Kıl Dönmesi Tedavisi Ve Pilonidal Sinüs Ameliyatı

Kıl Dönmesi Tedavisi Ve Pilonidal Sinüs Ameliyatı

Kıl dönmesi çatal adını vermiş olduğumuz bölgede gerçekleşen ve kılların vücut içerisindeki sürtünme ve hareket nedeni ile deri altına yerleşerek orada bir enfeksiyon oluşturması ile meydana gelmektedir.

 

Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Olur?

 

Kıl dönmesi deri altına yerleşen bir takım kıl kıl öbeklerinin, sürtünme hareketi ve diğer nedenlerden dolayı oluşturmuş olduğu iltihap yapısı ile kuyruk sokumu bölgesinde yer alır. Ülkemizin genelinde erkek bireyler daha sık görülüyor olması, kadınlarda görülmüyor anlamı taşımamaktadır. Erkeklerde görülme sıklığının olmasının nedeni olarak da askerlik döneminin zorlu ve giyilen özel kıyafetin vücudu terletmesi ve havasız kalmasından kaynaklı olarak daha sık yaşanılmaktadır.

 

Tıp dilindeki adı ile pilonidal sinüs adı verilmektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen ve cilt altına girerek yuva oluşturması anlamına gelmektedir. Kuyruk sokumunda, göbekte ve bacakta görülebilir. Sıklıkla kuyruk sokumu bölgesinde oluşmaktadır.

İçi kıl ve kıl tanecikleri ile dolu olan bu dokuda, kist yapısının iltihaplanmasından kaynaklı olarak apse oluşumu gerçekleşebilir. Rahatsızlığa müdahale edilmediği takdirde ve önlem alınmadığı sürece oluşan enfeksiyonun ortaya çıkartmış olduğu apse daha da ilerleyerek, kıl köklerini kapsayarak, cilt altındaki mukozal membralın altına yerleşerek, zamanla yayılım sağlıyor.  Duş sonrası veya herhangi bir nedenden dolayı vücuttan dökülen kıl ve kıl taneciklerinin bölgede birikerek kapsül oluşturmasının üzerine apsenin de ilerlemesiyle, kişi de bir takım şikâyetleri de beraberinde getiriyor. Ele gelen sertlik, şişlik, gözle görülebilen kızarıklık, şiddetli ağrı ve kötü kokulu akıntı gibi birçok belirtiyi doğurabilir.

Pilonidal sinüs bakıldığında hastaların çoğunluğu tarafından kıl batması olayı ile karşılaştırmaları en sık karıştırılan konular arasında yer alır. Aslen kıl dönmesi ile kıl batması arasındaki birbirine en yakın olan ortak tek nokta makat ve çevresinde olduğu zaman karşılaşılır bunun dışında kıl dönmesi bacakta, kolda, koltukaltında kıl taneciklerinin bulunduğu her alanda karşılaşılabilir. Fakat kıl dönmesi sıklıkla kuyruk sokumu bölgesinde yaşanılır. Kıl batması kılın kıl köklerinden çıkamayıp, cilt altına doğru büyüyemeye devam etmesi ile oluşan sivilce tarzında yapılar ortaya çıkartmasıdır. Kıl batması özellikle kadınlarda karşılaşılan bir problem olarak karşımıza çıkar. Kıl tanecikleri çıkamadığı için batık halde bulunması kalın cilt dokusu dışına çıkıp tekrardan cilt altına yerleşmesi ile batık oluşur. Yanlış uygulanılan temizlik ve traj sonucunda batıklar kıl batması halinde kendini gösterir. Bu nedenle vücut temizliğinin özenli bir şekilde yapılması ve uygun ortamlarda yapılması hijyen açısından olduğu halde sağlık açısından çok önemlidir. Kıl batması jilet, ağda gibi temizlik ürünlerinin ters veya yanlış kullanılmasından birkaç sonrasında ortaya çıkabilmektedir. Erkeklerde traj sonrasında yanaklarda, çene ve boyun bölgesinde çıkmaya başlarken, bayanlarda ise sıklıkla koltukaltı, kasık, bacak ve genital bölgede görülebilmektedir. Kıl dönmesi ise, belirttiğimiz gibi kıl batmasından tamamen farklı bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

 

Kıl Dönmesi Nerede Olur? Bacakta Kıl Dönmesi Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın.

