HPV Virüsü Neden Olur?

HPV Virüsü Neden Olur?

HPV Neden ve Nasıl Oluşur 

Human Papilloma Virüsü cinsel yol  ve temas ile bulaşan yayılmacı  bir enfeksiyon türüdür. 100’den fazla tipi bulunan virüs kadınlarda  rahim ağzı ve vajina kanserine  yol açmaktadır.  Vücudun   farklı bölgelerinde sigil (kondilom), hücre çoğalması ve kansere neden olabilmektedir.  Enfeksiyon vücuda bulaştıktan sonra 2-3 ay içerisinde siğil oluşumu başlar. Tabii ki bu durum kişinin bağışıklık sistemine göre farklılık gösterebilmektedir.  Siğiller en çok genital bölgede görülür ama vücudun  farklı bölgelerindede görülebilirler.  HPV’nin % 80-90’I vücudun savunma sistemi  tarafından yok edilirler.  Virüsün kanser oluşturma süreci 10-15 yıldır.  Ağız kanserlerinin  %99’unda HPV pozitif çıkmaktadır. Virüs erkeklerde  penis, skrotum ve anokretal kanserlerin sebepleri arasında sayılmaktadır. 

Son yıllarda  çok sık görülen HPV virüsü hızlı bulaşır  ve yayılır akabindede önemli sağlık sorunlarına neden olur. 100’den fazla tipi bulunan virüsün en yaygın tipleri için günümüzde aşılama yapılmaktadır. İki ayrı HPV aşısı vardır özelliklede kansere neden olan yaygın virüs tiplerinden korumaktadır.  Virüsün vücuda bulaşma zamanı tam olarak bilinememektedir.  Yukarıdada belirttiğimiz gibi enfeskiyon cilde temas yolu ile bulaşır, virüsün ana bulaşma yolu cinsel ilişkidir.  Enfekte bir kişinin penis, skrotum (erkek yumurtalık torbası), vajina veya dış genital bölgesi ile temas sonucu bulaşır.  Bunun dışında oral yolla enfekte olmuş bir genital bölgeye temas edilmesi halindede bulaşma olur.   Korunma olarak prezervatif kullanılmasıda pek etikili olmamaktadır, kondom ile kaplı olmayan bölgeden temas sonucu virüs bulaşma sağlar.  Enfeksiyon genellikle çıplak gözün göremediği hücresel değişiklikler ile ortaya çıkmaktadır.  Kadınlarda rahi ağzı kanseri teşhis testi ile saptanabilir.  Enfeksiyon bazen kendisini klasik karnabahar görünümlü siğillerle belli eder.   Çoğu zamanda virüs  bulaşır fakat hiç fark edilmeden yok olur bu durumda bağışıklık sisteminin güçlü olmasından kaynaklanır.

HPV Sonucu Oluşan Belirtiler 

 HPV’nin belirtileri; enfeksiyon çoğu zaman bulgu vermez, fakat belirli tipleri kendini genital sigil (kondilomata) olarak gösterir.  Vulva, anüs ve sünnet derisi bölgelerinde kaşıntı, doku hasarı  gibi belirtiler verir.  Ki bunlara genellikle ikincil enfeksiyonlar neden olmaktadır.   Üretral siğiller idrar yapılırken  ve idrarda kan bulunduğunda yanma yapar.  Bazı belirtiler (candida, herpes, klamidya gibi) eş zamanlı enfeksiyonlardanda  kaynaklanabilmektedir. Genital bölgede kaşıntı, yanma ve kabarıklık, deriüzerinde renk değişimi, genital bölgede ufak, beyaz veya gri renkte lezyonlar,  cinsel birliktelik anında kanama, karnabahar benzeri bir şekle bürünen birbirine yakın siğiller, siğiller bazen göz ile görülemeyecek kadar küçük bazen de büyük karnabahar görünümlü belirti verebilirler. HPV'nin teşhisi; klasik dışarıya gelişen siğiller genel olarak çıplak göz tarafından kolaylıkla tespit edilebilmektedir.  Kadınlarda enfeksiyon çoğunlukla Rahim kanseri teşhis testi ile saptanmaktadır.

Genital Siğil Tedavisi 

 HPV çok hızlı yayılan bulaşıcı bir virüstür. Genital siğil rahatsızlığının sebebi olan enfeksiyonun temel nedenidir.  Kişi genital bölgede siğilleri fark ettiği anda tedavi sürecini başlatmalıdır. Genital siğil tedavisi  için ameliyatsız tedavi seçeneği bulunmaktadır hasta  gün içerisinde muayene- operasyon olabilmektedir. Genelde siğil yapan HPV tipleri kanser lezyonları oluşturmasada beraberinde fazlasıyla HPV virüsü bulaşma ihtimali bulunduğundan HPV tiplemesi yapılmalıdır.Düşük -yüksek riskli faktör içerip içermediğini kontrol edilmelidir, düzenli olarak jinekolojik kontrol ve smear testi yapılmalıdır. Erkeklerde nadiren görülsede penis kanserini tetikleyen ve kanser hücrelerinin gelişmesini sağlayan virüsle, bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Yüksek risk taşıyan HPV virüsleri, homoseksüel erkek bireyler arasında, rektal veya anal kanserinin habercisidir. Kanser lezyon ve hücrelerinin oluşmasına sebep olmaktadır. Genital siğil rahatsızlığı  dikkat edilmesi gereken enfeksiyon çeşitleri arasındadır.  Kişi öncelikle kendi  sonrasında da partner ve toplum sağlığı açısından dikkat etmeli ve  tedavi sürecini geciktirmeden başlatmalı ve kesin bir sonuç Alana kadar devam etmelidir. Virüs taşıyıcısı olmamak  için gerekli önlemleri almalı çok eşlilik gibi yaşam tarzından uzak durmalı ve aşı yaptırmalıdır.   Taşıyıcı olan bireyler mutlaka tedavi olmalıdırlar.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623