Fistül Hastalığı

Fistül Hastalığı

 
Anal apse oluşumları, anüs veya rektumun yakınında yer alan iltihaplı boşluklardır.
 
Perianal fistül hastalığı daha önce iltihaplanmış anal salgı bezleri ile makatın dışında cilt arasındaki küçük kanallardır. Perianal fistül rahatsızlığı öncesinde mutlaka bir apse oluşumu görülmektedir. Makatın  girişinde ufak salgı bezleri yer alır. Bu bezler kanalları tıkandığında apse oluşur. Önceden oluşum gösteren anal apseler kendiliğinden boşalarak anal fistüllere neden olmaktadır.  Makatın iç kısmında dişli çizgi denilen yerde küçük kesecikler bulunur. Bunların salgıladığı mukus anüsün kayganlığını sağlar. Bu kesecikler bir kanalla anüse açılır. Bu kanalın tıkanması enfeksiyon ve apse gelişimine neden olur. Fistül bu kesecik ile cilt arasında oluşmuş tünel şeklindeki yapıdır. Bu tünel vasıtası ile ciltte iltihaplı akıntı olur. Bu fistülün ağzı tıkanırsa yeniden apse oluşur.
 
Apse makat etrafında yoğun ağrı, dolgunluk hissi, şişlik gibi şikayetlere neden olur.  Ayrıca hasta da enfeksiyon sonucu halsizlik, ateş ve titreme görülebilir. Ayrıca fistüllerin neden olduğu akıntıya bağlı ciltte tahriş, akıntı ve akıntı sonrasında o bölgede bir rahatlama görülür. Anal apseler  erkenden boşaltıldığında fistüle dönüşmezler, fakat tedavi edilmezler ise apseler %50’si fistüle dönüşür.
Anal fistül neden olur;   perianal fistül rahatsızlıklarının yarısından fazlası anal apse oluşumlarına bağlı olarak gelişir.  Fistül,  apsenin cilde ya da başka bir boşluğa boşalmasına rağmen geride kalan boşluğun tam bir iyileşme sağlamaması sonucu gelişir.  İleri ki zamanlarda bir tünel halini alır ve enfeksiyonun devam etmesine neden olur. Oluşan tünelin iç ve dış olmak üzere iki tane ağzı vardır, iç ağız makatta dentate line çizgisiznde, dış ağız anüs çevresi ciltte bulunur. Perianal fistülde; anal travma, anal cerrahi ve crohn hastalığı da diğer risk faktörlerini oluşturmaktadır. 
 

Anal fistül tanısı nasıl konulur; 

Hastalığın tanısını koyabilmek için muayene çoğunlukla yeterli olacaktır. Fakat fistülün ne tip olduğunu saptamak için anestezi altında muayene, fistülografi ve MR gerekebilir. Muayenede, daha sonra ameliyatta kolaylık sağlaması açısından, fistül iç ve dış ağzının ve fistül traktının tam olarak ortaya konması gerekmektedir, böylece fistül traktının üç boyutlu görüntüsü zihinde canlandırılmış olur.
Anal fistüller nasıl sınıflandırılır; anal fistüller, anal kanaldaki yerleşim yerlerine göre sınıflandırılır. İntersfinkterik fistül,  transsfinkterik fistül, suprasfinkterik fistül, ekstrasfinkterik fistül, Atnalı fistül
 
Anal fistül nasıl tedavi edilir; Anal fistüllerde kendi kendine iyileşme gibi bir durum söz konusu değildir hasta iyileşmeyi bekledikçe zaman kaybederek durumun kötüleşmesine yol açacaktır. Ayrıca ilerlemiş fistül oluşumunun o bölgede cilt kanserini tetiklediği de ileri sürülmektedir.

 

Ameliyat sonrası ne gibi komplikasyonlar gelişebilir?

 
Anal fistül tedavisinde başarı, hastalığın tekrar etmemesi ve hasar verilen kas miktarının en aza indirilmesi ile ölçülür. Eğer ki hastalığa cerrahi müdahale yapılacak ise  zor bir cerrahi yöntem olduğundan, iyi planlanmalı ve uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmelidir. Fistülün gelişmişlik derecesine ve türüne göre değişen ölçülerde, makatta inkontinans(dışkı tutamama) gelişebilir. İnkontinansın derecesi, cerrahın yetenek ve tecrübesine olduğu kadar hastalığın cinsine ve özelliklerine de bağlıdır. Ancak hastalığın durumuna göre kişiye ameliyatsız tedavi uygulanacak ise bu tür problemler ile karşılaşılmamaktadır. İşlem lazer ile gerçekleştirildiği için kaslara ve dokulara zarar verilmemektedir. 
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623