Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Nedir, Neden Olur?

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Nedir, Neden Olur?

Kıl Dönmesi

Kıl ve yuva kelimelerinin Latince de birleşmesi sonucunda oluşun aslında kıl yuvası anlamına gelen bir makat hastalığıdır. Geçmiş yıllarda doğuştan gelebilen bir hastalık olarak düşünmekteymiş, fakat günümüzde doğuştan olmadığı ve sonradan kazanılan bir hastalık olarak teori sonucunda kabul edilmiştir.

Kıl dönmesi, pilonidal sinüs olarak bilinen vücudun dış yüzeyinden deri altına yerleşemeye çalışan kılların girmesi ile gerçekleşebilmektedir. Aslında kıl dönmesinden ziyade kıl yuvası bu hastalığı açıklamada daha iyi açıklanabilir bir tabirdir. Bununla birlikte cilt altına yerleşerek ortaya çıkabilir. Halk arasında genç nüfus hastalığı olarak bilinir. Hâlbuki tüm yaş aralığında görülebilmektedir.  Erkek-kadın ayrımı, büyük –küçük yaş fark olmaksızın görülebilen bir makat hastalığıdır.

Pilonidal sinüs, vücudun üst bölümü (superior) kısmında yer alan sırt, ense, saç, bel gibi kıl oranının fazla olduğu bölgelerden dökülerek, iki kalça arasında yer alan çukur boşluk olarak bilinen intergluteal sulkus bölgesinden derinin dış yüzeyinden kıl taneciklerinin içeriye doğru girmesiyle birlikte altta oluşacak kist yapısı zamanla reaksiyon göstererek gelişebilmektedir.

Kıl dönmesi oluşumu, vücudun dış yüzeyinden kıl taneciklerinin hareketler sonucundan dışarıdan cilt altına girmesi ile vücut bu cismi yabancı bir cisim olarak algılamaktadır. Bu yabancı cisim görünümde vücut içerisine girerek ilerlemeye çalışan kıl taneciklerini engellemek adına vücut savunma sistemi devreye girmektedir. Bu nedenle vücut savunma amaçlı olarak o bölgeyi korumak adına hücrelerini göndererek orada bir kapsül haline gelebilen bir çember oluşturur. Bu sınırlandırılmış olan alan içerindeki kıllar da burada yer alır. Sınırlandırılan bu kıl tanecikleri zamanla deri altında yuva oluşturmaya başlamaktadır.

Vücudumuz dışarıdan gelen farklı bir hücrede gerçekleştirdiği gibi kıl dönmesinde de vücut yabancı cismi parçalamaya yönelik olarak ürettiği bir sıvı oluşur. Oluşan bu sıvı reaksiyon göstererek, kıl giriş deliklerinden dışarıya doğru bir akıntı şeklinde vücuttan çıkıyor. Bazen ise hiçbir şekilde belirti vermeden de ilerleyebiliyor. Ele gelen sertlik, gözle görülebilecek boyuta gelen bir görünümdeki şişlik ya da apse olarak adlandırıldığımız bir yapı ile karşılaşılabiliyor. Bölge de apse oluşumu gelişmese dahi mutlaka bu alanda eğitimlerini tamamlamış olan proktoloji hekimlerine yani yalnızca makat hastalıklarına bakan doktorlara muayene olmak hasta için en sağlıklı olan tedavi seçenekleri olarak yer almaktadır. Bu nedenle apsenin oluşturmuş olduğu iltihabın oluşmasını beklemeden tedavinin biran önce yapılması gerektiğini unutmamak gerekir. Apsenin vermiş olduğu ve kıl dönmesinin sebebiyet gösterdiği belirtileri önemsiz görüp, tedaviden kaçınmamak gerekir. Çünkü kıl dönmesi diğer makat hastalıklarında olduğu gibi kendiliğinden geçmesi beklenilen bir hastalık değildir.