 

Kıl batması aslında ölü derinin altından kıl köklerinin çıkmasına engele olarak yana doğru derinin içine uzamasından kaynaklanmaktadır. Müdahale edilmemesi durumunda enfeksiyon ile karşılaşılabilir.

Kıl dönmesi ise kesin ve net bir nedeni olmamakla birlikte yaklaşık 15 yaş üzerinde özellikle ergenlik dönemi sonrasında hormonal değişikliğin etkisi ile yapısal etkileşiminde vermiş olduğu değişiklikten kaynaklı, ter bezlerinin de etkilendiği hormonlar nedeni ile gelişebilmektedir. Vücudun kıl yoğunluğunun fazla olmasından kaynaklı olarak da kuyruk sokumu bölgesindeki kıl ve kıl taneciklerinin daha sert ve köklü yapısından da kaynaklanabilmektedir. Pamuk veya keten dışında giyilen iç çamaşırların vücudun havasız kalması sebebi ile giyilen dar kıyafetlerde kıl dönmesi hastalığına zemin hazırlamaktadır. Sürtünmenin de etkisi ile vücut içerisinde hareketten kaynaklı olarak ilerleyen tüy veya kıl taneciklerinin zamanla kuyruk sokumundan giriş deliği açarak ilerlemesi kıl dönmesinin oluşmasına yol açar. Özellikle uzun süre oturmak da kıl dönmesi hastalığına yol açabilmektedir

Obezite günümüzdeki beslenme şartları ve sağlıksız yaşamın içimizde olması bu rahatsızlığı da beraberinde getirmekte. Doğal olmayan gıdaların tüketilmesi, yeşil ve taze sebzelerden uzak durup, meyve tüketiminin yeteri miktarda olmaması ve özellikle fast food ile beslenmeyi artık iyice benimsemiş olan kişilerde obezite ile içi içe olan bireylerde kıl dönmesini riskini artıran faktörler arasında yer alır.

Hareketli yaşam, spor ve özellikle düzenli ve tempolu yürüyüşün yapılması vücut sağlığı açısından olması gerektiği kadar da vücudumuzu korumak amaçlıda dikkat etmememiz gereken noktalar arasında yer alır. Hareketsiz yaşam, kilo almayı beraberinde getirdiği gibi hastalıkları da doğurmaktadır. Birçok hastalığı yol açabildiği kadar kıl dönmesi hastalığının oluşmasına da sebebiyet verebilmektedir.

Pilonidal sinüs belirtilerinin en sık yaşandığı enfeksiyon ile karşılaşmak kişinin sağlıklı giden yaşamını olumsuz derecede etkilemektedir. Günlük konforunu olumsuzluğa çeviren akıntının yaşanması ve kötü kolu akıntı oluşması kişinin giydiği kıyafetlere ‘’Acaba leke geçti mi?’’ diye düşündürebilmektedir. Böylelikle insanın günlük yaşam konforunu etkileyerek, huzursuzluk hissi verebilmektedir.

 

Pilonidal Sinüs Ameliyatı Nasıl Olur?

 

Kıl dönmesi tedavisi kuyruk sokumu bölgesinin durumuna bakılarak hekimin onay vermiş olduğu tedavi şeklinin uygulanması ile gerçeklememesi gerekir. Çünkü tedavi şeklinizi en doğru ve sağlıklı şekli ile karar verecek olan ve bu alanda yeterli bilgiye sahip olan alanında uzman hekimler bulunmakta. Proktoloji hekimleri yalnızca makat hastalıkları üzerinde çalışmalar sürdürmektedir. Bu nedenle kişinin durumuna uygun olan tedavi şeklini daha sağlıklı bir şekilde en doğru olan yöntemi uygulayacaklardır.

