Kıl Dönmesi Risk Faktörleri

Kıl Dönmesi Risk Faktörleri

Kıl Dönmesini Oluşturan Risk Faktörleri
 
Kıl dönmesi vücudun göbek bölgesinde koltuk altında, yüzde, bacakta ama en çok kuyruk sokumunda kendini gösterir. Vücudu kıl bakımından yoğun insanlarda daha çok görülen kıl dönmesi mutlaka tedavi edilmelidir. Kuyruk sokumunda kitle ve çukur şeklinde bir görüntü varsa, kanlı akıntı, kızarıklık ve hassasiyet, ateş, bulantı gibi etkilerle ortaya çıkan kıl dönmesi hastanın yürümesini zorlaştırır. 
 
Kıl dönmesi risk faktörleri; uzun süre oturarak çalışmak, günlük hijyene dikkat etmemek, çok kilolu olmak, genetik faktörler, kuyruk sokumu oluğunun yeterince temizlenmemesi gibi etkenler kıl dönmesi oluşmasına zemin hazırlar. Kıl dönmesi oluştuğu zaman hastada belli başlı şikayetler başlar. Kıl dönmesi erkeklerde daha çok görülse de bu kadınlarda görülmeyeceği anlamına gelmez. Çoğunlukla 15-35 yaş arasında görülen kıl dönmesi yoğun ve sert kılların olmasıyla da doğrudan ilişkilidir. 
Vücudumuzdan dökülen kıllar, kıyafetlerimizden kopan iplik parçaları, kuyruk sokumunda açık gözeneklerden içeri girerek deri altında birikir. Böylede kıl dönmesi oluşur. Kıllar kuyruk sokumunda deri altında yumak halinde bulunur. 
  
Yumağın etrafını kaplayan kesenin kendi içinde sıvılar yumak haline gelmiş kılları yok etmeye çalışır. Fakat başarı sağlayamazlar. Bundan sonraki belirtilerle hastada şikayetler baş gösterir. Hasta oturmakta zorlanır, yürümekte ve hatta günlük işlerini yapmakta güçlük çekebilir. Bu bölgeden kanlı ve iltihaplı akıntılar gelebilir. Kıl dönmesinde tedavi yapılmadıkça bu bölgede kıl dönmesi kendi kendini tekrar eder. Ele gelen şişlik deri altındaki sıvıya bağlı olarak gelişim gösterir. İleri derecelerinde apseleşme olursa şişlik belirgin bir hal alır. Derinin üzeri kızararak kaşıntı yapmaya başlar. 
 
Kuyruk sokumu bölgesi hassas bir bölge olduğu için genellikle hastalar kıl dönmesinin tedavisini aksatırlar. Kıl dönmesi tedavi edilmezse ilerler ve daha kötü bir hal alır. Kıl dönmesinin daha da ilerlememesi için  belirtileri hissettiğiniz anda mutlaka proktoloji uzmanına görünmelisiniz. Kıl dönmesi bazen o kadar ilerler ki şişlik yumurta boyutuna ulaşabilir. Makat bölgesini de etkisine alan kıl dönmesi yoğun ağrıları da beraberinde getirir. Erken müdahalenin önemli olduğu bu hastalıkta kıl dönmesi nohut büyüklüğüne ulaştığında mutlaka uzman bir hekimden randevu almak gerekir. Kıl dönmesi içindeki apse çok fazla zaman geçmeden boşaltılmalıdır. İltihap yüzünden iç çamaşırda ortaya çıkan akıntı normaldir. Kuyruk sokumunda meydana gelen kıl dönmesi bu bölgede delik oluşturabilir. Bu delikler birden fazla da olabilir. Kılların kuyruk sokumundan içeri girerken meydana getirdiği delikler gözle görülebilir. 
 
Kıl dönmesi tedavisi; Günümüzde birçok tedavi yöntemi kullanılarak yok edilebilen kıl dönmesi merkezimizde ameliyatsız olarak yapılmaktadır. Kıl dönmesi tedavisi lazer tedavisi, fenol tedavisi, mikrosinüsektomi tedavisi, gümüş nitrat tedavisi ile geçebilir. Ameliyatsız yapılan kıl dönmesi tedavisi hastaya birçok avantaj ve konfor sağlamaktadır. 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilen kıl dönmesi yok edildikten sonra hasta yolculuğa bile çıkabilir. Eğer kıl dönmesi hastalığının belirtilerinden birini bile kendinizde hissediyorsanız mutlaka proktoloji uzmanından randevu almalısınız. 
 
Narkoz olmadan sadece lokal anestezi ile tedavi edilebilen hastalar ameliyat stresi yaşamazlar. Tedavi sonrası hastadaki hissedilen ağrı düzeyi minimuma iner. Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisinde klasik cerrahi yöntemlerde olduğu gibi kesi ve dikiş işlemi uygulanmaz. Bu sayede hastanın kuyruk sokumu bölgesinde doku kaybı yaşanmaz. Apse ve iltihaplanma gibi komplikasyonların oluşmadığı hastanın ameliyatsız kıl dönmesi  tedavisi olmasında kronik rahatsızlıklarının (kalp, karaciğer, şeker, kanama bozukluğu gibi…) bir önemi yoktur. Kıl dönmesi tedavisi hakkında detay öğrenmek için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası 444 8 623.
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623