Kıl Dönmesinde Akıntı

Kıl Dönmesinde Akıntı

 

Kıl Dönmesinde Akıntı 

Kıl dönmesi  hastalığına yakalandığınızda sizin için tek çözüm tedavi olmaktır.   Kişinin kendi başına evde uyguladığı yöntemler geçici rahatlama sağlayacaktır  fakat sizi hastalıktan kurtarmayacaktır.  Bu sebeple  muayene olmalı ev en uygun  yöntem ile tedavi olmalısınız. Pilonidal sinüs yani kıl dönmesi kuyruk sokumu çevresinde deri altında meydana gelen genelde içi kıl  ve irin dolu yollardır. Sinüs vücudun doğal anatomisine ters olan bir kanaldır.

Cilt derinliklerinde bulunan enfeksiyonun deri yüzeyine kadar uzanması durumudur.  Halk içinde kıl dönmesi olarak bilinir, mahrem bölgede oluşmasından dolayı birçok kişi kıl dönmesi ilerledikten kişiye çok ağrı yaşattıktan sonra doktora başvurmaktadır. Belirtiler fark edildiği an gidilmelidir, ilerleyen kıl dönmesi vakaları daha uzun tedaviler gerektirebilir.

 Kıl dönmesi hastalığı; kıl fazlalığı olan erkekler daha sık görülür.  Sırt bölgesinden dökülen kılların makat bölgesinde iki  kaba et arasına düşüp orada birikmesi sonucu, deri içine girmesi kıl dönmesi yakınmaları ortaya çıkar.  Vücuttan kopan her kıl, zamanla kuyruk sokumu bölgesinde birikir kılların cilt üzerinde var olan gözeneklerden basınçla beraber deri altına girer.  Kılların cilt altına girmesi ile deri altında sıvı oluşmaya başlar. Oluşan  bu sıvı kılları sarar ve ilerleyen zamanlarda deri üzerindeki delikten akıntı şeklinde çıkar, akıntı kötü kokuludur.  Genel olarak kıl dönmesi problemi daha çok mesleki koşullardan dolayı uzun süre masa başında çalışan veya uzun süre araba kullanan kişilerde görülür. Sebebi ise; dökülen kılların insan anatomisi sebepli iki kalça bölümü arasında kalması ve kişinin oturma pozisyonundan sıkılması ve sürekli hareket halinde olması kıllara ani yapılan basınç  ile deri altına iğne gibi girmesinden dolayıdır. 

Kıl dönmesi problemi ile karşılaşmamak için günlük hijyene dikkat edilmelidir, her gün düzenli duş almak, tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra makat bölge temizliği yapmak ve iyice kurutmak gerekir. Kıllar nemli kalan kuyruk sokumu çevresinden deri altına daha kolay girer.  Sık rastlanan kıl dönmesi, derinin içinde kalın kist halini almış bir baloncuktur. Ergenlik dönemi ile başlayan hastalık genel olarak 40’lı yaşlara kadar devam eder. Kuyruk sokumunda oluşan rahatsızlık  kıl köklerinde iltihaplanma ve deri içine doğru kıl yumağı olarak ortaya çıkmaktadır. Daha çok oturarak çalışan kişilerde meydana gelen bu rahatsızlık kadınlara göre erkeklerde  3 kat daha fazla görülmektedir.

Kıl Dönmesinin Başlıca Nedenleri 

Kıl dönmesi hastalığının başlıca nedenleri; tıraş şekli  ve dar giyinmek, fazla kilolu olmak, gün içerisinde çok fazla oturmak , çok terlemek, çok kıllı olmak,  kıl dönmesi; omuz, sırt kılı , tüy, toz gibi yabancı cisimlerin deri altına birikmesi sonucu oluşan bir hastalıktır.  Yukarıda da bahsettiğimiz gibi; kıl dönmesinde deri altına girerek orada birikmesiyle oluşur. Kıl dönmesi deri altına yer ettikçe iltihaplanma oluşur ve deride şişlik meydana gelir. Bu şişlik akabinde patlar ve akıntıya yol açar. Bu akıntı  hem kötü kokuya sebep olur hem de sürekli enfeksiyon oluşmasına neden olur. Bu tür kıl dönmeleri artık ciddi  boyutlara ulaşmış demektir.  

Genel olarak kıl dönmesi belirtileri

Bölgesel şişlik ve hassasiyet

Ciltte kızarıklık

Kötü kokulu akıntı

Ağrı, ateş, halsizlik, bulantı

Hastalık birçok değişik tablo ile karşımıza çıkabilir. Belirtiler küçük bir sinüs ağzından ağrılı bir kitleye kadar değişebilir. Bazı hastalarda nadiren hiçbir belirti vermez. Enfeksiyonla birlikte kuyruk sokumu bölgesi kızarık, hassas hale gelebilir ve akıntı meydana gelir. Akıntı kirli sarı ve kanlı olabilir. İlerlemiş enfeksiyonlarda ateş ve halsizlik yapar. Kıl dönmesi belirtileri çok fazla olmayıp, ilk etapta en belirgin hali  kuyruk sokumunda delik ve akıntı olmasıdır. Çamaşırı ıslatacak düzeyde bir akıntı problemi yaşıyorsanız mutlaka bir doktora gidip muayene olmanız gerekir. Çünkü kıl dönmesi kendi kendine geçecek bir hastalık değildir ve tıbbi müdahale gerektirir.

Kıl dönmesi tedavisi ameliyatsız olarak gerçekleştirilebilmektedir.  Oldukça avantajlı olan yöntemde hastaya lokal anestezi uygulanır, gün içerisinde hem muayene olur hem de tedavisini olarak günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir.

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623