Kıl Dönmesi Ameliyatsız Tedavisi

Kıl Dönmesi Ameliyatsız Tedavisi

Kıl dönmesi ameliyatsız biçimde tedavi edilmektedir. Kıl dönmesinin hastaya sunduğu birçok avantaj sunulmaktadır. Kıl dönmesi kuyruk sokumunda, koltuk altında, yüzde, bacakta oluşabilir. Genellikle vücut yapısı kıllı olan bireylerde görülen kıl dönmesi kişinin sık sık terlemesiyle, kilosuyla, vücudunun kıl yapısıyla yakından ilişkilidir. Kuyruk sokumunda meydana gelen kitle, çukur şeklinde görüntü, kızarıklık, kanlı akıntı, hassasiyet, bulantı ve ateş gibi belirtilerle kendini gösteren kıl dönmesi mutlaka tedavi edilmelidir.

Kıl dönmesi ilerlerse hastanın yürümesini, oturup kalkmasını da etkileyecektir. Kıl dönmesini oluşturan risk faktörleri arasında hijyene dikkat etmemek, uzun süre oturur pozisyonda çalışmak, fazla kilolu olmak, kuyruk sokumu oluğunun tam olarak temizlenmemesi gibi etkenler kıl dönmesinin oluşmasında oldukça etkilidir. Kıl dönmesi olan hastaların yaşam standartları düşer bu yüzden bu hastaların mutlaka doktor kontrolünde olmaları gerekir. Kıl dönmesiyle beraber hastada belli başlı şikayetler ortaya çıkar. Erkeklerde kadınlara oranla daha çok görülen kıl dönmesi genellikle 15-35 yaş arasındaki bireylerde görülür. Kıl dönmesi yoğun ve sert kıllı vücutlarda daha çok oluşum gösterir.
 
 

Kıl dönmesi nasıl oluşur?

 
Vücudumuzdan dökülen kıllar, kıyafetlerimizden kopan iplik parçaları kuyruk sokumu bölgesinde bulunan açık gözeneklerden deri altına girerek burada birikirler. Bu şekilde kıl dönmesi oluşmuş olur. Kıllar ve diğer yabancı cisimler deri altında yumak halinde yer alırlar. Kıl yumağının etrafını çevreleyen kesenin içinde sıvılar yumak yumak olmuş kılları yok etmeye çalışırlar. Ama bu şekilde kıllar yok edilemezler. Hasta bu evreden sonra şikayetlerinin arttığını görebilir. Bu nedenle kıl dönmesi hafife alınmayacak bir hastalıktır. Oturmakta, yürümekte zorlanan hastanın günlük işleri aksayabilir.
 
Kıl dönmesi kanlı ve iltihaplı akıntılara da neden olabilir. Tedavi edilmeyen kıl dönmesinin kendi kendini tekrar etme olasılığı çok yüksek olur. Kıl dönmesinin oluşturduğu şişlik nohut büyüklüğünden yumurta büyüklüğüne kadar ulaşabilir. Apse ileri derece olursa şişliğin vereceği acı da artar. Kuyruk sokumunda meydana gelen şişlik deri altında yer alan sıvıya bağlı olarak gelişir. İleri derecede apseleşme olursa şişlik dayanılmaz bir hal alır. 
 
Hastalar genellikle kuyruk sokumu hassas bir bölge olduğu için hastalıklarını saklarlar ve tedavilerini geciktirirler. Bilmeliler ki bu durum hastalığı daha da kötü yapacaktır. Kıl dönmesinin belirtilerini kendinizde görüyorsanız mutlaka bir proktoloji uzmanına görünmelisiniz. Kıl dönmesinde iltihaplanma yüzünden meydana gelen akıntılar çok normaldir. Hastalığa bağlı olarak bu bölgede delik oluşması normaldir. 
 
Kıl dönmesi tedavisi; Kıl dönmesi hastalığının belirtilerini kendinizde hissediyorsanız vakit kaybetmeden mutlaka bir proktoloji uzmanına görünmelisiniz.
 
Kıl dönmesi merkezimizde ameliyatsız olarak yapılmaktadır. Kıl dönmesinde lazer tedavisi, fenol tedavisi, mikrosinüsektomi tedavisi, gümüş nitrat tedavisi uygulanabilir. 
 
Ameliyatsız yapılacak kıl dönmesi hastaya birçok avantaj ve konfor sağlamaktadır. 10 dakika da tedavi edilen hasta tedavi bitiminden hemen sonra yolculuğa bile çıkabilir. Gündelik hayatı etkilenmeyen bireylerde lokal anestezi sayesinde ameliyat stresi de yaşanmaz. 
 
Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisinden sonra hastanın hissettiği ağrı düzeyi minimum düzeye iner. Klasik cerrahi müdahalelerde gelişebilen komplikasyonlar kesi ve dikiş işlemleri yapılmayacağından dolayı ameliyatsız tedavi yönteminde görülmez. 
 
Hastanın kuyruk sokumu bölgesinde oluşabilecek doku kaybı durumları da görülmez. 
 
Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisinde hastanın kronik rahatsızlıklarının (kalp, karaciğer, şeker, kanama bozukluğu gibi…) bir önemi yoktur. Herhangi bir ön hazırlık gerekmemektedir. 
 
Kıl dönmesi tedavisi hakkında bilgi almak ve randevu oluşturmak için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası 444 8 623.
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623