Genital Bölgede Siğil

Genital Bölgede Siğil

Genital siğiller HPV virüsünün yan etkisidir. HPV virüsü 140 farklı çeşidi olan bir tür virüstür. Tıp dilinde human papilloma denilir. Ve cinsel yolla bulaşabilen bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde kansere dönüşebilen bir virüs türüdür. HPV virüsü bazen genital siğil lezyonlarına sebep olabilir. Bir kişiye HPV virüsü bulaştığı zaman eğer ki genital siğil olarak belirti verecekse 3 veya 6 ay sonra görülebilir. Bu dönemden önce klinik muayene sırasında başka hiçbir belirti vermeyebilir. Kadınlarda genital siğil lezyonları vulvada, serviks’te ve anal bölgede bulunabilir. Çok fazla tipi bulunan HPV virüsünün, her türünün kendine özgü özelliği vardır. Bazı türleri hiç belirti vermez bazısı ise kanser kadar ciddi sorunlara neden olmaktadır. Yüksek riskli HPV türleri 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir. Düşük riskli HPV türleri ise 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81’dir. 

Genital siğillerin görünümü sivilce benzeri kabarıklık gibidir. Karnabahar görüntüsü de vardır. Genital siğiller ise daha önce HPV virüsünü kapmış kişiyle yaşanan herhangi bir tensel temas sonrası bulaşabilir. HPV virüsü bir kez vücuda girdiği zaman uzun süre etki vermeden bulunabilir. Eğer ki genital siğiller olarak belirti vermişse mutlaka zaman kaybetmeden tedavi edilmeli ve yakılmalıdırlar. Tedavi olmadığı takdirde siğiller hiçbir değişikliğe uğramadan uzun bir süre kalabilir ancak kalıcı olmaları oldukça nadirdir. Genelde sürekli olarak büyüme ve yayılma eğilimleri vardır. Genital siğil ile birlikte başka bir vajinal enfeksiyon varsa bu büyüme daha hızlı olur. Çoğunlukla vücudun nemli ve sıcak bölgelerine doğru yayılma gösterir. Eğer vajina ve makat civarında anormal renk ve şekil değişiklikleri ile anormal kabarıklıklar görülürse, genital bölgede kaşıntı, yanma ve kanama varsa, partnerde kondilom var ise ya da daha önceden geçirmiş ise mutlaka bir jinekolojik muayeneden geçmek gerekir.  Genital siğiller kesinlikle ihmal edilmemesi ve hafife alınmaması gereken bir hastalıktır.
 

Genital Siğil Tedavisi

 
Günümüzde birçok farklı yöntem geliştirilmiştir Genital siğil tedavisinde uygulanmaktadır. Genital siğil hastalığının sürekli tekrarlama olasılığı vardır. Kriyoterapi tedavisi yani genital siğillerde dondurma yöntemi ve elektrokoterizasyon ile hpv tedavisi yani yakma yöntemi ile genital siğil tedavisi bunlardan bazılarıdır. Özellikle radyo frekans, lazer ve elektrokoter gibi ısı yardımıyla buharlaştırma yöntemini uygularlar. Bu yöntemler içerisinde elektrokoterizasyon yöntemi kriyoterapi yani dondurma işlemine nazaran çok daha kesin sonuçlar elde etmektedir. Yalnız bu tedavi şekilleri ameliyat şartları içerisinde yapılmaktadır. Her iki tedavi yönteminde de seans sayısı 3’e kadar yükselebilmektedir. Tedavi ile virüsü hemen yok etmek mümkün değildir, genital siğiller geçtikten sonra virüsün vücuttan uzaklaşması için bazen yıllar gerekir, fakat siğillerden hemen kurtulmak mümkün olabilmektedir. Tedavi sadece siğilleri ortadan kaldırır ve virüse bağlı hızlı olan bulaştırıcılığı, yayılmayı durdurur. Pek çok vakada tek sefer tedavi yeterli olmamakta en az 2-3 seans gerekmektedir. 
Genital siğil işleminde derinlemesine işlem önemlidir çünkü siğiller gözle görülmeyen yerlerde de çıkmış olabilirler. Bu yüzden lazerle tedavi edilirse en derine kadar ışın girebilir. Eğer gözden kaçan en ufak bir oluşuma müdahale edilmezse genital siğil tekrar çoğalarak ortaya çıkar. Müdahale sırasında kullanılan yüksek ameliyathane ışığı nedeniye gözle görülmeyecek kadar küçük olan yeni oluşumlara da müdahale edilir. Böylece tekrar etme olasılığının önüne geçilmiş olur. Ayrıca bu tekniklerin sağladığı ısı sayesinde her lezyon hücresel olarak parçalanıp, yok olduğu için tekrar etme riskini azaltmış olur. 
 
Eğer ki tedavi yöntemi olarak lazerle genital siğil tedavisi seçilmişse uzman doktor tedavi yöntemi hakkında hastayı derinlemesine bilgilendirir. Lazerle siğil tedavisi en zorlu siğil vakalarında bile çok etkilidir. Özellikle zor bölgeler üzerinde uygulanır. Çünkü lazer ışınları kritik vakalarda çok etkilidir. Lazerin yaydığı ışın siğilin ulaştığı her noktaya nüfuz edebilir. Derinlere nüfuz eden siğillerin beslenmesi durur. Tedavi yaklaşık 5 dakika içerisinde uygulanır. Ve enfeksiyon riski yoktur. Sosyal hayata anında dönebilecek durumda olan hastada herhangi bir ağrı sızı meydana gelmez. İşlem diğer yöntemlere göre oldukça ağrısız gerçekleşir ve kesin sonuç vermektedir. İşlem süresi oldukça kısa olduğu için hasta iş gücü kaybı yaşamadan normal yaşamına devam edebilir. Kişi muayene olduğu an tedavisini görür ve gündelik hayatına geri döner. 
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623