Kıl Dönmesi Hangi Yaşlarda Olur?

Kıl Dönmesi Hangi Yaşlarda Olur?

Kıl Dönmesi 
 
Zaman zaman kıl batmasıyla karıştırılan kıl dönmesi genellikle kıl yoğunluğu fazla olan kişilerde meydana gelir. İnsan vücudunun belli yerlerinden çeşitli nedenlerle dökülen kılların, kıyafetlerden kopan iplik parçalarının, saç tellerinin cilt yüzeyini geçerek deri altında birikmesiyle ve kıl dönmesi oluşur. Kıl dönmesi özellikle erkeklerde yani kıl yapısı ve yoğunluğu çok olan kişilerde kendini gösterir. Kıl dönmesine neden olan faktörler arasında çok terlemek, dar yapılı kıyafetler giymek bulunur. Kıl dönmesi aşırı kiloya sahip kişilerde daha sık görülen bir hastalıktır. Genellikle kıl kökündeki iltihaplanmadan kaynaklanan kıl dönmesi kıl kökü etrafında şişliğe ve ödeme neden olur. Kıl kökünün tıkanmasıyla iltihaplı kıl kökü deri altındaki yağlı doku içine doğru patlar ve kıl kökü apsesi oluşur. 
 

Kıl Dönmesi Hangi Yaşlarda Olur?

Kıl dönmesi çoğunlukla erkeklerde görülür. Nedeni de erkeklerin kıl yoğunluklarının fazla olmasıdır. 13-35 yaş arasındaki bireylerde daha sık rastlanan kıl dönmesi kıl yapısı ve yoğunluğuna bağlı olarak hastayı etkiler. Kıl dönmesiyle meydana gelen şişlik deri altında oluşan keseye ve kesenin ürettiği sıvı yoğunluğuna bağlı olarak gelişir. 
 
Apse belirginleştiğinde deri üzerindeki şişlikte kendini iyice belli eder. Hatta zaman zaman kaşıntı yaratır. Buda ağrının şiddetlenmesine neden olur. Daha çok kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelen kıl dönmesi sadece bu bölgede oluşum göstermez. Kıl dönmesinin oluştuğu bölgeler arasında koltuk altı, göbek, yüz ve bacak bölgeleri vardır. Kuyruk sokumu hassas bir bölge olduğu için hastalar genellikle durumlarını anlatmaktan çekinirler. Öyle ki hastaların bir kısmı hastalıklarını bir türlü kabul etmeyip durumlarının daha da kötüye gitmesine neden olabilirler. Kıl dönmesine ne kadar erken müdahale edilirse o kadar iyi sonuç alınacağı unutulmamalıdır. Kıl dönmesinin oluşturduğu şişlik nohut tanesi kadar olabilirken bazı kişilerde yumurta büyüklüğüne bile ulaşabilir. Kıl dönmesinin belirtilerini hissettiğimiz anda zaman kaybetmeden proktoloji uzmanından randevu almalıyız. 
 
Kıl dönmesi belirtileri; hastalığın belirtileri arasında şişlik, ağrı ve apse yer alır. Meydana gelen apsenin zaman geçmeden boşaltılması gerekir. İltihaplanma sonrasında iç çamaşıra bulaşan sarı renkteki akıntı kıl dönmesinin başlıca sebeplerindendir. 
 
Kuyruk sokumunda oluşan kıl dönmesiyle beraber bu bölgede delik olabilir. Giriş deliği olarak bilinen bu delik bir noktada veya birkaç noktada bulunabilir. Kılların deri altına girdiğinde oluşturduğu delik gözle görülebilir. Kıl dönmesi bazı hastalar tarafından kıl batmasıyla karıştırılabilir. Kıl batmasının oluşumu çok farklıdır. Kıl batması kılların veya tüylerin cilt altına doğru büyümesiyle meydana gelir. Bu durum ölü deri hücrelerinin kıl köklerinde birikmesi ile olur. Kıl batması çene, bacak ve genital bölgede kendini gösterir. Bu yüzden cilt tıraş edilirken çok dikkatli davranmakta fayda vardır. 
 

Kıl Dönmesi Tedavi 

Kıl dönmesi tedavisi; Kıl dönmesi tedavisi merkezimizde ameliyatsız şekilde gerçekleştirilmektedir. Kıl dönmesi tedavisi geciktirilmeden yapılmalıdır. Aksi durumda başka kötü hastalıklara yol açabilir. Kıl dönmesi fark edildiğinde apsenin boşaltılması ertelenmemelidir. Apse 5-6 gün snunda kendi kendine boşalabilir. Bu olay esnasında dokular zarar görebilir. Kıl dönmesi hastalığı ameliyatsız lazer tedavisi yöntemi ile tedavi edilmektedir. Bu tedavi yöntemi ile hastalar narkoza gerek kalmadan lokal anestezi ile tedavi olurlar. Ameliyatsız lazer tedavisi hastalara büyük konfor ve avantaj sağlarlar. Ameliyat stresinden uzak olan hastaların gündelik yaşamları aksamaz. Çalışıyorsa hastalar işlerine zaman kaybetmeden hemen dönebilirler. Kıl dönmesi hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası 444 8 623.
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623