Doğum Sonrası Hemoroid

Doğum Sonrası Hemoroid

Hemoroidler rektumunuzun içinde veya anüsünüzü çevreleyen ciltte şişmiş damarlardır. Genellikle düşük rektumunuz üzerinde artan baskıdan kaynaklanırlar. Hamileyken, bebek bu bölgeye fazladan baskı uygular. Sonuç olarak hemoroitler hem hamilelik sırasında hem de sonrasında gelişebilir. Özellikle vajinal doğumlardan sonra sık görülürler.

Hemoroitler doğum sonrası çeşitli semptomlara neden olabilir:
Bağırsak hareketleri sırasında kanama
Şişme
Kaşıntı
Hamilelik sonrası hemoroidler ve bunların nasıl kontrol altına alınacağı hakkında daha detaylı bilgilendirme yapacak olursak:

Hemoroid Kendiliğinden Geçer mi?

Boyutlarına, konumlarına ve ciddiyetlerine bağlı olarak bu işlem birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir.
Bazen, hemoroitler ağrılı bir kan pıhtısı oluşturur. Bu tromboze hemoroid olarak bilinir . Bu pıhtılar tehlikeli olmasa da, çok acı verici olabilir. Doktor bu tip hemoroidleri minimal invaziv ofis içi prosedür ile tedavi edebilir. Ek olarak, birkaç ay veya daha uzun süren kronik hale gelen bazı hemoroidler. Trombozlu hemoroidler gibi, bunlar genellikle bir doktor tarafından tedavi edilebilir.

Tedavi Sürecini Hızlandırmak

Çoğu hemoroid vakası kendiliğinden düzelir, ancak iyileşme süresini hızlandırmak ve rahatsızlığı azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.
İşte hamile ve emzirirken kullanmak güvenli olan birkaç doğal ilaç:
Ikınmaktan Kaçının. Bağırsak hareketi sırasında zorlanma, rektal bölgenize daha fazla baskı uygular. Kendine iyileşmek için zaman vermek için, tuvalette otururken itmemeye, gerilmemeye veya yere eğilmemeye dikkat edin. Yerçekiminin işin çoğunu yapmasına izin vermeye çalışın.
Beslenme düzeninize lif ekleyin. Diyet lifi dışkıyı yumuşatırken aynı zamanda daha fazla hacim kazandırmaktadır. Yüksek lifli diyet, hemoroitleri daha da kötüleştiren kabızlığın tedavisine ve önlenmesine yardımcı olabilir. Yüksek lifli yiyecekler meyveler, sebzeler ve kepekli tahılları içerir.
Bolca su iç. Hidratlı kalmak da kabızlığın önlenmesine yardımcı olur.
Oturma banyosu yapın. Bölgeyi ılık banyo suyunda 10 ila 15 dakika, günde iki ila üç kez ıslatarak ağrı ve tahrişi hafifletir. Küvetinizi veya oturma banyosunu kullanabilirsiniz .
Bölgeyi temiz tutun. Anal bölgenizi temiz tutmak, iyileşme sürecinde oluşabilecek ilave tahrişi önlemeye yardımcı olacaktır. Bölgeyi ılık suyla durulamak yeterli olmalıdır.
Nemli mendil kullanın. Nemli mendiller kuru tuvalet kağıdından daha yumuşaktır. Herhangi bir tahrişi önlemek için kokusuz mendilleri tercih edin.
Topikal ilaçlar ve takviyeler ayrıca hemoroit semptomlarının tedavisinde de yardımcı olabilir. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, reçetesiz satılan yeni tedavileri kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.
Bu tedaviler şunları içerir:
Dışkı yumuşatıcılar. Dışkı yumuşatıcılar , dışkıyı nemlendirmeye yardımcı olur, böylece bağırsaklarınızdan kolayca geçebilir.
Elyaf takviyeleri Diyet ayarlamaları yeterli değilse, bir lif takviyesi almayı düşünebilirsiniz. Bunlar da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde gelir. içecek karışımları da . Hamileyseniz veya emziriyorsanız, önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.
İlaçlı mendiller. Genellikle cadı ela, hidrokortizon veya lidokain içeren ilaçlı mendiller , kaşıntı, ağrı ve iltihaplanmayı hafifletmeye yardımcı olabilir.
Hemoroit kremler ve fitiller. Hemoroit kremler ve fitiller, hem harici hem de dahili olarak ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur.
Bir doktora görünmeli miyim?
Hemoroitiniz olduğunu biliyorsanız, çok ağrılı olmadıkça veya birkaç hafta sonra uzaklaşmadıkça doktora görünmeye gerek yoktur. Anüsünüzün etrafında sert bir şişlik hissederseniz, doktorunuz da görüşmelisiniz, çünkü bu tromboza uğramış bir hemoroit olabilir. Kontrol edilemeyen anal kanama varsa, acil tıbbi yardım alın.
Özellikle vajinal doğum sonrası, hamilelik sırasında veya sonrasında hemoroid gelişmesi olağandışı değildir. Hemoroidlerin çoğu birkaç hafta içinde kendiliğinden düzelir, ancak bazıları aylarca takılabilir. Daha fazla lif yemek ve bölgeyi ıslatmak gibi ev ilaçları, yardımcı olmuyorsa veya hemoroitleriniz daha iyi görünmüyorsa, ek hemoroid tedavisi için doktorunuza danışın. Eğer gerçekten hastalığınızdan kurtulmak istiyorsanız uzman bir doktora görünün. Yalnızca 5 dakika içerisinde ameliyatsız tedavi yöntemlerinde iyileşebilmek mümkündür. Narkoz, dikiş ve pansumana gerek kalmadan gerçekleşecek bu ameliyatla birlikte hastalığınızdan kolayca kurtulmanız mümkün. Bununla beraber ameliyatsız basur tedavisi uygulanan hastalar tedavi oldukları aynı gün işlerine ya da evlerine rahatlıkla dönebilirler. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623