Kronik Kabızlığa Lifli Besinlerle Son Verin

Kronik Kabızlığa Lifli Besinlerle Son Verin

Nişasta ve şekerli karbonhidratların dışında sindirimi gerçekleşmeyen ve emilimi olmayan karbonhidrat çeşidine posa yani lif adı verilir. Herkes hayatında bir kere lifli besinlerle karşılaşmıştır. Özellikle bir diyet programı hazırlayan kişilerde veya kilo vermek isteyen kişilerde anında bir posalı besinler listesi oluşturulmuştur. Lifli besinlerin tercih edilmesinin en büyük nedeni bu besinlerin dışkılama işlemini kolaylaştırması sebebiyle kronik kabızlığı önlemesidir. Lifli besinlerin sindirim süreci diğer besinlere oranla daha uzun sürer. Çünkü vücut bir sindirim süreci geçirirken lifli besinler enzimler tarafından parçalanmazlar. Bu da kişinin uzun süre tokluk hissi yaşamasına sebep olur. Bu yüzden de lifli besinler kişinin kilo vermesine yardımcı olur. Kilo azalmasına yardımcı olmasının bir başka sebebi ise kişilerin lifli besinleri daha çok çiğneme ihtiyacı hissetmesidir. Ve bu bilinen bir gerçektir ki kişi ne kadar fazla çiğneme yaparsa o kadar çok tokluk hissi yaşar. Lifli besinler dışkıyı yumuşatmanın yanı sıra aynı zamanda dışkıda bir ağırlık yapar ve kişi dışkıyı dışarıya daha çok atma hissiyatında olur. Aynı zamanda inflamasyonu engelleyebildiği için tansiyonu da kontrol altında tutabilir. Kan şekerini ve insülini de düzenlediği için sağlığa çok faydalıdır. Posalı besinlerin insülün dengesini sağlayarak özellikle tip-2 diyabete de iyi geldiği bilinen bir gerçektir. 

Posalı besinler suda çözünebilen ve suda çözünemeyen besinler olarak ikiye ayrılırlar. Çözülebilir lifler suda çözülebilen lif türüdür. Çözüldüğü an jel formuna geçer. Çünkü suyu emerek şişmeye başlar. Bu lif türü en sağlıklı kabul edilendir. Doygunluk ve tokluk hissini yaşatan lif türüdür. Kan şekerini kontrol altında tutar. Kan dolaşımı esnasında glikozun bırakılmasını yavaşlatır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağırsakların çalışmasını da kontrol eder. Çözünmeyen lifler ise su içerisinde çözünemezler. Kan dolaşımı esnasında emilirler, bağırsaklar tarafından parçalanma işlemi gerçekleşmez. Çözülebilir liflerdeki gibi jel yapısı çözünmeyen liflerde oluşmaz. Ama bu çözünmeyen liflerin sağlıklı olmadığı anlamına gelmez.
 
Aslında çözünmeyen lifler kalın bağırsaklar için faydalıdır. Hemoroid gibi vakaların oluşumunu engelleyen lifli besinler çözünmeyen türdedir. Bağırsak hareketlerini düzenleyen çözünmeyen lifler dışkılama düzenini sağlar. Dışkıda ağırlık yapan lifler sayesinde kişi birden fazla kez boşaltım ihtiyacı hissedecektir. Posa miktarı fazla olan meyveler; elma, , armut, erik , portakal, kayısı, muz, greyfurt, şeftali, ananas, çilek, mandalina, böğürtlen, kiraz gibi meyvelerdir. Sebzelerde ise bezelye, domates, kabak, brokoli, havuç, mısır, Soğan, patates içerisinde posa bulunan tahıllar ise patlamış mısır, fıstık, buğday kepeği, yulaf kepeği, kuru havuç, gevrek, ekmek, kepekli makarna, buğday tohumu, kepekli çavdar unu, bezelye, soya fasulyesi, kuru şeftali, badem, mercimek, arpa unu, müsli, ceviz gibi besinlerdir. 
 

Besin Kültürünün Hastalıklara İlgisi 

 
Lifli besinler tüketen kişilerin bağırsak hareket düzenleri oturur. Kronik kabızlık esnasında ise kişi dışkılama gerçekleştirmek için makat ve çevresini zorlar. Aslında hemoroid yani basurun en temel problemi makat ve çevresinin zorlama sonucu tahriş olmasıdır. Bunlardan en önemlisi kronik kabızlıktır. Sağlıklı bir birey her yemek sonrası dışkılama yoluyla yediklerini atar. Kabızlıkta ise hastanın ıkınma refleksinin kaybolur ve hasta üç gün boyunca büyük abdest yapamaz. Hasta yediklerini dışarı atmak için dışkılamayı gerçekleştirmek zorundadır. Bu yüzden makat ve çevresini ekstra zorlamak durumunda kalır.  Ikınma refleksi kaybolan hasta makat ve çevresini zorlarken damarların genişlemesine ve sarkmasına sebep olur. Kabızlık kronik hale geldiği zaman ise meme sarkmaları kalıcı olmaya başlar. Aynı zamanda bu bölgede fissür, fistül ve kıl dönmesi gibi rahatsızlıklar var ise kronik kabızlık hastalıkların artmasına sebep olacaktır.
 
 
 
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623