Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kıl dönmesi genellikle kuyruk sokumu bölgesinde deri altında meydana gelir. Tıbbi adı ile Pilonidal Sinüs olan kıl dönmesi cildin altında kılların toplanmasıyla meydana gelir. 

 
Kıyafetlerimizde kopan iplik parçaları, saç tellerimiz, vücudumuzdan dökülen kıllar kuyruk sokumu bölgesinde açık gözeneklerden yol yaparak deri altına birikirler. Deri altındaki pit adı verilen çukurlar sinüsler içindeki kılların vakum etkisi ile deri altında oluşum gösterirler. Hastalar rahatsızlığın ilk zamanlarda şikayet etmezler. Ancak enfeksiyon oluşmasıyla irinli akıntı meydana geldiğinde hastalar şikayet ederler. Hastalığı antibiyotik  veya antibiyotikli krem ile tedavi etmek sıkça yapılan hatalar arasındadır. Burada en önemli nokta kıl dönmesinin cerrahi yolla veya ameliyatsız şekilde tedavi edilmesi gerekliliğidir.
 

Kıl Dönmesi Neden Olur 

 
Kıl dönmesi neden olur kısaca tanımlayalım.. Saçtan, sırttan dökülen saç ve kılların kuyruk sokumunda iki kaba et arasında kıllı ve terli oluğa takılıp sürtünmeyle oluğun en dibindeki ter bezi deliklerinden vida gibi dönerek deri altında yağ dokusu içine girmesidir. Labirentler oluşturan kıl dönmesine bakterilerin de katılmasıyla iltihaplanma meydana gelecektir. Dolayısıyla kanlı pis kokulu akıntılar, apseler oluşacaktır. 
Kılların cilt altında toplanmasıyla bu bölge tahriş olur ve alevlenen deride hızlı bir şekilde enfekte olur. Deri üzerine yapılan basınç, sürtünme, hijyen eksikliği büyüyen kılların apse oluşturmasına neden olmaktadır. 
 
Kıl dönmesi belirtileri; Kıl dönmesi enfeksiyon olduğunda ağrı ve şişmeye yol açar. Birkaç gün içinde hızlı bir süreçte büyüyen kıl dönmesi hastaların yaşam kalitelerini düşürür. Kıl dönmesiyle beraber kuyruk sokumu bölgesinde deri altında büyüyen kılların giriş delikleri büyür. Şişen doku zamanla kırmızı ya da sarı rengini alır. Şiş bölgeye dokunulduğunda hissedilen yanma ve ağrıya zonklama gibi etkiler de eklenir. Aralıklı olarak açılıp kapanan sinüslerden kronik bir akıntı iç çamaşırının sürekli kirlenmesine neden olur. Kıl dönmesi kuyruk sokumu bölgesi dışında koltuk altı, boyun, kasık, yüz ve bacaklarda görülebilir. 
 

Kıl Dönmesi Yaş Aralığı 

Kıl dönmesi en çok  15 ile 35 yaş arası bireylerde görülmektedir. Nadir de olsa 40 yaş üzerindeki insanlarda da görülür. Kıl dönmesi erkeklerde kadınlara oranda daha çok ortaya çıkar. Kıl dönmesi risk faktörleri; oturur durumda çok fazla vakit geçirmek, düzenli banyo, duş yapmamak, kişisel hijyenin kötü olması, aşırı kilo alımı, obezite, deride  daha önceden oluşan yaralar, tahriş olmuş bir cilttir. 
 
Kıl dönmesi tedavisi; Kıl dönmesi klasik cerrahi işlemler ile tedavi edilebildiği gibi ameliyatsız olarak da tedavi edilmektedir.  Ameliyat yöntemi ile tedavi olacak hastaların gündelik yaşamları aksayacaktır. Tedavi sonrasında hastaların iyileşme süreci uzun sürebilir. Ayrıca çalışıyorlarsa işlerine hemen geri dönemezler. 
 
Ameliyattan sonra açık yaraların olacağı hastalarda enfeksiyon kapma ihtimali oluşabilir.  Ameliyatsız kıl dönmesi tedavi ise hastalara birçok avantaj ve konfor sağlamaktadır. Kıl dönmesi lazerle tedavi edildiğinde cerrahi semptomlar görülmez. Merkezimizde ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi yapılmaktadır. Hastalarda kesi ve dikiş uygulaması yapılmadığı için tedaviden sonra pansuman gibi işlemlere gerek yoktur. Hastalarda dışkı tutamama veya gaz kaçırma sorunları görülmez. Anestezi yerine sadece lokal anesteziyle tedavi edilen hastalar ameliyat korkusu yaşamadan tedavi olurlar. 5-10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi olan hastaların gündelik yaşamları etkilenmez.  Kıl dönmesi tedavisi ameliyatsız olarak merkezimizde başarı bir şekilde uygulanmaktadır. Kıl dönmesi tedavisinden sonra hastaların önceden hissettikleri acı minimal düzeyde olur. Kıl dönmesi ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623