HPV Testi

HPV Testi

HPV, Human papilloma virüs demektir. Cinsel birliktelik veya temas yolu ile bulaşma sağlamaktadır. Son yıllarda dünyada yaygın olarak karşılaşılmaktadır. 100'den fazla tipi bulunmaktadır, HPV'nin 40 tipi yüksek ve düşük risk olarak belirlenmiştir. Bunlardan 15-20 tanesi yüksek riskli onkojenik tipleridir. HPV DNA testi ile düşük düzey de olan HPV varlığı saptanabilmektedir. Erkeklerde ve kadınlarda siğil benzeri bir oluşuma rastlanılmadı ise, erkeklerde postüretral sürüntü kadınlar da smear fırçasıyla alınan vajinal doku örnekleri ile HPV testi yapılmaktadır. Genital siğil oluşumuna rastlanırsa siğillerden alınan örnekler ile HPV testi yapılır.

Genital Siğiller; küçük vet bir yumru grupları şeklinde olup genital bölgede görülürler. Lezyonlar küçük veya büyük kabarık ya da düz olabilecekleri gibi karnabahar görünümlüde olabilirler.Virüsü taşıyan bir partnerle yaşanan cinsel birliktelik sonrasında haftalar bazen aylar geçtikten sonra belirtiler ortaya çıkabilir. Tedavi edilmedikleri sürece aynı kalabilir, kaybolabilir veya sayıları ve büyüklükleri artabilir. Siğillerin kansere dönüşme riski yoktur. HPV'nin 150'den fazla tipi vardır. HPV enfeksiyonuna sebep olan yaklaşık olarak 40 HPV tipi bulunmaktadır. Bir tipte immun sistemi doğal olarak HPV ile savaşır ve kişi hiçbir sağlık problemine neden olmadan kendiliğinden iyileşir. HPV genital bölgede bulunan ve cinsel ilişki bulaşan en yaygın hasatlıklardan biridir. Örnek vermek gerekirse;  Amerika'da 20 milyon HPV vakası tanımlanmışrtır ve bu sayıya her yıl bir milyon kişi daha eklenmektedir.
 

HPV Kanser 

 
HPV, kadınlarda serviks (rahim ağzı) kanseri gelişiminden sorumludur ve kronik üriner sistem enfeksiyonları, vaginozis ve vaginitis ile ilişkilidir. Bugüne kadar tanımlanan tiplerden özellikle 16 ve 18 serviks kanseri gelişimi açısından en riskli HPV tipleridir. Bazı durumlarda immun sistemi HPV virüsünü yok edemez ve sonrasında bazı HPV tipleri genitaal siğillere neden olur. Diğer HPV tipleri (yüksek riskli tipler), kadınlarda serviks (rahim ağzı) bölgesinde hücresel değişikliklere yol açar ve süreç içerisinde serviks kanserine neden olur. Siğilllere nedne olan HPV tipleri kansere yol açanlardan farklıdır. HPV enfeksiyonu taşıyan erkeklerin çoğunluğunda, HPV tipi farklıda olsa hiçbir belirti ve sağlık problemi gözlenmez. Fakat bazı HPV tipleri genital siğillere neden olabilir. Diğer türler penis, anal veya baş-boyun
 
Pozitif sonuç veren HPV DNA testi sonuçları HPV'nin varlığının göstergesidir. Bazı durumlarda bağışıklık sisitemi virüs ile mücadele edemez ve sonrasında HPV tipleri genital bölgede siğillere neden olur.
 
HPV numunesi verirken adetli olmamanız gerekmektedir. İşlem öncesi 72 saat içerisinde vajinal duş, krem veya ilaç kullanmamalısınız. Test yapılmadan önceki 24 saat içerisinde cinsel ilişki yaşamamanız gerekmektedir. İşlem sırasında daha rahat olabilmek için mesaneniz boş olmalıdır.
 

Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Lazerle genital siğil tedavisi esnasında öncelikle hasta detaylı bir muayeneden geçer. Bu sayede virüsün cinsi ve evresi anlaşılır. Ardından hastaya uygulanacak tedavi yöntemi belirlenir uzman doktor tedavi yöntemi hakkında hastayı derinlemesine bilgilendirir. Lazerle siğil tedavisi en zorlu siğil vakalarında bile çok etkilidir. Özellikle zor bölgeler üzerinde uygulanır. Lazerin yaydığı ışın siğilin ulaştığı her noktaya nüfuz edebilir. Derinlere nüfuz eden siğillerin beslenmesi durur.

 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623