HPV Virüsü Belirtileri

HPV Virüsü Belirtileri

Her geçen yıl insanlarda görülme oranı artan ve bu durumun yarattığı tehlikeli sonuçlarla yüzleşen insanlar için HPV virüsü korkulan bir durum haline gelmiştir. HPV'den korkulmasının sebebi kanser oluşumuna sebep olabilmesidir. HPV erkekte skrotum ve testis kanserine neden olmaktadır. Bunun yanında penis ve rektum kanserine zemin hazırlamaktadır. Oral bölgeden cinsel ilişkiye giren erkekte damak, dil, bademcik ve gırtlak kanserine de neden olduğu bilinmektedir. HPV hangi bölgeye ulaşırsa o bölgede kanser oluşturma riski oldukça yüksektir.

Erkek ve Kadında HPV Belirtileri 

Erkeklerde genelde penisin üzerinde görülebilmektedir ve erkeklerde hpv belirtileri fazla görülmez. Kadınlarda ise dış cinsel organın çevresinde görülmektedir. HPV virüsü bir kere vücuda girmişse bu virüsü bünyeden atmak imkansıza yakındır. HPV virüsünü tehlikeli yapan grup yüksek riskli gruptur. HPV virüsünün 150 den fazla tipi bulunmaktadır. Her türünün kendine özgü özelliği vardır. Bazı türleri hiç belirti vermez bazısı ise kanser kadar ciddi sorunlara neden olmaktadır. Yüksek riskli HPV türleri 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir. Düşük riskli HPV türleri ise 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81’dir. En sık görülen hpv ise HPV 16 ve HPV 18’dir. HPV virüsü belirtileri ise kişinin bünyesine göre zaman zaman ortaya çıkabilir ve aniden kaybolabilir. HPV belirtisi kişiden kişiye değişerek kendisini göstermektedir.

 
Eğer kişi düzenli spor yapan ve bu yüzden vücut direnci yüksek biriyse düzenli ve sağlıklı besleniyor ise bağışıklık sistemi güçlü olacaktır. Bu sayede HPV virüsü bünyeye girdiği an vücut direnç gösterebilecek ve belirtilerini gösteremeden yok olabilecektir. Bu yüzden kişinin bünyesi kuvvetliyse bağışıklık sistemi güçlüyse hpv belirtileri farklılık gösterecektir. HPV virüsünün en temel belirtisi genital siğil diğer adıyla kondilom adı verilen lezyonlardır. Klinik bulgular genellikle virüs alındıktan 3 veya 6 ay sonra ortaya çıkar. Bu dönemden önce klinik muayene sırasında başka hiçbir belirti vermeyebilir. Kadınlarda genital siğil lezyonları vulvada, labialar’da, üretra’da, vajen iç kısmında, serviks’te ve anal bölgede bulunabilir. Virüsler erkek bireylerin çoğunda penis ve makat çevresinde gözlemlenirken, kadınlarda ise bu durum dış genital organlar, rahim ağzı ve vajinaya yerleşir. Yine aynı şekilde vücudun farklı bölgelerinde de bu virüse rastlamak mümkündür. Kişilerde oral (ağız yolu ile) sekse bağlı, ağız içi çevresinde el, ayak ve parmak aralarında da karşılaşılmaktadır. HPV virüsleri yakarak, dondurarak veya cerrahi işlemler ile vücuttan çıkarılsa dahi, vücut içine yerleştiğinden dolayı, kişinin vücut direncinin düşük olduğu anda tekrar aynı ya da farklı bir noktada çıkabilme olasılığı oldukça yüksektir.  

HPV Belirtileri

Çoğu zaman belirti vermeyen HPV virüsünün en temel belirtisi genital siğildir. Genital siğil belirtileri ise genelde dış genital bölgede siğil küçük lezyonlar halindedir. Halk arasında bazen kondilom da denmektedir. Karnabahar görünümündeki bu siğiller kadınlarda sıkça görülmektedir. Kadınlar genelde genital siğilleri çıplak gözle fark ederler. Tek ya da grup halinde olabilirler. Zaman zaman dışarı kabarık olmayıp düz olarak bulunurlar. Kaşıntı ve yanma, cinsel ilişki sırasında acı hissederler. Genital siğiller kişinin kendisi tarafından görülebilir ya da elle hissedilebilir. Anal bölgede, kaşıntı ve doku hasarına neden olabilir. Üretral siğiller idrar çıkarırken veya idrarda kan bulunduğu için yanma yapar.

 
Daha çok kişinin bağışıklık sistemine bağlı farklı belirtiler verir. Bu tamamen dirence bağlı olarak değişmektedir.
HPV virüslerinin bulaşma yolları oldukça geniştir. Kişi farkında olmadan dokunup temas ettiği, giyinip kullandığı birçok alanda, HPV virüsü ile veya farklı bir virüs, karşı karşıya kalmaktadır. Genital siğil virüsünün toplum arasında ki en sık bulaşma yolları cinsel yoldur. Son yıllarda artık mobilizasyonun artmasıyla da virüsün bulaşma ağı çok genişlemiştir. 
 

Eğer HPV virüsü genital siğil belirtisi vermişse vakit kaybetmeden tedavi olunması gerekmektedir. HPV virüsü özellikle kişinin mahrem bölgesinde olması ve toplumsal tabular yüzünden tedavisi ertelenen bir rahatsızlıktır. Kişi genital siğil belirtileri ile karşılaştığı anda uzman bir doktora görünmelidir. Proktoloji alanında uzman bir doktorla birlikte doğru tedavi yöntemine karar verilir. Ameliyattan korkan ve çeşitli durumu yüzünden ameliyat şartlarında tedavi olamayan kişiler için ameliyatsız da tedavi yöntemleri mevcuttur. Genital siğil tedavisinde lazerle tedavi yöntemi ile kişi anında gündelik yaşantısına dönebilir herhangi bir ağrı sızı hissetmez. Ev konforunda uzman doktorlarla tedavi olan kişi ameliyat durumlarında yaşanabilecek bütün riskleri yok etmiş olur. 

 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623