Kıl Dönmesi: Karydakis Ameliyatı

Kıl Dönmesi: Karydakis Ameliyatı

Kıl dönmesi rahatsızlığında Karydakis ameliay yöntemi etkili bir yöntemdir. Diğer klasik flap yöntemlerine birçok üstünlüğü vardır. Yunan bir cerrah olan Karydakis, primer onarım konusunda dikiş izinin çok uzun bir bölgede orta konumda bulunmasının yara iyileşmesi ve nüks açısından olumsuz durumlar oluşturduğunu düşündükten sonra, dikiş hattı olarak tanımlanan bölgeyi ortanın sağına veya soluna kaydırma fikrini geliştirmiştir. Karydakis ameliyatı, mantık olarak flap ameliyatlarına benzeyen yani yan taraftan bir cilt kaydırma ameliyatıdır. Yan taraftan kaydırılan cilt büyükçe bir baklava dilimi şeklinde ayrı bir parça halinde değil hafif kaydırma şeklinde yapılır.

Aslında Karydakis soldan veya sağdan olmak üzere primer kapama metodu olarak tanımlanabilmektedir. D flep veya primer sütür + asimetrik exizyon da denilen Karydakis operasyonu sonucu nüks etme ihtimali bazı çalışmalarda %6 gibi verilse de diğer bazı çalışmalarda ise %1-2’yi de gördüğü gösterilmiştir.

Genellikle 1-2cm olmak üzere kılın çıkış ve giriş deliklerini kapsayan orta hattın yan tarafından, dikey kesi ile tüm kıl sinüsü çıkarılmaktadır. Bu da demektir ki orta bölgenin yani orta hattın bir tarafından daha fazla kesilmektedir. Zarıyla birlikte bulunan kılı bütünüyle çıkarmak ve yaralamamak önem arz etmektedir. Etrafından, zarın dışından fazla sağlam doku çıkarmaya gerek yoktur. Sonra ise kesinin diğer tarafından cilt ve cilt altı serbestleştirilerek kesinin olduğu tarafa kaydırılır ve Katlar karşılıklı kapatılır. Çoğunlukla dren (hortum) konulur ve en az 1 gün kalması yeterli görünmektedir.

Önceleri diğer teknikler ile ameliyat olup da nüks etmiş hastalara da uygulanabilen bir ameliyat olan Karydakis, ameliyat sonrasında en sık görülen yan etkilerden olan cilt altı enfeksiyonu, kan toplaması ve yara açılması gibi sorunlar olsa bile genellikle söz konusu diğer flap ameliyatları kadar büyük sıkıntılar yaşanmamaktadır.

 

Avantajları ve Dezavantajları Açısından Karydakis Ameliyatı

Karydakis ameliyatı dezavantaj ve avantajları bakımından mikrosinüsektomi ile diğer flap metodları arasında bir yöntemdir. Öyle ki, avantajları bir bakıma mikrosinüsektomiden daha az fakat diğer flaplerden daha fazladır.

 

  • Ameliyat sonrasında oluşan iz ve izler diğer flap metodlarına nazaran daha az, mikrosinüsektomiye göre ise daha fazladır.
  • Karydakis ameliyatı, çok ilerlemiş kıl dönmeleri dâhil her vakada uygulanabilir.
  • Çok daha az bir oranda cilt kesildiğinden dolayı kanama riski diğer flap yöntemlerine göre daha azdır.
  • Kesi çok fazla olmadığından iltihaplanma oranı diğer fleplerden daha azdır. İltihap olsa bile sonrasında çok sorun çıkmaz.
  • Daha az ağrı oluşur. Yine söz konusu ağrı diğer flaplere göre daha azdır.
  • Spinal veya genel anestezi gerektirdiği için hastanede bir süre yatılması gerekir.
  • Karydakis Ameliyatı, mikrosinüsektomiye göre çok daha pahalıdır. Diğer flaplerde daha ise fazla hastanede kalacağından dolayı bunlara göre daha ucuzdur.
  • Söz konusu dikişin yanda kalması yara iyileşme dönemini ve işe dönüş sürecini kısaltmaktadır.
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623