Doğru Diyetle Fistülü İyileştirin

Doğru Diyetle Fistülü İyileştirin

Fistül hastalığı kendisini öncelikle makatta ağrı ve kaşıntı ile belli eder. Özellikle de dışkılama esnasında yaşanan şiddetli ağrı yüzünden hastaların gündelik hayatı aksamaktadır. Fistül hastalığı diğer makat hastalıklarından ayıran özellik ise fistül kanallarının iltihaplı olmasıdır. Anal fissür makat ve çevresinde görülen küçük çatlaktır ama anal fistül cilt dokusu içerisinde ilerleyen tünelcik şeklindeki kanallardır. Fistül belirtileri ise şu şekildedir:

 
Anal bölgede renk değişimi, kızarıklık, şişlik, fistül ağzının cilt üzerinde görünürlüğü, dışkılama esnasında makat bölgesinde şiddetli ağrı, anal bölgede sarı akıntı ve hassas bir cilt, dışkılama esnasında kanama, dışkıda kan görme, iltihaba bağlı ateş ve halsizlik şeklindedir. Tıp dilinde fistül çeşitleri ise intersfinkterik fistül, transfinkterik fistül, suprasfinkterik fistül ve ekstrafinkterik fistül olarak 4’e ayrılmaktadır. İntersfinkterik fistül en yaygın fistül çeşididir. Makat çevresine yakın cilde doğru ilerleyen fistüllerdir. Transfinkterik fistül ise cilde doğru ilerlerken makat çevresindeki dış kasları da aşabilen fistüllerdir. Suprasfinkterik fistülde ise iltihap makat bölgesi civarındaki bütün kasları aşabilme özelliğine sahiptir. En nadir görülen ekstrafinkterik fistülde ise artık kanal kalın bağırsağa kadar ulaşmıştır. Eğer fistülünüz yoğun bir şekilde iltihaplanmış ise vücutta sıvı drenajı meydana gelir. Bu nedenle sıvı ve elektrolit dengesini korumak önemlidir.
 
Bir fistülden şüpheleniyorsanız öncelikle uzman bir proktoloji doktoruna görünmeniz şarttır. Doktorunuz veya hemşireniz sıvı çıktınızı izleyecek ve uygun şekilde intravenöz sıvı ve elektrolit sağlayacaktır. Bu sayede sadece nemli kalmanıza yardımcı olmakla kalmayacak aynı zamanda enfeksiyonu gidermeye ve iyileşmeyi desteklemeye de yardımcı olacaktır.
 

Fistül Tedavisi 

 
Fistül tedavisinde doktorunuz tedavinizin yanında enteral beslenme biçimini önerebilir. Enteral beslenme biçimi genelde tüple beslenme şeklindedir. Çeşitli engellenmeler yüzünden düzenli beslenemeyen her yaştan insanın kullanabileceği bir beslenme türüdür. Proktoloji doktorunuz fistül tedavisinde hastadaki kilo kaybını önlemek ve düşük albümin seviyesini dengelemek için enteral beslenme yani tüp besleme şeklini önerebilir. Yanlış beslenme ve düzensiz beslenmeyi önleyerek hastalığın iyileşme sürecinin artırmasına yardımcı olacaktır. Fistülün şiddetine ve konumuna göre enteral beslenme düzeniniz değişmektedir. Bu yüzden bu konuda çok dikkatli olunuz. 
 
Tıp dilinde intravenöz beslenme olarak da geçen parenteral beslenme fistül hastalarını tedavi etmek için kullanılan yaygın bir beslenme türüdür. Bu durum özellikle fistül gastrointestinal sistemini etkilemeye başlamışsa kullanılmaktadır. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besin maddeleri, karbonhidratlar, protein, yağlar, su, vitaminler ve mineraller dahil olmak üzere intravenöz çözeltiye eklenir ve bedenin ihtiyacı olan mineral dengesi sağlanır. Parenteral beslenme ile vücut dinlenmeye başlar bu sayede de iyileşme süreciniz hızlanır. Çünkü vücudunuz yiyecekleri parçalamak ve sindirmek için ekstra çalışmaktadır. Parenteral beslenme ile vücut çok çalışmak zorunda değildir. Bu sayede vücudunuza fistülü iyileştirmeye yoğunlaşır. Ekstra yorulmayan vücut beslenme dengesiyle de hastayı eski sağlığına kavuşturacaktır. 

Fistül tedavisinde fistüllerin kendiliğinden iyileşme oranları oldukça düşüktür. Bu nedenle mutlaka en uygun tedavi yöntemiyle tedavi edilmelidir. Son dönemde geliştirmiş ameliyatsız tedavi yöntemleriyle doktor hedefe yönelik ile fistül rahatsızlığınızdan narkoz almadan iyileşebilmektedir. Tedavi olduktan sonra aynı gün sosyal hayatınıza geri dönebilirsiniz.

 
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623