Kıl dönmesi belirtisi olarak ortaya çıkan kuyruk sokumundaki şişlik ve apse varlığı bu hastalıktaki en belirgin olan şikâyetler arasında yer alır. Küçücük bir nohut tanesi büyüklüğünden ceviz büyüklüğüne ve hatta yumurta büyüklüğüne kadar ilerleyebilen bir şişlik oluşturabilmektedir. Ele gelebilen ve gözle bile fark edilebilecek boyutta oluşabilen bu şişlik içerisinde apse oluşumunu barındırmaktadır. Apse içi boşaltılmadığı sürece makat bölgesinde akıntı sürekli olarak devam edebilir. Bu nedenle apsenin içi açılarak drene edilmesi gerekir. Bu durum hastaya oldukça rahatsızlık hissi vererek de sıkıntı yaşatabilir. Drene edilmeyen apse kişiye oldukça rahatsızlık hissi vererek, ateş, bulantı, kusma ve halsizlik gibi birçok şikâyetleri ortaya çıkarabilir. Ciddi sağlık problemlerini zaman geçtikte artarak oluşturabilmektedir.

 

Kıl Dönmesi Belirtileri Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayın.

 

Pilonidal sinüs rahatsızlığının yaşandığı iki kalça arasındaki oluşan intersulkus bölgesinde yer alan kuyruk sokumunda giriş deliğinin oluşmasıdır. Giriş deliği olarak bilinen bu delik birden fazla olarak da yer alabilir. Kıl tanecikleri dışardan kuyruk sokumu bölgesine girmeye çalışırken oluşturmuş olduğu giriş delikleri gözle görülebilir şekilde belirti vererek, teşhis açısından oldukça rahatlık sağlayabilir.

Kıl dönmesi rahatsızlığının en sık görülen belirtileri arasında yer alan ağrı hissinin şiddetli olarak yaşanıyor olmasıdır. Çünkü makat bölgesindeki apsenin şişliğin oluşması hastaya oldukça ağrı yaşatmaktadır. Ağrılar ilerleyerek şiddetli olarak artış gösterebilmektedir. Bu nedenle de hastalar bakıldığında hemoroid ve kabızlık problemleri ile karıştırmasından kaynaklı olarak tedaviyi geciktirebilmektedir. İşte tam da bu nedenle kıl dönmesi rahatsızlığı ihmale gelen bir rahatsızlık değildir.

Kıl dönmesi hastalığında yaşanılan iltihap oluşumu sonucunda apsenin oluşması maalesef ki hastaya vermiş olduğu akıntı açısından tedirgin ederek, devamlı olarak sıvı akışını ortaya çıkarabilmektedir. Bu sıvı akışı yani apsenin çıkışı sıklıkla hastanın iç çamaşırlarında lekelenmelere yol açabilir. Bu da hastanın rahatça kıyafet giymesini tedirgin edebilmektedir. 

 

Kıl Dönmesi Nerelerde Olur?

Kıl dönmesi sıklıkla vücudumuzun kuyruk sokumu bölgesinde görülür. Ancak kuyruk sokumu bölgesinde görüldüğünü bilmek yalnızca bu bölgede oluşabileceği anlamına gelmemektedir.

- Göbek Çevresi,

- Koltukaltı Çevresi,

- Yüz Bölgesi,

- Bacak ve Çevresi.

 

Bacakta Kıl Dönmesi Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayın.

 

En belirgin olarak da elbette ki kuyruk sokumunda karşılaşılmaktadır. Ortaya çıkartmış olduğu belirtiler soncunda anlaşılır. Belirtiler sonucunda ise hastalar gelen anlamı ile muayene olmaktan çekinmektedirler. İşte tam da bu yüzden bölge nedeni ile doktora gitmekten hoşlanmazlar. Böylelikle ise hastalık ilerleyerek, kişiye verdiği şikâyetlerin artmasına sebebiyet verebilmektedir.

