Egzersiz Yaparken Dikkatli Olun!

Egzersiz Yaparken Dikkatli Olun!

Egzersiz kaslarımızı çalıştırmaya yarayan ve kasları çalıştırırken kalori de yaktıran fiziksel aktivitelerin bütününe verilen addır.  Birçok fiziksel aktivite çeşidi vardır. Yüzme, koşu, tırmanma, yürüme, hatta dans etme bunlardan sadece bazılarıdır. Bedeninizi her daim aktif tutmak, hareketsiz kalmamak hem beden hem de ruh sağlığınız için oldukça faydalıdır. Hatta spor yapmayı rutin hale getirdiğinizde ömrünüzün dahi uzadığını biliyor muydunuz?

 
Peki günlük spor alışkanlığı edindiğinizde hem ruhunuz hem bedeninizde ne gibi değişiklikler oluyor biliyor musunuz?
 

Fazla kilolarınızdan kurtulursunuz. Hareket etmemek bütün rahatsızlıkların ve hastalıkların oluşumu için zemin hazırlar. Obezite ve yüksek kilonun temel sebebi hareketsizliktir. Enerji yakmanın temel prensibi sindirim sistemi, doğru nefes teknikleri ve spordur. Spor yaparak kilo vermeniz hızlanır. Vücudunuz daha dinç ve sağlıklı olur. Enerji yakarak modunuz değişir. 

 
Mutluluk hormonu salgılarsınız. Egzersiz yaparak anksiyete, stres, depresyon gibi etkilerin azaldığını biliyor muydunuz? Vücudunuzdaki mutluluk hormonu olan serotonin hormonu spor yaptığınız zaman salgılanır. Bir anda mutlu olmaya başlarınız.  Aynı zamanda endorfin hormonu da salgılayarak acıya karşı direncinizi arttırır. 

 

Kronik hastalıklarınızdan kurtulun. Eğer kişinin fiziksel aktiviteleri azalmışsa kronik hastalıkları da artmaya başlar. Kronik hastalıklara karşı direnç sağlamak adına hareket edilmelidir. Spor yaptığınız zaman hastalığınız kronikleşmeden kendini yok eder. 

 

Cildiniz güzelleşsin. Düzenli egzersizle birlikte cildiniz daha taze ve güzel görünmeye başlar. Cildinizin en büyük besin kaynağı mutluluğunuzdur. Mutlu olduğumuz zamanlar daha güzel göründüğümüz bir gerçektir. Spor yapmak oksidatif stresi azaltır. Bu sayede daha mutlu olursunuz.

 

Beyninizin çalışma kapasitesi artar. Spor yapmak beynin çalışma kapasitesi artırır, kan ve oksijen akışını hızlandırır. Bu sayede hafızanız güçlenir.

Uykularınız düzene girer. Uyku kalitesi de spora bağlıdır. Beden ısısını dengeleyen spor ile birlikte kişinin enerji seviyesi dengeli olur. Fiziksel aktivite yapan beden uykuya daha çabuk dalar.

Cinsel hayatınız düzene girer. Kardiyovasküler sistemi güçlendiren egzersiz ile birlikte kişinin kan akışı ve kas sistemi daha dirençli olur. Bu sayede bedene bağlı gelişen cinsel hastalıkların da etkisi azalır.
 
Aynı zamanda düzenli spor yaparak ve egzersiz yapmayı rutin hale getirerek hemoroid, fissür ve fistül gibi makat hastalıklarını da önleyebilirsiniz. Fakat öncelikle bünyeniz için doğru egzersiz biçimini tercih etmelisiniz. Egzersiz yaptığınız zaman gevşersiniz ve vücudunuz esner. Düzenli egzersiz ile vücudunuzun enerji yakmasını sağlarsınız. Egzersiz sayesinde amino asitleri emen hormonlar harekete geçer ve kaslar güçlenir. Bu tarz egzersizlerle ise pelvik kaslarınız güçlenir ve makat hastalıklarına karşı dirençli olur. Her ne kadar spor yaparak pelvik kaslarının güçlenmesini sağlasak da halter gibi ağırlık kaldırma gerektiren sporlarda makat bölgesini zorlayarak hemoroid oluşmasına sebep olabiliriz. Eğer ki problemli bir hemoroid öykünüz varsa spor yaparken ağırlık kaldırmamaya özen gösterin. Yoga, yüzme, pilates, yürüme, yavaş koşu gibi hafif sporları tercih etmeniz sizin için faydalı olacaktır.
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623