Pilonidal sinüs çok erken seviyede olduğu zamanlarda tespiti yapıldığında, bir kızarıklık, ele gelebilen bir şişlik veya sertlik ve şiddetli bir ağrı yok ise geniş spektrumlu antibiyotikler ile tedavi edilebilmesi daha rahat ve kolay bir şekilde gerçekleşebilir. Bu antibiyotikler kuyruk sokumu gerçekleşen irinli iltihabın oluşturduğu apseye etki ederek bir nebzede olsa engelleyebilmektedir. Burada en öneli olan etken antibiyotik kullanımı ile immün sistemi yani bağışıklık sistemini ele geçiren vücut savunma sistemi başka hastalıklar da açık hale gelebilmektedir. Bu nedenle ilaç ile tedavi şeklinde hastalar ve hekimler tarafından pek fazla tercih arasında yer almamaktadır. Bu nedenle çok tercih edilen seçenekler arasında değildir.

İntersulkus bölgesinde yani iki kalça arasında toplumca çatal adını vermiş olduğumuz bölgede oluşan kist yani apsenin çıkarılması kişiye verdiği belirtileri azaltmak adına büyük önem taşır bu nedenle tedaviye başlanmadan öncelikli olarak yapılması gereken şey apsenin drenaj edilmesi işlemidir. Bu işlemi kişi kendi kendine uygulaması apsenin yayılmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle kesinlikle hekim onay olamadan çıkarılmaması gerekir. Apse kişiye oldukça şiddetli ağrı ve sızı verebilmektedir. Hatta kişi oturmakta, yürümekte, tüm ihtiyaçlarını gidermede oldukça rahatsız hale gelir. Bu nedenle hekim tarafından apsenin çıkarılması ve tedaviye başlanılması kişinin yaşantısına geri dönmesi için büyük destek olmaktadır. Bölge hassas bir yapıya ait olduğundan dolayı hastalıklara karşı açık halde bulunur ve bu drenaj eyleminin yapılması kontrollü ve bilinçli eller tarafından yapılması kişi için en ideal olanıdır.

Kıl dönmesi ameliyatı genel anestezi altında yapılan ve kuyruk sokumunda meydana gelen kıl kistlerinin alınması işlemidir. Buradaki kıl keseleri cerrahi müdahale ile bölgeden çıkarılmaktadır. Böylelikle u işlem klasik ameliyat yöntemi ile uygulanmaktadır. Klasik ameliyat tüm ameliyatlarda olduğu gibi genel anestezi altında uygulanmasından dolayı kişiye sonrasında rahatsızlık hissi yaşatabilmektedir. Hasta oldukça zor anla çekebilmektedir. Şöyle ki klasik ameliyat ile işlem yapılmış olan kuyruk sokumu bölgesinin tamamen alınması bazı komplikasyonlara yol açabilmektedir. Anüs ve makat bölgesine çok yakın olduğundan dolayı dikkat edilesi çok zor olan bir bölgedir. Sürekli dışkılama işleminin yapılması, açık yarayı kirletmesi komplikasyonlara hazır hale getirebilir. Bu nedenle her türlü enfeksiyon tarzında rahatsızlıklara ile de karşılaşılabilir. Bölgenin bu nedenle temizliğine özen gösterilmesi gerekir.

Mikrosinüsektomi yöntemi artık günümüzde ameliyatsız lazer yöntemi ile uygulanan tedavi seçenekleri arasında yer alır. Bu tedavi şeklinde ameliyat yapılmadan gün içerisinde işlem olarak, tedavinizi olabilirsiniz. Kıl dönmesinden kurtulmanın en kolay, basit ve tehlikesiz bir yoludur. Küçük bir kesi ile bölgenin temizlenmesi hastalıktan kurtulmanıza yetebilmektedir.

 

Kıl Dönmesi Nasıl Geçer? Ameliyatı Sonrası Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın.

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623