HPV 16 ve 18 Virüsleri

HPV 16 ve 18 Virüsleri

Dünyada birçok virüs türü bulunmaktadır. Virüsler bireylerin ihmalleri sonucu oluşum gösterip çoğalırken bir çoğu da yeterli tedavi imkanları olmadığından ilerlemektedir. İhmaller sonucu oluşan ve vücuda yerleşen virüs türlerinden biri de kondilom enfeksiyonudur bir diğer adıyla makat siğilidir. Virüs sonucu makat bölgesinde oluşan siğiller hastalığı taşıyan bireylerde el ve ayak uzuvlarında rastlananlara benzetilmektedir. Aralarında ki fark genital bölgede oluşum gösteren siğil virüslerinin temas ettiği her alana bulaşmakta olmasıdır. Human papilloma virüsü (HPV) bireyler arasında yaşanan tam bir ilişki veya teması sonucu ortaya çıkarak, virüs lezyonlarının oluşmasına neden olmaktadır. Vücutta kondilom virüsüne sebep olan HPV virüsü sadece genital bölgede oluşum göstermez.  Genital siğil virüsünün 100'den fazla çeşidi bulunmakta ve bunlardan her biri temas sonrasında vücudun farklı bölgelerinde  oluşum gösterebilmektedir. Vücutta oluşum gösteren her siğil kanser ya da kondilom hastalığı belirtisi değildir. Bağışıklık sistemi kuvvetli olan bireylerin vücutları virüsü etkisiz hale getirebilmektedir. 

 

Birçok türü bulunan hpv'nin her türü numaralandırılmıştır. Bu tipler arasında ise en korkulanı ve yaygın olanı HPV 16 ve HPV 18'dir. HPV 16 ve Hpv 18 virüslerinden korkulmasının sebebi yüksek risk hpv virüsü grubunda yer almasıdır. Özellikle kadınlarda vulva, serviks ve vajina kanserlerine erkeklerde ise penis kanserine yol açmaktadır. HPV yani human papilloma cinsel yolla veya halka açık alanların kullanımı sonucu erkekte penis üzerine, kadında ise dış cinsel organlara ve rahim ağzına yerleşen bir virüs çeşididir. Diğer virüsler gibi vücuda girdiğinde hücreler içinde yerleşir ve zaman zaman nüksederek kendini gösterir.  Yüksek risk grubunda bulunan hpv virüsleri DNA’nın yapısına zarar verme potansiyeli olan bir gruptur. Eğer HPV virüsü dna yapısını bozmaya başladıysa ve hücre bölünmesi kontrolden çıkmışsa kanser riski çok fazladır. HPV tipleri:  Yüksek riskli HPV türleri 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir. Düşük riskli HPV türleri ise 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81’dir. 
 
Özellikle yüksek riskli HPV türlerinin kansere yol açtığı gözlemlenmiştir. Ve bunlardan en kritik olanları HPV 16 ve 18’dir. 

Yaklaşık 150'den fazla türü olan HPV'nin 40'a kadar yakını genital bölgeye ve ağız ve boğazdaki mukoza zarlarına bulaşırlar, yalnız 40'a yakın HPV virüsü içerisinde sadece bazısı kansere yol açmaktadır. HPV virüsü vücuda bulaştığı zaman özellikle bağışıklığı yüksek kişilerde belirtileri görülmeyebilir. Bu yüzden hpv belirtileri açık değildir. HPV enfeksiyonları bünyede her zaman kalmaz bazen dökülürler. 

HPV 16 ve 18

HPV 16 ve HPV 18 genital, anal veya oral kansere dönüşebilir. HPV bünyesinde durmaya devam eden kişilerde yüksek riskli HPV tipinin kansere dönüşmesi yılları alabilir. Özellikle erkenden önlem alabilmek adına Pap testleri yapılmaktadır. HPV testi taramasında HPV tiplerinden 16 veya 18 virüslerinin pozitif çıkması rahim ağzı kanseri olacağınız anlamına gelmez ancak PAP testinde bulunan herhangi bir displazi kanser olma riski taşıdığınız anlamına gelir. Test sonuçlarına dayanarak, doktorunuz hastalığınızı tedavi etmek için bir plan geliştirebilir, kanseri dışlamak için daha fazla test yapabilir veya ek değişiklikler aramak için daha sık takip ziyaretleri önerebilir.
 
Tütün ve alkol kullanımı boğaz çevresinde görülen boğaz kanserinin en temel belirtisiydi. Fakat son yıllarda boğaz kanserinin nedenleri arasında HPV 16 virüsü de gösterilmektedir. Ağız ve yutak bölgesi kanserinin başlıca sebeplerinden biri görüldüğünden bu yana ise özellikle HPV 16 ve 18 virüsleri üzerinde yoğunlaşılmıştır. HPV yüzünden ağız ve yutak çevresinde görülen kanserin %70’i HPV 16 virüsü yüzündendir.  
 

HPV virüsünün yol açtığı genital siğiller ise rahim ağzı içerisinde ilerlerse rahim ağzı kanserine yol açmaktadır. Genital siğil belirtilerini gördüğünüz an proktoloji uzmanına gidiniz. Genital siğil tedavisinde ameliyatsız lazer yöntemiyle hasta yalnızca 5-10 dakika içerisinde iyileşebilmektedir. Genital siğil tedavisi uygulanan hastalar tedavi oldukları aynı gün işlerine ya da evlerine rahatlıkla dönebilirler. Rahat bir tedavi metodu olduğu için hastalarda ameliyat stresi ve korkusu meydana gelmez. Bahsi geçen tedavi yönteminde hissedilen ağrı minimal düzeydedir. 

 
 
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623