Erkekte Kıl Dönmesi

Erkekte Kıl Dönmesi

Kıl Dönmesi 
 
Kıl dönmesi rahatsızlığı kendini apse ve akıntı  gibi bulgular ile belli eder.  Vücudu aşırı kıllı olan kişilerde daha sık rastlanır. Erkekte kıl dönmesi kadınlara oranla daha çok görülen bir durumdur.  Vücudun belli bölgelerinden kopan kılların kişinin kuyruk sokumunda birikerek cilt altına girmesi sonucu kist oluşturması durumudur. Kuyruk sokumunda bulunan kist zaman içerisinde iltihaplanarak kıl dönmesine yol açabilmektedir.  Erkeklerde daha çok görülen kıl dönmesi sorunu vücuttan kopan kıllar, kıyafet ipleri, saç telleri gibi cisimlerin açık gözeneklerden deri altına girmesi ile oluşum sağlar. 
 

Erkek Hastalarda Kıl Dönmesi 

 
Erkekte kıl dönmesi; kıl oranına bağlı farklılık gösterir  ve bu rahatsızlık birçok erkeğin korkulu rüyasıdır. Kişinin vücudu ne kadar kıllı bir yapıya sahip ise bu rahatsızlığın görülme ihtimali o kadar artmaktadır. Kıl dönmesi rahatsılığı kuyruk sokumu bölgesi cilt ve cilt altı dokularının enfeksiyonu ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Kıl dönmesini tetikleyen bazı risk faktörleri vardır, kişisel hijyen ilk sırada yer alır buna ek olarak uzun süre oturarak çalışmak, obezite, tahriş olmuş cilt yapısı, kalçalar arasındaki oyuğun derinlik yapısı, genetik durumda yer almaktadır. 
 
 
 
Kıl dönmesi belirtileri; apse ve kıl dönmesi ile kendini belli eden rahatsızlıkta tedavi ertelendiğinde daha ciddi problemlere ve sonuçlara neden olabilmektedir. Kıl dönmesi rahatsızlığından süphelenen kişi zaman kaybetmeden muayene olmalı ve tedavi sürecini başlatmalıdır.  Kıl dönmesi rahatsızlığı yaşayan kişi genel olarak ilk evreyi anlamayabilir. İç çamaşırında oluşan ıslaklık, kötü koku, akıntı, kuyruk sokumunda ağrı ve kaşıntı kıl dönmesinin başlıca belirtileri arasındadır. Bu hastalığı yaşayan kişiler genellikle kıl dönmesi ilerlediğini yani apseli bir hal aldığında doktora gitme ihtiyacı hissederler. Kıl dönmesinden şüphelendiğinizde bu hastalığın kendi kendine  geçebilme ihtimali olduğunu birçok kişi düşünür fakat bu yanlış bir algıdır kıl dönmesi kendiliğinden geçebilen bir rahatsızlık değildir bu yüzden mutlaka muayene olmalısınız. 
Kıl dönmesi kimlerde ortaya çıkar;  bu rahatsızlık en sık erkeklerde 15 ile 40 yaş arasındaki bireylerde görülür. Nadir bir durumda olsa çocuklarda da bu rahatsızlık gözlenmektedir. Aşırı terleyenler ve aşırı kilolu olan kişilerde kıl dönmesi görülme olasılıığı da yüksektir. Kadınların bu rahatsızlığı yaşamaları ise nadir görülen bir durumdur. 
  
Kıl dönmesi tedavisi;Ameliyatsız tedavi yöntemeleri;  birçok teknik bir arada kullanılmaktadır, ameliyatsız tedavide hastanın normal hayatına hemen dönmesi için uygulamalar yapılır. Amaç her hastayı olabildiğince hızlı şekilde sosyal yaşama döndürebilmektir.  Ameliyatsız tedavilerde şu teknikler kullanılır; fenol, elektro cerrahi, lazer, mikrosinüsektomi, gümüş nitrat tedavisidir. Kullanılan bu teknikler kişinin hastalığın hangi evresinde olduğu ile doğrudan ilişkilidir. Teknikler hastalıkta kombine olarak uygulanabileceği gibi tek başına da kullanılabilir. Hasta için en konforlu ve avantajlı yöntem doktor tarafından seçilir. Kıl dönmesi hastalığında artık günümüzde ameliyatsız yöntemler tercih edilmektedir. Klasik ameliyatta kesi ve dikiş yapılırken ameliyatsız tedavide bunlar yoktur. Narkoz da uygulanmadığı için kişi ameliyat korkusu yaşamadan kolayca tedavisini olabilir. 
 
Ameliyatsız lazer tedavi süreci; lokal anestezinin uygulandığı tedavi süreci 10 dakika kadar sürmektedir. Ağrı derecesi çok az olduğu için müdahaleden yarım saat sonra kişi sosyal hayatına adapte olabilir. Estetik açıdan da sıkıntı yaratmayan ameliyatsız lazer tedavisinde kişiler aynı gün muayene olup operasyon olabilir. Kronik rahatsızlıkları olan hastalar (kalp hastalıkları, böbrek, şeker, karaciğer gibi) da bu ameliyatsız tedaviyi olabilirler. Klasik ameliyatlardan farklı olan bu tedavi hasta için birçok avantaj sağlar. Cerrahi müdahaleler dikiş ve kesi işlemlerini barındırdığı için iltihaplanma ve apse riski taşırlar. Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisinde böyle durumlar söz konusu değildir. Her ne olursa olsun kişi rahatsızlığını anladığı an itibariyle alanında uzman doktorlarımızdan randevu alarak muayene olmalı ve tedavi için harekete geçmelidir. 
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623