Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir 
 
Kıl dönmesi genellikle yoğun kıl yapısına sahip erkeklerde meydana gelir. Aşırı kilolu ve sık terleyenlerde daha çok görülen kıl dönmesi kuyruk sokumu bölgesi başta olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinde karşımıza çıkabilir. Kıl dönmesini oluşturan faktörler şöyle sıralanabilir. Vücudun üst kısmında dökülen kıllar, Kıyafetlerden dökülen iplik parçaları, aşırı terleme, kıl yoğunluğudur.  Dökülen kıllar ters dönerek cildin ince olduğu bölgeden cilt altına girerek iltihaba neden olurlar. Bu durum çok fazla kilolu insanlarda, sürekli oturarak çalışanlarda daha çok görülür.
 
Kıl dönmesinin görüldüğü yerler kuyruk sokumundan sonra, kasık, göbek ve koltuk altı bölgesidir. Kıl dönmesi doğuştan gelen bir sorun değildir ama bazı özellikler vücudun kıl dönmesine daha yatkın olmasına neden olabilir. Kıl dönmesi tedavisi aksatılırsa apse oluşma riski artacaktır. Eğer tedavi zamanında yapılmazsa apse oluşumunun içine kıllar dolmaya devam edecektir.  15-35 yaş arasındaki bireylerde görülen bu hastalık en fazla erkeklerde kendini gösterir. Erkeklerde görülmesinin nedeni de erkek vücudunun kadınlara oranla daha fazla kıllı yapıya sahip olmasıdır. Kuyruk sokumu bölgesinde daha fazla karşımıza çıkan kıl dönmesi vücudun farklı yerlerinde de karşımıza çıkabilir. 
 
Kıl dönmesi belirtileri; Başlangıç seviyesindeyken çok fazla belirti göstermeyen kıl dönmesi aslında gündelik hayatı etkileyebilecek zorlukta bir hastalıktır. Gözle görülen bir bölgede oluşmadığı için kıl dönmesi genelde apse oluşturmadan hastalar bunu anlayamazlar. İltihaplanmayla beraber ufak bir kızarıklık oluşan bölgede kılların cilt altındaki yağlı dokuya doğru ilerlemesi söz konusudur. Bu durumla beraber kuyruk sokumunda apsenin akması kaçınılmaz olur. Kıl dönmesi belirtileri kuyruk sokumunda ağrılı şişlik, kötü kokulu akıntı, kızarıklık, batma hissi ve kaşıntıdır. 
Eğer hastalık erken dönemdeyse hastalığın belirtileri kişiyi çok fazla etkilemez ve tedavi süreci daha sakin geçer.
 

Kıl Dönmesi Mutlaka Tedavi Edilmeli 

 
Kıl dönmesi iltihabı kendiliğinden akma eğilimi gösterebilir. Bu durumda kişinin rahatlaması nedeniyle tedavi ertelenme yoluna gidebilir. Her ne kadar anlık bir rahatlama yaşansa da deri altındaki kıllar tamamen çıkmadığı sürece hastalık iyileşmiş sayılmaz. Eğer apse tekrarlarsa kişide yaratacağı acı daha fazla olur. 
Bu gibi durumlar hastanın yürümesine, oturmada güçlük çekmesine yol açar. Kıl dönmesine zamanında müdahale edilmezse doku kayıpları oluşabilir. 
 
Kıl dönmesi tedavi yöntemleri; Kıl dönmesine klasik cerrahi işlemler dışında ameliyatsız biçimde de müdahale edilebilir. Hasta ameliyat yöntemi ile tedavi olacaksa gündelik yaşamından geri kalacaktır. Yaşam kalitesi olumsuz şekilde etkilenen hastanın çalışıyorsa işine geri dönme süresi kısa sürmeyecektir. Açık yaraların olacağı ameliyat sonrasında hastanın enfeksiyon kapma ihtimali olabilir. Kıl dönmesi hastalığı ameliyatsız şekilde tedavi edilirse yukarıda bahsettiğimiz durumlar yaşanmayacaktır. Bu nedenle kıl dönmesi tedavisinin ameliyatsız tedavi yöntemleri ile yapılmasını öneriyoruz. Lazer yöntemi ile tedavinin yapıldığı ameliyatsız kıl dönmesi tedavisinde cerrahi semptomlar görülmemektedir. Merkezimizde ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi yapılmaktadır.
 
Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi hastaya birçok avantaj ve konfor sağlamaktadır. Kesi ve dikiş işlemlerinin yapılmadığı hastada gaz tutamama ve dışkı kaçırma problemleri yaşanmaz. Lokal anestezi ile işlemlerin yapılacağı ameliyatsız tedavi yöntemi sayesinde hastalar ameliyat stresi yaşamazlar. 5-10 dakika gibi kısa sürede tedavi edilen hastaların gündelik yaşamları etkilenmez. Uzun süre yatak istirahatı yapmak zorunda kalınmaz. Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi merkezimizde başarılı şekilde uygulanmaktadır. Yapılan tedavi sonrası hissedilen acı ise minimal düzeyde hissedilir. Kıl dönmesi ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623.
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623