Kıl Dönmesi Başlangıç Belirtileri

Kıl Dönmesi Başlangıç Belirtileri

Kıl dönmesi hastalığı özellikle de ergenlik döneminde tüylü erkeklerde görülen bir hastalıktır. Çünkü sırt, ense bölgesinden dökülen kılların kuyruk sokumundaki gözeneklerde birikmesiyle başlar. Bir kıl dönmesi rahatsızlığını başlangıç aşamasında apseye dönüşüp dönüşmeyeceğini tam olarak anlayamazsınız. Zaten kıl dönmesi başlangıç evresini anlamak iltihaplı bir apse tespit etmek kadar kolay değildir. Normalde ağrısız olduğu için enfeksiyon kapıncaya kadar sıklıkla tanı konmaz. Yine de ufak tefek şüpheler ve belirtiler fark ettiyseniz erken tanı ile daha kolay bir şekilde hastalıktan kurtulabilirsiniz. 

Kıl dönmesi, kalça yarığının yakınında kuyruk kemiği boyunca meydana gelir. Kıl dönmesi, kılların cildin derinliklerine nüfuz etmesinden geliştiği düşünülmektedir. Kıl dönmesi enfekte olabilir. Enfekte bir Kıl dönmesi insizyon ve drenaj gerektirir. Kıl dönmesi tekrarı sık görülür ve daha kesin tedavi için cerrahi gerekebilir.

Kıl Dönmesi Başlangıç Aşaması Belirtileri

Kıl dönmesini başlangıç aşasındayken anlamak zordur. Kıl dönmesi başlangıç belirtileri şu şekildedir. Cilt çukurluğu. Bir kıl dönmesi başlangıç noktası genellikle cildin yüzeyinde küçük bir girinti veya çukurlaşma görülür. Bu genellikle sakrumun üstünde veya kalçaların üstündeki alanda görülür.
Ağrısız bir topak görünümü. Bir kıl dönmesini erken evrelerinde kuyruk sokumu bölgesinde küçük bir topak olduğunu fark edebilirsiniz. Elinizle konrol ettiğinizde bir yumru fark ettiyseniz, bunun bir pilonidal kist veya başka bir durum olup olmadığından emin olmak için bir sağlık uzmanına danışmanız iyi olacaktır.

Kıl Dönmesinin Apse Yaptığı Zaman Belirtileri

Kıl dönmesi artık iltihaplanmışsa belirtiler de daha fazla görülmeye başlayabilir. Bu iltihaplanma genellikle bölgenin tahrişinden kaynaklanır ve semptomların etkileri, yönetilebilir durumdan azalmaya kadar değişebilir. İlerlemiş bir kıl dönmesi ile ilgili semptomlardan bazıları şunlardır:

İltihaplı bölgede kızarıklık kıl dönmesinin enfekte olduğuna dair ilk belirtidir. Artık çıkıntı iltihaplanır ve dokunmaya hassas hale gelir. Bu genellikle bir kıl dönmesi apsesi oluşumunun ilk işaretidir.

Kuyruk sokumunda şiddetli ağrı. Hastalar iltihap başlangıcında kontrol edilebilir ağrı hisseder ama eğer tedavi edilmezse veya olası dış tahriş edici maddelere maruz kalırsa, ağrı daha şiddetli hale gelebilir, bu da uyku veya oturmayı zorlaştırabilir.

Kan ve kokulu akıntı. Kıl dönmesi apseleri ayrıca genellikle kan, cilt döküntüleri ve irin karışımı olan sıvıyı da sızdırabilir. Bir çok hastanın bu semptomu yaşadıklarında not ettiği çok kötü bir kokusu olabilir. 

İtihaba bağlı Ateş . Enfeksiyon ayrıca hastaların bulantı ve halsizlik ile birlikte ateş yakmasına da neden olabilir. Ancak bu belirtiler nadirdir.

Bu kıl dönmesi belirtileriden herhangi birini gözlemlerseniz, kıl dönmesi tedavisi için bir sağlık uzmanıyla görüşün. Proktoloji doktorunuz apse ile baş etmenize ve enfeksiyonun daha kötü hale gelme riskini azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Tedavi yöntemi olarak yaşanılan zaman içinde hastalığı taşıyan bireylerin çok fazla tercih ettiği ameliyatsız yöntemler sayesinde kısa bir zaman dilimi içerisinde kıl dönmesi hastalığınızdam kurtulmak mümkün. Tabii ki önemli olan doğru, kaliteli, çözümü kalıcı tedavi yöntemini uygulamaktır. Ameliyatsız tedavi yöntemi olan lazerin başarı oranı klasik cerrahi operasyonlara göre çok daha yüksektir. Kıl dönmesi tedavisi sırasında  çok titiz davranılmalı ve apse uzman bir doktor tarafından boşaltılmalıdır. Sonuç olarak daha öncede belirttiğimiz gibi doğru, kalıcı ve kaliteli bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Proktoloji alanında uzman bir doktorla birlikte doğru tedavi yöntemine karar verilir. Ameliyattan korkan ve çeşitli durumu yüzünden ameliyat şartlarında tedavi olamayan kişiler için ameliyatsız da tedavi yöntemleri mevcuttur. Kıl dönmesi tedavisinde lazerle tedavi yöntemi ile kişi anında gündelik yaşantısına dönebilir herhangi bir ağrı sızı hissetmez. Ev konforunda uzman doktorlarla tedavi olan kişi ameliyat durumlarında yaşanabilecek bütün riskleri yok etmiş olur.

 
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623