Fistül Nasıl Geçer?

Fistül Nasıl Geçer?

En çok fissür rahatsızlığıyla karıştırılan fistül hastalığı fistülden farklı olarak bir apse halindedir. Ama makat çatlağı da bilinen fissür rahatsızlığı bir yara ve çatlak halindedir. Anal fissür makat ve çevresinde görülen küçük çatlaktır ama anal fistül cilt dokusu içerisinde ilerleyen tünelcik şeklindeki kanallardır. Aslında fistül için fissürün daha şiddetli hali de diyebiliriz. Çünkü fistül iltihaplı bir hastalıktır. Belirtiler açısından da benzeyen bu iki hastalığı ayırt etmek çok önemlidir. Anal fissür hastalığına yakalanan kişi ağrıyı sadece dışkılama esnasında hissederken anal fistul’de ağrı sürekli olabilir. Fistüller iltihaplı oldukları için ise dışkılama esnasında gelen kan iltihaplı ve kokuludur. Fissür’de ise kan taze ve damla şeklinde gelir. Her ikisinde de kaşıntı görülürken apseden dolayı fistül rahatsızlığına ateş de eşlik edebilir.

Fistül Rahatsızlığının Bulguları 

İlk olarak fistül belirtileri makat çıkışında dışkılama esnasında görülen ağrı ve kanamadır. Öncesinde bu bölgede apse görülmüştür. bu yüzden fistüle makat apsesi de denmektedir. Bu apse kendini ara sıra belli ederek kaybolur. Perianal fistülün nedeni de bu apsedir. Ardında bu apse bir tünele dönüşür.  Fistül makat bölgesindeki apsenin patlamasıyla oluşur. Bağırsak hastalıkları yüzünden makat bölgesinde oluşan apsenin patlamasıyla bir delik meydana gelir. Oluşan bu delikler makat çevresinin en fazla 10 cm kadar uzaklığındadır. Anal fissür rahatsızlığında kişi öncelikle kanamalar görür. Ama bu kan kötü kokulu ve iltihaplıdır. Apseden dolayı ise kişide ateş, halsizlik görülebilir. Ağrı ve kaşıntı da bunlara eşlik edebilir.  Oluşan delik zamanla cilde doğru ilerleyerek bir çift çıkışlı bir tünele dönüşür. Anal fistül ise bağırsağın dışarıya, cilde ya da sindirim sisteminin başka bir organına doğru açılan kanaldır. Aynı zamanda bu deliklerden iltihaplı akıntı akmaya başlar.  Akıntının sürekli olması da hastayı rahatsız etmektedir. Fistül kendiliğinden düzelen bir rahatsızlık değildir. Fistülün mutlaka tedavi edilmesi gerekir aksi taksirde çok daha ciddi sorunlara neden olmaktadır. İltihap bünyeye zarar veren bir oluşumdur. Kişinin bünyesinde ateş ve bulantı dahi yapabilir.

Eğer fistül belirtisi gördüyseniz kesinlikle uzman proktoloji doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekmektedir. Duruma, koşullara göre tedavisi değişen fistül hastalığı için doğru gidişatı öncelikle doktorunuz belirleyecektir. Fakat iyileşme sürecinizi hızlandırmak ve aynı zamanda normal sağlık rutininizi dengede tutabilmek adına birkaç alışkanlığınızı değiştirmekte fayda var. Bol bol su içmek anal fissür rahatsızlığına yakalandığınız zaman değil, sağlıklı bir hayat sürerken de bu hayatı bu şekilde sürdürebilmek için yapmanız gereken en temel eylemlerdendir. Çünkü su içmek kan akışını hızlandırır, şeker dengesini sağlar, kronik kabızlığı önler ve sindirimi kolaylaştırır. Eğer sindirim sistemimiz iyi çalışırsa kabızlık gibi problemler çekmeyiz. Kronik kabızlığın en temel nedeni susuzluktur. Kişinin günlük aldıkları gıdalar susuzluk gibi durumlarda katılaşırlar. Ve dışkılama esnasında makat bölgesini zedelerler. Yeterince su içmek bağırsak hareketlerini düzenler, günlük alınan yiyeceğin yumuşamasını ve yenilen yiyeceklerin dışarı atılmasını kolaylaştırır. Bu sayede dışkılama esnasında makat bölgeniz zorlanmaz. Lifli besinlerin tercih edilmesinin en büyük nedeni bu besinlerin dışkılama işlemini kolaylaştırması sebebiyle kronik kabızlığı önlemesidir. Lifli besinler tüketen kişilerin bağırsak hareket düzenleri oturur. Kronik kabızlık esnasında ise kişi dışkılama gerçekleştirmek için makat ve çevresini zorlar. Makat bölgenizin hijyenine önem verin. Ama  temizlik için asla kimyasal kullanmayınız. Bu yüzden de oturma banyosu yapınız. Oturma banyosu ile makat bölgenizde biriken gaz, dışkı ve kirleri atarsınız ve bölgenin hijyenini sağlamış olursunuz. Aynı zamanda bölgede oluşan ağrıyı da azaltan oturma banyosu sonrasında bölgeyi sürtme ve ovma olmadan kurulayınız.

 

Tuvalette uzun süre oturmak makat bölgesindeki basıncı arttırmaktadır. Bu sayede makat bölgesindeki yaranın boyutu artmaktadır. Bu yüzden tuvalette uzun süre oturmayın.

Fistülün Tedavisi 

Fistül kesinlikle kendi kendine geçebilen bir rahatsızlık değildir. Perianal fistülün geçmesi için kesinlikle uzman bir doktorun kontrolü yapılmalıdır. Perianal fistül tedavisinde birçok yöntem bulunmaktadır. Özellikle de ameliyattan korkan hastalar muayeneye dahi gitmemeyi tercih edebilirler. Makat apsesinin tedavisi için ameliyatsız tedavi yöntemi vardır. Bu yöntemde ki amaç ağrısız, acısız, kansız ve dikişsiz tedavi etmektir. Ameliyattan korkan ve gündelik hayatına hemen dönmek isteyen hastalar için bu tedavi şekli çok idealdir. Hasta konforundan ödün vermez. Ameliyatsız tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

 

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623