Kuyruk Sokumu Kıl Dönmesi

Kuyruk Sokumu Kıl Dönmesi

Kıl dönmesi kalçanın üst kısmındaki deride küçük bir delik veya tüneldir. Her zaman semptomlara neden olmaz ve yalnızca virüs kaparsa tedavi edilmesi gerekir. Vücudumuzdaki en kritik bölgelerinden olan kuyruk sokumu omurganın hemen alt kısmında yer alan bir bölgedir.  Bütün vücudun dengesini sağlayan en ufak bir ağrısında çileden çıktığımız bir bölümdür. Yürürken, otururken kuyruk sokumu bölgemiz sayesinde denge kazanırız. Aynı zamanda dışkılama işlemimizi de kolaylaştırır.

 
Kuyruk sokumunda eğer ağrı hissettiyseniz birçok nedeni olabilir. Düştüyseniz, kuyruk sokumu bölgeniz bir şekilde yara veya darbe almışsa ağrı başlayabilir. Ergenlikle beraber kuyruk sokumu bölgesindeki gözenekler genişlemeye başlar. Kıl dönmesi rahatsızlığı da bu gözeneklerin genişlemesiyle başlayan bir kuyruk sokumu hastalığıdır. Sırttaki tüylerin bu gözenekler içerisinde birikerek apse oluşturmasına kıl dönmesi denir. Kuyruk sokumundaki ağrınıza iltihaplı kokulu akıntı ve kaşıntı da eklenmişse bu ağrının sebebi kıl dönmesi olabilir. Veya diğer makat hastalıklarından da şüpheleniyorsanız tanıyı kendi kendinize koymayınız. 
 
 
Kıl dönmesi bölgesinde birden fazla delik gelişebilir ve bunlar genellikle derinin altındaki tüneller ile bağlanır. Çoğu insan sinüs kelimesini burunla ilişkilendirir, ancak sinüsler vücutta herhangi bir yerde oluşabilir. Sinüs, bir kanal veya boşluk için basit bir terimdir. Kıl dönmesi enfekte olmadıkça, genellikle gözle görülür herhangi bir semptomlara neden olmaz. Bu, irin dolu bir apse gelişmesine neden olabilir. Enfeksiyon olabileceğine dair işaretler, etkilenen bölgede ağrı, kızarıklık ve şişliği içerir.
 
Kıl dönmeniz varsa, alanı temiz ve kuru tutmak önemlidir. Ayrıca sinüsün yakınındaki tüyleri gidermeye de yardımcı olabilir. Bu adımlar enfeksiyon riskini azaltabilir. Günün sonunda duş almak, kafanızdan düşmüş kılları kaldırmak için veya kalçalarınız arasındaki yarığa geri dönmek de yardımcı olabilir. Eğer bir kıl dönmesi enfekte olursa, kötüleşmesi muhtemel olduğu için en kısa sürede tedavi edilmelidir. Başlangıçta antibiyotiklerle tedavi edilebilir, ancak ayrıca insizyon ve drenaj denilen küçük bir cerrahi işlem sırasında irin apse dışına boşaltılması gerekir.
 

Kıl Dönmesinin Belirtileri

Kıl dönmesi belirtileri eğer kuyruk sokumu bölgenizde şiddetli ağrı ve kokulu, iltihaplı bir akıntı ile karşılaşmışsanız vakit kaybetmeden uzman bir proktoloji doktoruna danışınız. Uzman doktorunuz kontrolünde en doğru tedavi yöntemine yönlendirilebilirsiniz. Kıl dönmesi kesinlikle kendi kendine geçebilen bir rahatsızlık değildir. Kıl dönmesi tedavisine başladığınız zaman doktorunuz kontrolünde tedavi sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Çay ağacı yağı içerisinde bulundurduğu antioksidanlar sebebiyle iltihabı önler. Hergün 2-3 kere çay ağacı yağını iltihaplı bölgeye sürerek bölgedeki iltihabı azaltabilirsiniz. Karbonat ve sirkeyi de karıştırarak iltihaplı bölgeye sürebilirsiniz. Karbonatli sirke bölgedeki mikropları gidererek hastalığın büyümesini engeller. Soğan da aynı sirkeli soda gibi mikrobu önler. Hindistan cevizi yağı içerisindeki mantar önleyici ve anti bakteriyel yapısıyla bölgeyi korur. Aynı zamanda sağlıklı yağ asitleriyle ciltteki iltihabı önler. 

Bu öneriler sadece kıl dönmesi hastalığının belirtilerini azaltmak içindir. Kesinlikle kesin çözüm sağlamaz. Ameliyatsız tedavi yöntemleri ile kıl dönmesi hastalığınızı tedavi edebilrisiniz. Özellikle ameliyattan korkan hastalar için kıl dönmesi tedavisinde günümüzde en çok tercih edilen tedavi seçeneği ameliyatsız tedavi yöntemidir. Bu yöntemle apse boşaltılır. Boşaltılan kıl dönmesi apsesi sonrasında fistül müdahalesi yapılır. Bu işlemler yalnızca 5 veya 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Tedavi işleminin ardından hasta tekrar dinlenmek için odasına alınır. Hiçbir gündelik hayatı kısıtlanmadan tekrar sosyal hayatına dönebilir. İşlem o kadar basittir ki kişi işinden öğle arasında ayrılıp öğleden sonra işine geri dönebilir. Sosyal hayata anında dönebilecek durumda olan hastada herhangi bir ağrı sızı meydana gelmez. İşlem diğer yöntemlere göre oldukça ağrısız gerçekleşir ve kesin sonuç vermektedir. İşlem süresi oldukça kısa olduğu için hasta iş gücü kaybı yaşamadan normal yaşamına devam edebilir.

 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623