HPV Nasıl Oluşur ?

HPV Nasıl Oluşur ?

HPV Nasıl Oluşur?

Human Papilloma Virüsü (HPV),  seksüel ilişki veya temas ile bulaşan, son yılların en yaygın hastalıklarından biridir. Genital bölge de oluşan hasar ve sıyrıklardan cinsel temas sonucu bulaş sağlar bazen hiçbir belirti vermeden kendiliğinden yok olurken bazen de genital siğil hatta daha ileri zamanlarda serviks (rahim ağzı) ve başka kanser türlerinin sebebi olabilmektedir. 
 
Virüs vücuda bulaştıktan sonra erkeklerde penis üzeri ve çevresi, kadınlarda vajina bölgesinde, cinsel organlara yerleşir.  HPV’ de diğer virüsler gibi hücreler arasında yer edinir ve ara ara şiddetlenerek tekrarlayan genital siğil lezyonunun oluşmasına sebep olur.  Siğillerin tekrarlaması hasta açısından oldukça rahatsız edici bir durumdur, genellikle cilt üzerinde kabarık ve ağrısız bir  şekilde görülür. Bu kabarıklıklar yıllar boyu kalıcı olabilirler, uzun bir süreç sonrasında  lezyonlar birleşerek karnabahara görünümüne bürünürler.  HPV’nin 100’den fazla tipi vardır hepsi kendi içerisinde farklı özelliklere sahiptir bazı tipler hiçbir belirti vermezken, bazı tipleri genital siğil ve kansere sebebiyet vermektedir.  Virüs bulaşan kişinin bağışıklık sistemi güçlü ise belirtiler ortaya çıkmadan hastalık sessiz bir şekilde kalabilir ve belirli bir zaman sonra kendiliğinde yok olur bu süre 2 yılı bulmaktadır.
 
Direncin yüksek olması ile beraber uzun süre ortaya çıkmadan etkisini sürdürebilmektedir tabi ki bu durum virüsün  yayılmasına engel değildir.  Taşıyıcının partnerine bulaştırma ihtimali çok yüksektir.  Bundan dolayı virüs fark edilmeden taşıyıcı tarafından yayılmaya devam eder.  Virüsün kuluçka süresi belli olmamakla birlikte,  bulgular aylar ya da yıllar sonrasında da baş gösterebilir.  Genellikle hastalarda 1 veya 6 ay içerisinde belirti vermeye başlar. Cinsel yol ile bulaşan hastalıklar arasında en yaygın olanlardan biridir HPV.  Genital siğil lezyonlarının bulaşması için tam bir ilişki yaşanması gerekmez  enfeksiyon çok kolay bulaşır ve hızlı bir şekilde yayılır.  Cinsel yol ile bulaşan bir diğer hastalıkta HIV’dir kendiniz ve toplum sağlığı açısından cinsel partner seçimi oldukça önemlidir.  Virüs, genital bölgenin tahriş olması nedeni ile oluşan küçük yırtıklar ve sıyrıklar vasıtası ile cilde daha kolay yerleşir vücudunuzda yıllarca sessiz kalabilir.  Seksüel hayatı aktif olan herkeste görülebilir. 
 
Cinsel organlarda bulunan siğillerin tanısını doktor muayene sırasında görünümüne bakarak koyar. Rahim ağzı kanserinin tanısı ise, alınan smear testinin patolojik sonucuna bakılarak konulur. Kadınların her yıl smear testi yaptırmaları gerekmektedir. Çünkü kansere dönüşmeden bu virüsü teşhis etmek olabilecek kötü sonuçlara engel olunur. Bu yüzden zaman kaybetmeden mutlaka uzman hekime muayene olunması gerekir. 
 

Günümüzde Genital Siğil Tedavisi

 
Genital siğil tedavisinde günümüzde bir çok yöntem kullanılmaktadır. Daha başarılı olduğu bilinen radyo frekans, lazer ve elektrokoter gibi ısı yardımıyla buharlaşan yöntemlerin daha başarılı olduğu bilinmektedir. Var olan siğilin durumuna ve büyüklüğüne göre birkaç seans sonra tamamen temizlenir. İşlem ameliyathane şartlarında steril ortamlarda yapılmaktadır. Herhangi bir enfeksiyon riski yoktur. Genital siğil müdahalesi  bir sürede tamamlanır. Genital siğillerin tamamının temizlenmesi çok önemlidir. Bir tane bile kalırsa bu kısa süre içinde yayılmaya neden olabilmektedir. Bu yüzden güvenilir emin olduğunuz işinde uzman bir proktolojı hekimine gitmeniz gerekir.
 
Hastaların genital siğil tedavisinde lazer yöntemini tercih etmelerinde ki  büyük neden iş gücü kaybı yaşamadan işlerinin başına dönebiliyor olmalarındandır. Hastalar ilk etapta mahrem bölgesi olduğu için doktora gitmemekte ve evde farklı yöntemlerle kendilerini tedavi etmeye çalışırlar. Ancak yapılan bu durum oldukça yanlış bir davranış olup hastalığın ilerlemesine yardımcı olmaktan başka bir işe yaramadığını bilmeniz gerekir. İlerleyen genital siğiller makat bölgesini tamamen sarar ve hastalığın tedavi sürecini daha zor bir sürece sürükleyebilir.  Genital siğillerden kurtulmak için yukarıda da  bahsettiğimiz ilk iş olarak bir hekime muayene olmalı ve tedavi süreci başlatmalısınız.
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623