Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası Bakım

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası Bakım

Kıl dönmesi ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi ve düzenli olarak yapılası gereken hususlar vardır. Bu hususlar;
 

Pansuman ve Dikişler
Ameliyat, dikişlerle kapatılma şeklinde yapılmışsa dikişlerin alınacağı zamana kadar yaranın temiz tutulmasına çok dikkat edilmelidir. Günlük temizliği,pansumanı yapılmalı ve kontrol ihal edilmemelidir.

Ameliyat, dikişlerle değilde açık yara bırakılması ile tamamlanmışsa yara kapananadek pansuman yapılmalıdır.

Banyo
Bu süreçte hastanın banyo yapması uygun değildir. Yara yerinin kuru kalması gereklidir. Bu nedenle yara yeri iyileşene dek ve dikişler alınana kadar banyo yapılmamalıdır.

İstirahat
Ameliyattan sonra genellikle hastaya istirahat verilir. Bu süre içinde hastanın evde yatak istirahatı yapması önerilir.Hastanın yan veya yüz üstü yatması, ani hareket etmemesi önerilir. Hasta yürüyebilir ve alafranga tuvalet kullanması hasta için daha uygun olavaktır.

Korunma
Ameliyattan sonra  kalçalarda ve aradaki oyukta var olan kılların tıraş bıçağı veya kıl dökücü kremle temizlenmesi gerekir. Bu işlemin iki haftada bir yapılması genellikle yeterli olur. Hastalık 40 yaşından sonra şiddetini yitireceğinden bu yaşa kadar tıraş veya ağdanın devam etmesi gerekebilir.Günde iki kez duş yapılarak dökülen kılların vücuttan uzaklaştırılması çok yardımcı olur. İç çamaşırı her gün değiştirmek gerekir. Bu önlemler alınmazsa hastalığın tekrarlama olasılığı yükselir. 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623