Kıl Dönmesi Sebebi ?

Kıl Dönmesi Sebebi ?

Kıl Dönmesi Sebebi

 
 
Kıl dönmesi tıbbi adı ile Plonidal Sinüs latince adı ile kuş yuvası rahatsızlığı; derinin altında kılların toplandığı ve infekte olduğu bir hastalıktır.  Genellikle kuyruk sokumundaki cilt altında pit denilen çukurlar, sinüsler içinde kılların vakum etkisi vida benzeri deri altında toplanması ile oluşum sağlar.  Kıl dönmesi başta çok bir şikayet yaratmazken infeksiyon eklenmesi ile kendini kanlı, irinli akıntı ile gösterebilmektedir.  Bu belirtilerden dolay birçok hasta antibiyotik veyaa antibiyotikli krem ile tedavi etmeye çalışır ama bu yanlış bu algıdır hastalığı tedavi etmez aksine  iyileşme sürecini daha uzatır.
 
Kıl Dönmesi neden olur;  hastalığın nedeni kesin olarak bilinmemekle beraber farklı nedenlerden söz etmek mümkündür. İlk olarak sırt bölgesinden kopan kıllar,  saçlardan dökülen kılların kuyruk sokumunda iki kaba et arasında kıllı ve terli oluğa takılıp sürtünmelerle oluğunen dibindeki ter bezi deliklerinden vida gibi dönerek deri altı yağ dokusu içine hissetirmeden girmesi, labirentler açması ve bölgeye giren bakterilerin de katkısı ile etrafı  iltihaplandırması; cerahatlı ya da kanl, pis kokulu akıntılar ve apseler oluşturmasıdır.
 
Vücuttan kopan kıllar deri altında toplandığında, biriktiğinde bölgeyi tahriş ederek iltihap oluşmasına neden olur, alevlenme olan deri hızla enfekte olur. Kıl dönmesi  vücuttaki batık tüylrin deri altında büyümesi ile oluşum sağlar, deri üzerine uygulanan basınç, sürtünme, hiyjen eksikliği deri altında büyüyen kılların apse yapmasına neden olarak kıl dönmesini meydana getirir. Kısaca  söylemek gerekirse kıl dönmesinin ana kaynağı vücudumuzdaki tüylerdir. 
 
Kıl dönmesi belirtileri;  kıl dönmesi infekte olduğu zaman ağrıya ve şişmeye sebep olur, sonuç olarak irin dolu bir apse meydana gelir. Birkaç gün içinde ve oldukça hızılı bir şekilde büyümeye neden olan bu durum kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir, oturmakta ve yürümekte zorluklar yaşanmasına neden olmaktadır. Kuyruk sokumu alanında cilt altında büyüyen  kılların giriş deliklerinin oluşması, deri dokusunda oluşan saçlı ve sivilce benzeri şişliğin büyümeye başlaması, şişen dokunun zaman içinde kırmızı ve sarı rengi alması,  deri dokusunda gelişen şiş bölgeye dokunurken hissedilen yanma şeklindeki ağrı, büyüyen şişliğin enfeksiyon etkisi ile zonklama, ağrı yapması, süreğen bir şekilde akan veya aralıklı olarak açılıp kapanan sinüslerden kronik bir akıntının varlığının görülmesi. 
 

Kıl Dönmesi ve Kuyruk Sokumu

 
Kıl dönmesi en çok kuyruk sokumu bölgesinde gelişmekle birlikte, koltuk altı, boyun, kasık, yüz, bacaaklar bölgelerinde de görülebilmektedir.  Kıl dönmesi riskini arttıran faktörler;  oturur vaziyette  çok fazla zaman harcamak ve sürekli oturmayı gerektiren işler, kişisel hijyen eksikliği, düzenli banyo, duş yapmayan bireyler, aşırı kilo, deride önceden oluşmuş yaralanmalar ve alınan darbeler, cildin sık sık tahriş olması, vücudun kıllı bölgelerinin yeterince temizlenmemesi, cilt tüylerinden arınma yöntemleriin hatalı bir şekilde uygulanmasıdır. 
 
Kıl dönmesi tedavisi; Kıl dönmesi klasik cerrahi işlemler ile tedavi edilebildiği gibi ameliyatsız olarak da tedavi edilmektedir.  Ameliyat yöntemi ile tedavi olacak hastaların gündelik yaşamları aksayacaktır. Tedavi sonrasında hastaların iyileşme süreci uzun sürebilir. Ayrıca çalışıyorlarsa işlerine hemen geri dönemezler. 
 
Ameliyattan sonra açık yaraların olacağı hastalarda enfeksiyon kapma ihtimali oluşabilir.  Ameliyatsız kıl dönmesi tedavi ise hastalara birçok avantaj ve konfor sağlamaktadır. Kıl dönmesi lazerle tedavi edildiğinde cerrahi semptomlar görülmez. Merkezimizde ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi yapılmaktadır. Hastalarda kesi ve dikiş uygulaması yapılmadığı için tedaviden sonra pansuman gibi işlemlere gerek yoktur. Hastalarda dışkı tutamama veya gaz kaçırma sorunları görülmez. Anestezi yerine sadece lokal anesteziyle tedavi edilen hastalar ameliyat korkusu yaşamadan tedavi olurlar. 5-10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi olan hastaların gündelik yaşamları etkilenmez.  Kıl dönmesi tedavisi ameliyatsız olarak merkezimizde başarı bir şekilde uygulanmaktadır. Kıl dönmesi tedavisinden sonra hastaların önceden hissettikleri acı minimal düzeyde olur. Kıl dönmesi ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 
 
 
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623