Kıl Dönmesi Nasıl Olur Ve Belirtileri Nelerdir?

Kıl Dönmesi Nasıl Olur Ve Belirtileri Nelerdir?

Toplumca gözükmesinden rahatsız olduğumuz halk arasındaki tabiri ile çatal bölgesinde yaşanılan bir takım rahatsızlıklar ile karşılaşmak, insanı oldukça huzursuz edecek bir duruma sokmaktadır. Maalesef ki bu bölgede yaşanılan tüm rahatsızlıkların vermiş olduğu bu huzursuzluk duygusu nedeni ile tedaviden utanılarak, çekinilmektedir. Böylelikle tedavi sürecine başlanmaması durumu kişinin yaşadığı şikâyetleri daha da artıracak hale getirmektedir.

 

Kıl Dönmesi Apsesi Nasıl Olur?

 

Kıl dönmesi rahatsızlığı, kuyruk sokumu bölgesinde, sürtünme hareketleri ile ense, saç, sırt bölgesinden ilerleyerek inen kılların zamanla vücut içerisine bir makat görevi görerek ilerleyerek cilt üzerinden içeriye sızmasıdır. Bilinçsizce ve istemsizce uygulanan bu sürtünme etkisi veya oturup, kalkarken yapılan hareketlerin etkisi ile cilt üzerinden deri altına girerek orada bir yuva oluşturmaktadır. İstemsizce vücudun üst bölümlerinden dökülen özellikle duş sırasında veya diğer nedenlerinden kaynaklı olarak, iki kalça arasındaki boşluk adını vermiş olduğumuz intergluteal sulkus bölgesine yapıların kılların baskılanması sonucunda cilt üzerindeki mukoz dokuyu delerek oraya yerleşerek bir kisttik bir yuva oluşturması ile meydana gelir.

 

Kıl Dönmesi Nerede Olur? Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

 

Vücudumuz yanlış oturmaktan veya sürtünmeye bağlı olarak cilt yapısının hassas ve ince olduğu bölge olan intergluteal sulkus bölgesinden, cilt altına giren kıl taneciklerini yabancı bir cisim gibi algılamaktadır. Farklı bir cisim içeriği deri altına yerleşmeye çalışmasından dolayı bu kılları kese ile kaplayarak, etrafında değişik yapıda oluşturduğu bir kapsül içine hapsediyor. Kese ile çevrelenen bu yapı kist oluşumuna sebebiyet veriyor. Bu kistik yapı ise vücut içerisindeki savunmaya dayalı olarak özel üretmiş olduğu sıvılarla onları eritmeye, yok etmeye çalışıyor. Bahsettiğimiz bu özel sıvılar kılları eritemediği halde, kist oluşumun yapısına zarar vererek, kistin yapısını deforme ediyor. Yapısı bozulmuş olan bu kist, içerindeki yer alan sıvıyı vücut dışına akıtmaya çalışıyor. Kist içindeki sıvının hepsini dışarıya akıtmaya çalışmak istese de akıtamadığı gibi bir kısmı cilt altında mukozal membran altında birikerek, iltihaplanıyor. Bu iltihap apseyi oluşturarak, hastada kıl dönmesi rahatsızlığına yol açıyor.

Kıl dönmesi hastalığı pilonidal sinüs adını vermiş olduğumuz rahatsızlıkta ortaya çıkan reaksiyonel sıvı bölgedeki giriş deliğinden akıntı verir. Bu giriş delikleri bazen tek veya bazen birden fazla bulunarak, nohut veya daha küçük yapıda bir kist boyutuna getirebilir. Oluşan akıntı hastaya oldukça rahatsızlık verecek boyutta yer alarak, bazen akıntı dışında sertlik ve şişlik olarak da ortaya çıkabilir. Apsenin vermiş olduğu iltihap da bir takım şikâyetleri beraberinde getirir. Belirtilerin üzerine eklenen şikâyetlerin artması da kişinin yaşam konforunu oldukça düşürür. Bu nedenle apsenin drene edilmesi yani o iltihabın cilt derisinden çıkarılması hastaya bir nebze de olsa rahatlık hissi verir. Tüm bu yaşanılanları da gözden geçirilerek, öncelikli olarak kıl dönmesi hastalığının kendiliğinden geçemeyeceğini bilmek en gerçekçi bir yaklaşım olmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde şikâyet ve belirtilerin artacağını unutmamak gerekir.

 Kıl dönmesi apsesi, nasıl ki dişte oluşan şiddetli ağrı ve şişlik neticesinde ortaya çıkan apsenin oluşması ile yaklaşık aynı şekilde kendini belli ederek, tedavisinin mutlak suretle yapılması gerektiği bir gerçektir. Nitekim diş apsesi diş de oluşan bir sertlik ve enfeksiyon soncunda yer alması da kıl makat bölgesinde oluşan apsenin gözlemlenmesi de aynı olup, bölge itibari ile farklılık göstermektedir. Vücutta en sık görülme özelliği olarak bakıldığı zaman diş dolgusundan sonra ikinci apse çeşidi olan makat apsesi bu nedenle oluşum göstermiş olduğu kişinin günlük hayatı üzerinde büyük bir rol oynayarak, olumsuz derecede etkilenmesine sebep oluyor.

 

Kıl Dönmesi Belirtileri

 

Kuyruk sokumu bölgesinde yer alan irili ufaklı, irinli yapıda enfeksiyon oluşmasının nedeni ile iltihabik bir kist meydana gelir. Böylelikle bu enfeksiyon apseyi oluşturur. Ele gelen sertlik ve şişlik şeklinde gözle bile dâhi görülebilecek boyutta yer alan bu apse dışında vücut üzerinde kendini belli eden başka şikâyetleri de doğurmaktadır.

