Fistül Bakımı

Fistül Bakımı

Müdahale sonrası Fistül Bakımı

Egzersiz Yapmak

Bir fistülü hemodiyalizde kullanılmadan önce birkaç hafta veya aylarca olgunlaşmalıdır, bu yüzden cerrahi olarak oluşturulduktan sonra doktorunuz sizden onu güçlendirmek için çalışmanızı isteyecektir. Onu güçlendirmeye yardımcı olmak için ne kadar fazla erişim kolu egzersiz yaparsan, fistülünü o kadar erken kullanabileceksin. Doktorunuz anal fistülü güçlendirecek bazı kol ve parmak egzersizleri önerebilir. Doktorunuzun önerdiği egzersizler fistülünüzün bulunduğu yere bağlı olacaktır. Fistüller genellikle ön kol veya üst kolda bulunur. Herhangi bir çalışmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

 
Hijyenik Olmak
 
Fistül ilk evrelerinde enfeksiyona daha az eğilimli olmasına rağmen, uygun hijyen hala önemlidir. Kızarıklık veya fistül alanı çevresinde şişlik arayın. Fistül bölgesinde herhangi bir ağrı yaşarsanız, derhal doktorunuza bildirin. Ateşiniz varsa, bu bir enfeksiyon işareti olabilir. Her tedaviden hemen önce fistül kolunuzu yıkayın ve hafifçe kurulayın. Otururken veya uyurken, başınızın, yastığınızın veya yastığınızın fistülünüze yaslanmadığından emin olun.
 
Oturma banyosu yapınız. 
 
Fistül için en ideal alternatif yöntemlerden biri oturma banyosudur. Oturma banyosu kişinin makat rahatsızlıklarına yakalanması durumunda makat bölgesini temiz tutması için önerilen sıcak bir banyo türüdür. Oturma banyosu yapan kişinin anüs bölgesi kirlerden, gazdan ya da dışkılardan arınmış olur. Aynı zamanda bölgedeki ağrı, kaşıntı ve irritasyon azalmaya başlar. Zaten temel amaç da bölgedeki ağrının azalmasıdır. Leğen veya küvetin içerisine kaynar sıcak su konulur. Bu sıcak suyun ısı ayarını dirseğinizle test edebilirsiniz.  Fazla sıcak su ödeme sebep olabilir. Suyun içerisinde şampuan benzeri maddeler olmamalıdır. Ardından küvete uzanıp 15-20 dakika bekleyebilirsiniz. Uzman bir doktorun tavsiyesiyle günde iki üç kere yapılabilmektedir. Oturma banyosu bittikten sonra bölgeyi yumuşak bir tuvalet kağıdıyla hafifçe kurulayınız. Sürtünme ve ovalama yapmayınız. Bazen doktor hastanın durumuna göre bu sayıyı arttırır. Fakat ne olursa olsun bir doktor muayenesi sonrasında oturma banyosuna karar verilmesi gerekmektedir. Bilinçsizce yapılan oturma banyoları yarardan çok zarara sebebiyet verebilir. 
 
Fistül tedavisi müdahale  işlemi yalnızca 5-10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır.  Narkoz uygulanmaz ve  dolayısı ile narkoza bağlı yan etkiler görülmez.  Sadece lokal anestezi uygulanır. Ağrı derecesi minimaldir. Normal ameliyatlarda makat bölgesinden doku çıkarılırken  ameliyatsız yöntemlerde  herhangi bir doku  kaybı oluşmaz.  Hastalar aynı gün hem tanılarını öğrenir hem de müdahale olabilir. Herhangi bir ameliyat stresi gerektiren durum yoktur.
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623