HPV Bulaşan Herkeste Mutlaka Genital Siğil Çıkar Mı?

HPV Bulaşan Herkeste Mutlaka Genital Siğil Çıkar Mı?

Siğiller bu enfeksiyonun görünebilir sonucudur ve ancak yüzde 30-35 olguda ortaya çıkmaktadır. Kalan yüzde 70’ lik bölümde ise virüsler deri altında sessiz kalmakta ve herhangi bir belirti vermemektedir ve taşıyıcı olunmaktadır. Subklinik yani sessiz adı verilen bu belirtisiz formunda siğiller ile belirti veren diğer formlarda da olduğu gibi kanser oluşumu ile bir bağlantısı olduğu düşünülmektedir.
Human Papilloma Virus (HPV); genital bölge ve mukozalarda enfeksiyona neden olan HPV bir virüs çeşididir. Cinsel hayatı aktif olan bireylerde ve özellikle çok eşli kişilerde görülen HPV günümüzde yaygınlığını arttırmıştır. Yayılması çok kolay olan HPV, genital bölge ve mukozalarda enfeksiyonla kendini gösterir. Enfeksiyon sonucunda siğil ve lezyonların oluşmasına yol açan virüs kadınlarda görülen rahim ağzı kanserine neden olabilmektedir. 
 

 HPV Belirtileri 

 
HPV belirtileri; Direkt olarak etkisini göstermeyen HPV’nin insan vücudunda belli bir süre kuluçka dönemi olur. Bu dönem çok geniş zamana da yayılmış olabilir. Kuluçka dönemi 2 aydan 2 yıla kadar çıkabilir. HPV’nin kuluçka döneminde cinsel organ ve anüs çevresinde farklı yapıda siğiller ve lezyonlar oluşabilir. Erkeklerde de meydana gelen HPV virüs çeşidi olmasına rağman belirti göstermeyebilir.  Bu yüzden özellikle erkekler farkında olmadan HPV taşıyıcısı konumunda olabilirler. HPV’nin bulaş gösterdiği kişide bağışıklık sistemi güçlü ise vücut HPV’yi kendi kendine bertaraf edebilir. HPV kişiye bulaştıktan sonra dış genital bölgede küçük siğiller meydana gelebilir. Bu siğiller beyaz, pembe renkte olup yumuşak ve kabarık bir yapıya sahip olurlar. Bazen siğiller karnabahar görünümünü de alabilirler. Genital siğillerin görülme yerleri anüs çevresi ve vajina içidir. Yanma hissi veren siğiller kaşıntıya da sebep olabilirler. Genital siğillerde hastalığın erken teşhisi çok önemlidir.  Erkenden teşhis edilmeyen siğiller yayılma eğilimi gösterirler. 
 
 

HPV Türleri

 
Yüksek riskli ve düşük riskli olarak ikiye ayrılan HPV’ler kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açabilirler. Erkeklerde de penis kanserine neden olabilen HPV’lerden korunma yolları vardır. Bu korunma yollarından biri de cinsel ilişki esnasında kondom kullanmaktır. Fakat bilinmelidir ki kondom kullanmak yüzde 100 bir koruma sağlamaz. 
Bunun dışında umuma açık yerlerde tuvaletlerin bilinçsizce kullanımı, ortak havlu kullanımı gibi durumlar HPV’nin bulaşmasına neden olabilir.  
 
Kadınlarda rahim ağzı kanserine kadar neden olabilen HPV’den korunmak için her 6 ayda bir smear testi yaptırılmalıdır. Her HPV’nin kendine has özelliği bulunur. Virüslerin kimisi vücutta tepki yaratmazken kimisi kansere bile yol açabilir.
HPV türleri iki şekilde incelenir; yüksek riskli HPV türleri arasında 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82 vardır. 
Düşük riskli HPV türleri arasında ise 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81 bulunur. 
En sık görülen HPV ise yüksek riskli kategorisinde yer alan HPV 16 ve HPV 18’dir.

 

HPV Tedavisi 

 
Ameliyatsız HPV - genital siğil tedavisi: HPV’lerin kişilerin bağışıklık sistemine göre vücuttan kendi kendine atılma ihtimalleri olduğu gibi atılamama ihtimalleri de vardır. Bu nedenle HPV veya genital siğili olan kişilerin mutlaka bir proktoloji uzmanından yardım almaları gerekmektedir.Ameliyatsız genital siğil tedavisi merkezimizde yapılmaktadır. Ameliyatsız genital siğil tedavisi hastalara birçok avantaj ve konfor sağlamaktadır. Lokal anestezi uygulanan hastalar ameliyat korkusu yaşamazlar. Ciltte doku kaybı yaşamazlar. İz oluşma ihtimali minimum seviyededir. 5-10 dakika gibi kısa sürede tedavi olan hastaların gündelik yaşamlarına dönme süreleri kısadır. Hasta çalışıyorsa bile hemen işine geri dönebilir. Genital siğil ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623