gelen besinler olarak lifli gıdalar her zaman önerilmiştir. Kronik kabızlık sonucu hemoroid belirtileri dışkılama esnasında yaşanan şiddetli ağrı ve zorlanmadır. Fissür belirtileri ise makat bölgesinde meydana gelen çatlak yüzünden ağrıya eşlik eden tuvalet kağıdındaki taze kandır. Fistül belirtileri fissür belirtisinden farklı olarak küçük delikcikler halindedir ve gelen kan iltihaplıdır. Makat bölgenizde sık görülen diğer hastalıklardan biri de hpv virüsüdür. HPV virüsü aktif cinsel hayatı olan her bireyin hayatında bir kere de olsa duyduğu bir virüs türüdür.  Tıp dilinde human papilloma adıyla bilinmektedir. HPV tensel temas sonucunda bulaşan bir virüstür. Ama en çok cinsel yolla bulaşabilmektedir. Genital siğil hpv belirtilerindendir. HPV’nin ise en temel bulaşma yeri anal bölge olabilmektedir. Makat bölgesinden yaşanan cinsel ilişki kansere sebebiyet verebilmektedir. 
 

Makat Bölgesi Hastalıklarında Tedavi 

 
Halk arasında konuşulmaktan bile çekinilen makat bölgesi aynı zamanda kirli bir yer olarak da bilinir.. Bu yüzden bazen su dışında şampuan, krem gibi ürünlerle ekstra temizleme işlemlerine maruz bırakılmaktadır. Fakat uzmanlar bu bölgeye su dışında bir kimyasal uygulamanın çok uygun olmadığını söyler. En temel hijyen kurallarına uyduğunuz müddetçe bölgeyi temiz tuttuğunuz ve su ile yıkama işlemini yaptığınız ölçüde makat bölgeniz hijyeniktir. Kendi kendini yenileme ve temizleme görevine sahip bu bölgenin mikrop kapması kolay değildir. Bu bölgeye uygulanacak herhangi bir kimyasal bölgenin habitusunun bozulmasına sebebiyet verecektir.  

Makat hastalıkları belirtilerine karşı her daim uyanık olmanızda fayda var. Özellikle makat bölgenizde yanma, şiddetli ağrı veya kanama gibi şikayetler yaşadığınızda bu durumu asla es geçmeyiniz. Bu tarz semptomlar hemoroid belirtisi, fissür belirtisi ve fistül belirtisi olabilir. Aynı zamanda bölgede görülen kabarıklıklar da genital siğil belirtisi olabilmektedir. Bölgenin hassas bir bölge olması sebebiyle eğer bu tarz hastalık durumunda ameliyat olmaktan korkuyorsanız ameliyatsız yöntemlerini araştırabilirsiniz. Hemoroid tedavisinde, fissür tedavisinde ve fistül tedavisinde lazerle ameliyatsız tedavi yöntemleri mevcuttur. 

 

 

 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623