Hemoroid Muayenesinde Ayırıcı Tanı

Hemoroid Muayenesinde Ayırıcı Tanı

Ayırıcı tanıda üç hastalığı her zaman akılda tutmak gerekir. Bunlardan bir tanesi prolapsusla birlikte veya tek başına anal inkontinensdir. Sıklıkla prolabe mukozanın da varlığı ile karakterize inkontinens vakalarında hastalara hemoroid tanısı konulduğunu hatta hemoroid ameliyatı edildiklerini bile görebiliriz.

Diğer bir hastalık anal fissürdür. Özellikle kaşıntı ve ağrı semptomları ile hemoroid olarak algılanabilirler. Kronik fissür hastalarının birçoğunun eczanelerde veya yeterince tecrübeli olmayan hekimlerce hemoroid krem ve fitillerinin birçoğunu kullanmadan cerraha gelememelerinin bu nedenle olması muhtemeldir.

Bir diğer hastalık ise en önemlisidir. Evrensel insan duyguları, kendisine anal kanal veya rektum kanseri yakıştırmasını kolay kolay yapamaz ve birçok rektum kanseri hastası ya kendi kendine ya da yine eczacı ve tecrübesiz hekimlerin elinde uzun süreler hemoroid tedavisi görürler. Aslında dünyanın her yerinde bu sorun vardır. Ünlü Cameron, kendi kitabında ABD için rektum kanseri hastalarının kendilerini hemoroid hastası sanma oranını %52 olarak bildirmiştir. Ülkemizde de bu oranın fazlası var eksiği yoktur denebilir.

Yine ayırıcı tanıda yanılmalara yol açan hastalıklar arasında iltihabi bağırsak hastalığı, rektal motilite bozuklukları, anal kanalın Paget, Bowen, HPV gibi prekanseröz lezyonları, perianal fistüller akılda tutulmalıdır.

Ayırıcı tanıyı semptomlara göre düşündüğümüzde ise aklımızda şöyle bir sistem kurabiliriz. Eğer hastanın akut başlayan ağrısı varsa tromboze hemoroid yanısıra akla apse/fistül, akut fissür; kronik ağrılarda dış hemoroidlerle birlikte yine apse/fistül, anal stenoz, fissür ve anal Crohn hastalığı; kanama şikayeti olan hastalarda fissür, neoplastik hastalıklar, proktit, inflamatuar bağırsak hastalıkları; kaşıntı olan hastalarda fistül, anal inkontinens, pruritus ani, paraziter hastalıklar, cinsel yolla bulaşan anal hastalıklar; ele gelen memeden söz eden hastalarda ise yine başta anüs ve rektumun neoplastik hastalıkları, apse, rektal prolapsus, anal Crohn hastalığı ve anal kondilomlar gelmelidir.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623