Fissür'den Korunmak İçin Ne Yapılmalı ?

Fissür'den Korunmak İçin Ne Yapılmalı ?

Fissür hastalığı; anüs bölgesinde anüsün çıkışındaki mukozanın çatlaması veya yırtılmasıdır. Kısa süreli yırtıklara akut anal fissür, daha uzun süreli ve meme haline gelmiş yırtıklara da kronik anal fissür denmektedir. Anal fissürün başlıca oluşum nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;  uzun süreli kabızlık, iltihabi bağırsak hastalıkları, ülseratif kolit, crohn hastalığı bunların arasında yer almaktadır.  Ağrıya oldukça duyarlı olan makat bölgesi küçük bir çatlak ile ağrıya makat kaslarında spazma, halsizliğin oluşmasına, kan dolaşımının bozulmasına neden olabilir bu durumda iskemiye yol açar. İskemi halinde ağrı çok daha fazla artar ve yara iyileşmesi gecikir hatta kötüleşir.

 
Fissür belirtileri arasında şiddetli anal ağrı, tuvalet kağıdına bulaşan kan lekesi ve kaşıntı sayılabilir. Oluşan şikayetler  3 haftadan fazla sürerse, çatlak derinleşir, ağrı ve kaşıntı yakınmalarında  artış olur.  BU durumda bize şunu gösterir ki  fissür akut dönemden çıkarak artık kronik anal fissür dönemine geçmiştir. Ağrılar genel olarak dışkılamadan sonra artar ve saatler hatta gün boyu sürer. Şikayetler dayanılmaz bir hale dönüşür, kronikleşen fissürler de iltihabi ve bazen de sarı akıntılar olabilir. 
 
Anal Fissüre Karşı Nasıl Tedbirler Alınır?
 

 İlk olarak kabızlık probleminden kendinizi korumalısınız. 

 
Peki bunu nasıl gerçekleştirebilirsiniz;  bulunduğunuz konum fark etmez her gün gün içerisinde tükettiğiniz gıdaların lifli olmasına özen gösterin. Hazır gıda tüketiminden elinizden geldiğince uygulayın. Eğer ki hazır beslenme ürünlerinin tüketimini tamamen hayatınızdan çıkartamıyorsanız en  minimale indirmeye çalışın ki bu ürünler kabızlığa sebep olmakta daha farklı hastalıklara da  neden olabilmektedir ayrıca. Su tüketimini 2,5 litreden az tutmamaya çalışın. Kuru gıda, fazla acı ve baharatlı ürünler ve buna ek olarak kırmızı et tüketimini azaltmaya çalışın.  Bu uygulamaları alışkanlık haline getirin böylece bağırsak hareketlerin daha düzenli hale gelir.
Tuvalet saatinizi sakın ertelemeyin; tuvalette 5 dakikan fazla oturmayın. Zorla ıkınmaya çalışmayın kendinizi zorlamayın. Tahriş olan anal bölge herhangi bir zorlanmaya bağlı hemoroid meme oluşumuna neden olur. Dışkılamadan sonra mümkünse ılık su ile temizleyin . Sürekli ayakta  ya da hareketsiz oturarak durmayın. Yorulana kadar yürümeyin ve aşırıya kaçacak sporlardan uzak durun.  Yaptığınız bütün sporları  vücudunuza zarar vermeyecek şekilde yaşam rutininize dahil etmelisiniz. Hassas bölge olan makat bölgesini tahriş edebilecek, sabun ve şampuan kullanmaktan kaçının. Kurularken yumuşak tuvalet kağıdı tercih etmeye özen gösterin.
 
 
Her gün mutlaka bol salata yiyin, yemeğe oturduğunuzda önce meyve veya sebze yemeğe çalışın. Örneğin; erik, incir, kayısı, kiraz, dut, gibi tane veya kurusundan, her  türlü salata, ıspanak, bamya, kereviz, havuç, domates, salatalık, fasulye, semiz otu gibi sebzeleri bolca tüketin. Kırmızı eti azaltıp yerine  beyaz et yanına tabi ki salata yemeyi unutmayalım. Kepek ekmeği tercih edin, istediğiniz çorba çeşitlerinden içebilirsiniz. Pasta, börek, kurabiye, sandviç, gibi rafine gıdaların yağlı kuru yemişleri az tüketip kepekli olmasını sağlayın.
Tuvalet temizliğinize özen gösterin. Ufak bir anal kaşıntı veya kirlenme şüphesiyle bol ılık su ile yeniden yıkayın hatta ılık suya da oturabilirsiniz. Sigara, alkol, çay, kola, aşırı baharatlı ve aşırı acı yiyeceklerden, yorgunluktan ve aşırı uykusuzluktan sakının. Aşırı kilodan ve hareketsizlikten sakının.
 
Bazen bu durumlar çok farklı seyredebilir. Örneğin kabızlık karmaşık  olabilir genel kurallara uyduğunuz halde problemler devam edebilir. Anüs çıkışında bozukluklar, şiddetli spazmlar  olabilir. Bunlar ancak muayene sırasında belli olur. Bu durumlarda hekiminiz ile daha yakın diyalog kurarak probleminiz karşılıklı çözümlemeye çalışın. Fissür tedavisinde; ameliyatsız lazer yöntemi sayesinde ayakta tedavi olabilirsiniz, işlem süresi 5-10 dakika kadar sürmektedir. Hasta işlem sonrası hayatına kaldığı yerden devam eder. İş ve sosyal hayatınıza herhangi bir engel teşkil etmez. 
 
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623