Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl dönmesi sorunu genellikle genç erkeklerde görülen bir durumdur. Çünkü kıl yoğunluğu fazla olan bireylerde kıl dönmesi daha sık ortaya çıkar. Erkeklerde daha fazla görülmesinin nedeni de erkeklerin kadınlara oranla daha kıllı bir yapıya sahip olmasıdır. 
Kıl dönmesi 30’lu yaşlarda erkeklerde daha sık görülür ve hayatı olumsuz etkiler. Hareketlerde kısıtlamaya neden olan kıl dönmesi sert ve fazla kılların oluşması ile meydana gelir. Genellikle kuyruk sokumunda oluşan kıl dönmesinin yaşam kalitesini etkilediği açıkça bilinmektedir. 
 
Kıl dönmesi belirtileri; kıl dönmesi ufak bir problem gibi görülse bile bireylerin yaşam kalitelerini oldukça etkilemektedir. Kuyruk sokumunda ağrı, akıntı, şişlik, koku, kanama gibi belirti veren kıl dönmesi kaşıntı ve iltihaplanma gibi sorunlar oluşturur. 
 Kıl dönmesi bazı kişilerde hemen belirti vermeyebilir. Çoğunlukla kuyruk sokumu bölgesinde ortaya çıkan bu hastalık apse oluşturarak kendini belli eder. Öyle ki bu apseler nohut büyüklüğünde olabildiği gibi yumurta büyüklüğüne de ulaşabilir. 
Gençlerde ve erkeklerde görülen kıl dönmesi sadece vücut kılları fazla ve sert olan kişilerde görülen bir durum değildir.  Benzer sorun bölgede tüy olmayan kadınlarda da görülebilir.
 
Kıl dönmesi aşırı terleme, kuyruk sokumu oluğunun dar ve derin olması, bölgede biriken tüylerin uzun süre kalması gibi nedenler kıl dönmesine yol açabilir. Bunun dışında uzun süre oturarak çalışmak, aşırı kiloya sahip olmak, bölgesel temizliğin iyi yapılmaması kıl dönmesine neden olabilir. 
 

Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse 

 
Kıl dönmesi tedavi edilmediği takdirde sorun daha da yayılmaktadır.  Uzun süre devam eden kıl dönmesi rahatsızlıklarında kist boşluğunun iltihaplanması sonucu deri altında kronik enfeksiyon meydana gelir. Ortaya çıkan enfeksiyon şiddetli olduğunda ateş, iltihabi akıntı da eşlik eder. Kıl dönmesi rahatsızlığında uzun zaman (15-35 yıl) tedavi olmayan kişilerde nadir de olsa deride kanser gelişimi olabilir. Bu durum kronik enfeksiyon sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kıl dönmesinin nedenleri; özellikle tüy fazlalığı olan erkeklerde ortaya çıkan kıl dönmesi oturarak çalışanlar, dar pantolon giyenler, oturma pozisyonu yamuk olanlarda daha fazla görülür. Kılların özellikle kuyruk sokumu üzerindeki cildi tahriş etmesi ile beraber cilt altına yerleşmesi söz konusu olur. Uzun süreli oturmak ve dar pantolon giymek kalçaların sıkıştırılması kıl dönmesi hastalığına davetiye çıkarır.
 
Kalça kısmında ekstra bir sürtünme olması, terleme, şişmanlık, hijyen eksikliği gibi nedenler travma sebepleri arasındadır. Kıl dönmesi genellikle kuyruk sokumunda meydana gelir. Kapalı ortam nedeni ile iki kaba et arasındaki olukta cildin incelmesi ve delinip tahriş olmasının yanı sıra sert kuyruk kemiğinin baskısı nedeniyle kılların daha kolay ilerlemesi ile oluşur. Kıl dönmesinin belirtileri; kuyruk sokumunda ya da makatın arka tarafında minik şişlikler, kaşıntı, kıllı veya kılsız milimetrik delikler, bu deliklerden akıntı veya kan gelmesi başlıca belirtilerdendir. Kıl dönmesi tedavisi; kıl dönmesi tedavisi ameliyatla veya ameliyatsız olarak gerçekleştirilmektedir. Kıl dönmesi kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır.
 
Altta yatan ciddi nedenler varsa kıl dönmesinde mutlaka araştırılmalıdır. Kıl dönmesi belirtileri görüldüğünde hastalar zaman kaybetmeden mutlaka tedavi için hekime danışmalı ve kontrol olmalıdır. 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623