Kıl dönmesi belirtilerinin en başında öncelikli olarak enfeksiyon belirtilerini beraberinde getirdiğini unutmamak gerekir. Vermiş olduğu belirtiler ateş, üşüme, halsizlik, kusma, bulantı, ağrı, şişlik ve enfeksiyonun bölgesinden kaynaklı olarak gelişen spesifik semptomlara ilave olarak da diğer belirtileri de doğurabilir. Kuyruk sokumunda batma hissi, kaşıntı, şiddetli ve ağrılı acılar, bölgede yaşanılan apsenin kötü kokulu ve sarımtırak bir renkte akıntı vermesi gibi bulgular gözlemlenebilir.

Tüm hareket hallerinde, otururken, koşarken, hareket halinde veya hareketsiz bir haldeyken yaşanılan acının sürekliliği ve azalmadan devam ediyor olması kişiye oldukça huzursuz anlar yaşatmaktadır. Kıl dönmesi hastalığında bu acı, öyle anlar gelir ki kişi dayanılması güç zamanlar yaşamaya başlanmış olur. Yaşanılan hastalığın vermiş olduğu apsenin de şiddetleniyor olması da ağrının daha da şiddetli boyutta hissediliyor olmasına yol açmaktadır.

Kıl dönmesi belirtilerinden bir diğer unsur ise; enfeksiyon sonucunda oluşan kötü kokulu, sarı renge yakın olan akıntının olması. Bu akıntının boyutu öyle ki bazen oldukça fazla miktarda ortaya çıkartarak, kişinin çamaşırında ıslaklık, leke ve kötü bir koku olarak aksettirir. Kişi giderek huzursuz hale gelir ve sürekli bir akıntının olduğunu hissetmek çok can sıkıcı bir hal alır. Hasta bu nedenle sıklıkla kendi kendine bile olsa apseyi sıkıp çıkartmaya bile çalışabilir. Çünkü sürekli akıntı hissi yaşamasını ve çamaşırından kıyafetine varana kadar ıslaklık ve sarı lekeler ile karşılaşmak can sıkıcı olsa da ağrının yaşanması akıntıdan daha çok ön plana çıkmış olur.

Kuyruk sokumu bölgesi sinir uçları bakamından oldukça zengin olmasından kaynaklı olarak cilt üzeri çok hassas olarak pilonidal sinüsün oluşması üzerine deride kızarıklık ve şişlik görünümde, sivilceye benzer tarzda da gözle görülebilecek bir boyutta olur. Yine oluşan bu yapı apsenin vermiş olduğu belirtiler arasında ortaya çıkmaktadır.

Dayanılması zor ve güç olan bu acı ve ağrılar, kişinin yürümesine, koşmasına, en basitinden bir markete gitmesine bile engel olabilmektedir. İrinli iltihabik yapı ortadan kaldırılmadığı sürece kişinin yaşamış olduğu tüm bu şikâyetler zamanla artarak, belirtilerinde artış gözlemlenir. Fakat hastalar bazen bu apseyi kendileri bilinçsiz bir şekilde boşaltıyor olması ağrının şiddetlenmesine ve kıl dönmesi rahatsızlığının farkı boyutlara taşımaya sebep olabilir. İşte bu nedenle apsenin mutlaka hekim tarafından boşaltılması daha doğru olacaktır.

Kıl dönmesi rahatsızlığı sıklıkla aşırı terlemeden kaynaklı olarak ter bezlerinin üzerinde bulunan dokunun içerisine kılların yerleşmesiyle orada bir yuva oluşturması sebebiyle ortaya çıktığını belirtmiştir. Burada tekrardan şunu da söylemek gerekir ki aşırı tere neden olan fazla kilonun olması, hareketsiz kalmak, bölgenin sürekli nemli kalması terlemeye sebebiyet vererek kıl dönmesi oluşumuna yol açmaktadır.

Genç hastalığı olarak bilinen kıl dönmesi rahatsızlığı ergenlik dönemine yeni giren gençlerde 15 ile 25 yaş aralığında daha fazla karşılaşılsa da bayan-erkek ayrımı olmadan her cinsiyette ve her yaşta bireylerde karşılaşılabilir. Özellikle erkek bireyler askerlik döneminde gerek temizlik, gerekse makat bölgesinin nemli kalmasından kaynaklı olarak daha sık ortaya çıkabilir.

 

Bayanlarda Kıl Dönmesi Belirtileri Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayın.

 

Kuyruk sokumu bölgesinin temizliğinin iyi derece de yapılamaması ve hijyen için kötü temizlik ürünlerinin kullanılmasında kıl dönmesine sebebiyet verebilir. Bu nedenle düzenli ve temiz bir şekilde bölgenin temizliğine özen göstermek gerekir.

Günümüz teknolojinde artık kıl dönmesi hastalığından kurtulmak çok kolay gerçekleşir. Teknolojinin sağlıkla birleştiği bu noktada ameliyatsız lazer yöntemi ile tedavi şekli gerçekleşebilmektedir. Bu yöntem ile yalnızca bölgenin lazer ile alınması kişiyi oldukça huzurlu, rahat ve konforlu bir yaşam sürdürmesini sağlar.

 

Kıl Dönmesi Nasıl Geçer? Ameliyatı Sonrası Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayın.

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623