 

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Kıl yoğunluğunun vücut üzerinde fazla olmasından, kıl köklerinin daha sağlam bir yapıda yer alması ve yeteri kuvvetteki kıl köklerindeki varlıkları ile cilt üzerinde hassasiyet göstererek cilt altına zamanla yerleşebilir. Cilt altında yabancı cisim algısın olarak gördüğü için enfeksiyona sebebiyet verebilir. Böylelikle kıl dönmesi oluşumu rahatlıkla gerçekleşebilir. Pilonidal sinüs nedenlerini sıralamak gerekirse eğer ki şöyle açıklayabiliriz:

  • Makat bölgesi ve çevresinde yoğun olan kıl köklerinden ve kıl miktarının fazla olması. Bölgede kıl dönmesi hastalığının yaşanmasına zemin hazırlayabilmektedir.
  • İntersulkus adını vermiş olduğumuz makat bölgesindeki iki kaba et arasındaki yerin dar ve gittikçe derinleşebilen bir dokuya sahip olması yine bu hastalığın oluşmasına vesile olur.
  • Cilt dokusu öncelikli olarak kendini yenileyebilen ve canlı kalabilen bir yapı olduğundan dolayı nemli ve sıcak bir ortam olarak bulunması derinin uzun süreç olarak nemli kalması da kıl dönmesinin yaşanmasına sebebiyet verebilir.
  • Bu bölge arasında oluşan çatlak, cilt üzerindeki küçük yara oluşumları, yara izleri veya bir takım farkı makat hastalığının olmasından kaynaklı olarak da bu yapının oluşmasına yine zemin açabilmektedir.
  • Görsel anlamda da olsa bölgenin lokal travmadan kaynaklı olarak oluşan şekil bozukluğu; özellikle makat hastalıkları ile ilgili olan ve kesi dikiş ile işlem yapılan ameliyat sonrasında, dokudaki şekil bütünlüğünün değişmesi de kıl dönmesi hastalığının oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir.
  • Makat ve bacak kası bölgesi sinir uçları bakımından oldukça yoğun olmasından kaynaklı olarak hassas bir yapıya sahiptir. Bu hassas yapının temizliğine çok dikkat edilmesi gerekir. Gereken hijyenin sağlanması, bölgenin temizliğinin düzenli ve iyi bir şekilde yapılması, hastalığın oluşmaması için dikkat edilmelidir.
  • Oturarak çalışmak, devam eden kilo alımı ve kontrol edilmeyen sedanter yaşam devamında kişide mutlak suretle terleme yaratabilmektedir. Bu terleme ile kıl dönmesine ortam hazırlayabilir.

 

Nedenlerini sıraladığımız zaman akla ilk gelen soru olarak bakıldığında ‘’acaba kıl dönmesinin evde çözümü olur mu?’’ diye bir düşünce yer alabilir kişide. Fakat bu soruya cevap verecek olursak eğer ki kıl dönmesi rahatsızlığı kendiliğinden geçebilen ve evde uygulanan bir takım bitkisel kürler ile tedavisinin olmayacağını unutmamak gerekir. Elma sirkesi, aleo vera, çay poşeti, aspirin gibi kürler ile evde yapılabilen bilinçli veya bilinçsizce uygulamada bulunulan bitkisel tedaviler tam anlamı ile bir iyileşme sağlamamaktadır. Bilinmesi gerekir ki tam anlamı ile bir tedavi olmasa da hastaların bu yöntemi uygulamaları ve denemeleri yaşadıkları şikâyetlerin seviyesini zamanla artırarak yalnızca tedavi süresinin uzamasına yol açmış olunur. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini unutmamak gerekir.

Kıl dönmesi tedavi yöntemleri arasında artık ameliyatsız uygulanan bir teknik de yer almaktadır. Fakat bu teknik ile uygulanan tedavi şeklindeki başarı oranı hekiminizi bulmaktan geçer. Kişinin durumuna göre değişiklik göstererek tedavi edilmesi gerekir. ameliyatsız lazer yöntemi ile tedavi şeklinde herhangi bir yan etki söz konusu olmadan, yalnızca lokal anestezi altında uygulanarak iyileşme sağlan maktadır. İyileşme oranları oldukça başarılı bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlığınız için çekinmeden, utanmadan mutlaka bir proktoloji doktoruna başvurmanız gerekir. yaşam kalitenizi etkileyen bu makat hastalıklarından kurtulmanız için öncelikli olarak tedavi olmanız gerekir. Sağlığınızın sizi ayakta tuttuğunu unutmayınız.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623