Hemoroid Basur Kansere Dönüşür Mü

Hemoroid Basur Kansere Dönüşür Mü

Hemoroid (basur), makat bölgesindeki yastıkçıkların genişlemesi ile oluşmaktadır. Söz konusu genişlemeye bağlı olarak makatta dolgunluk, kanama ve hassasiyet oluşabilir. Bağırsak kanserleri ya da makat kanserleri de makat bölgesinde benzer şikâyetler ile ortaya çıkabilmektedir. Hemoroid belirtileri arasında yer alan makattan kan gelmesi, kanser rahatsızlığı olanlarda da karşılaşılan bir durum olduğu için birbiriyle kolayca karıştırılabilir. Bağırsak ve makat kanserleri de aynı bölgede ağrı, kanama, hassasiyet ya da dolgunluk şikâyetleri oluştururlar. Fakat hemoroid (basur) olduğu zaman dolgunluk hissi ve ağrısız kanama olmaktadır. Hemoroid olduğunda hastalar o bölgeyi temiz hissetmez ve o bölgede bir şeylerin sarktığını hisseder. Bunların aynısı rektum ve bağırsak kanserinde de görülmektedir. Dolayısı ile hastaların aklına hemen kanser gelmektedir.

Makatta kanama olması veya dolgunluk hissedilmesi bu iki hastalığın habercisi konumundadır. Bahsi geçen bulgular muhakkak önemsenmeli ve bir uzman hekim tarafından değerlendirilmelidir. Bu sırada rektosigmoidoskopi ya da kolonoskopi yapılması bu iki hastalığın ayırt edilmesinde en önemli etkenler arasındadır.

Hemoroid Rahatsızlığı Kansere Dönüşür Mü?

Hemoroid (basur), genellikle kanser ile çok sık karıştırılır. Fakat hemoroid (basur) hastalığı kansere dönüşmez. Hastalar, makatta ağrılarını veya kanamalarını hemoroid kanaması olarak düşünüp gerekli kontrollerini yaptırmadıkları takdirde kanser erkenden teşhis edilmemiş olur. Bu durumda teşhis gecikir ve dolayısıyla da çok basit müdahaleler veya tedaviler ile geçebilecek kanser olguları ilerlemiş olur. Hemoroid ve kanser genellikle karıştırılmaktadır. Ancak, gerekli kontroller yapılmadığı durumlarda kanser, hemoroid sanılabilmektedir.  Öyle ki, hastalar belirtiler doğrultusunda “Benim hastalığım hemoroid, tekrar hemoroidim nüksetti, komşudan veya eş dosttan tavsiye alayım.” gibi düşüncelere kapılarak hemoroid (makat bölgesi hastalıkları) muayenesinden namahrem yerde olduğu için çekinip doktora gitmek yerine kulaktan dolma bilgiler ve etraftan alınan tavsiye ilaçlarla kendi kendilerini tedavi etmeye çalışmaktadırlar. Yanlış ilaç tedavileri ile başka hastalıkların ve kanserin erken teşhisiyle birlikte tedavilerini de geciktirmektedirler. Uygulanan yanlış bir tedavi veya ilaç kullanımı ölümlere bile yol açabilmektedir.

Bu konuda muhakkak ayırıcı tanı yapılmalı ve doğru teşhis konulmalıdır. Şu durum da bilinmelidir ki, özellikle bağırsak kanseri basit polip et beni şeklinde başlar ve daha sonra giderek büyüyerek ilerleme gösterir. Şayet başlangıç evresinde bu poliplere ya da bağırsak kanserine rastlanırsa yapılacak erken müdahaleler ile bağırsak kanserinden kurtulma olasılığı tam olarak %100’dür.

Makatla İlgili Her Şikâyet Hemoroid Değildir

Makatla ilgili bir şikâyeti olup da doktora başvuran kişilerin hemen hemen tamamı kendilerinde hemoroid (basur) olduğunu zannederek doktora giderler. Araştırmalar bu kişilerin ancak yarısında sorunun hemoroid olduğunu diğer yarısında başka bir problemin (fissür, fistül, apse veya kanser) şikâyetlere yol açtığını göstermektedir.

Mutlaka Bir Uzmana Görünün

Hastaların, şikâyetleri doğrultusunda, muhakkak genel cerrah ya da proktoloğa muayene olmaları gerekmektedir. Kesin tanı ve teşhisten sonra hastalığı belirlenen kişi ona göre tedavi olabilir.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623