Basur Kanaması

Basur Kanaması

Mayasıl , hemoroid veya basur her biri hayatınızda bir kere de olsa duyduğumuz bir makat rahatsızlığıdır. Basur vücudumuzun kalın bağırsağın son kısmındaki rektum veya anüste bulunan toplardamarların küçük memecikler oluşturmasıdır. Anal bölgedeki damarlar genişler ve büyür ve vücudumuzun en son dışkılama yolundan dışarıya doğru çıkar. 

 

Basur belirtileri evresinden evresine göre değişmektedir. İlk başlama aşaması anal kanal içinde kalınlaşarak kendini gösterirken sonrasında bu anüs kanalından dışarı doğru sarkar. Bu durum ilerleme evresinde görülür. Kişi boşaltım esnasında şiddetli ıkınma yaparsa meme dışarı çıkar. Hamilelikte basur çok yaygındır. Çünkü kişi doğum esnasında şiddetli ıkınma gerçekleştirir. 

Basur belirtileri dış basur ve iç basur olarak değişiklik göstermektedir. Dış basur makat kanalında yer alan dişli çizginin altında yer alan kısım dış basur olarak isimlendirilir. Dış basur makatta ağrı, huzursuzluk ve kaşıntıya sebep olur. Dış basur olarak adlandırılan bu bölgede pıhtı oluşmasından dolayı ‘tromboze basur’ adı verilir ve çok ağrılı bir durumdur.
 

İç Basur 

 

İç basur, kendi içerisinde dört evreden oluşur. Birin evre basur da her insanda görülen ve sadece dışkılama sırasında yastıkçıkların şiştiği evredir. Memeler sadece ihtiyaç sırasında anüsten dışarıya çıkar ve daha sonra fark edilmeden geriye çekilir. İkinci evre basur makattan dışarıya sarkan memeler daha belirgin hale gelir. Kanamalar ve kaşıntılar yerini hafif ağrılara bırakır. İç çamaşırınızda akıntı veya kan lekeleri görebilirsiniz. Bu evrede doktora görünmeniz ve size göre tedavi yollarını araştırmanız çok önemli bir hareket olacaktır. Üçüncü evre basur  artık yaşam standartlarınızı etkilemeye başlar. Kanamalar ve ağrılar iyice artar. Kanamaları durdurmak ciddi zaman alır. Artık bu durum sizi zorlamaya başlar. Dördüncü evre basurun en son evresidir. Kanamalar ciddi boyuta ulaşmıştır ki artık hayatınızı tehdit eder. Yaşam standartlarınız alt üst olur, rahatça oturamaz yatamaz hatta rahatça yürüyemez duruma gelirsiniz. Basur belirtileri genel olarak makatta kaşıntı, kanama ve anüs bölgesinde ağrıdır. 

 

Basur Neden Olur 

 
Basur neden olur sorusu ise aslında genel olarak makat bölgesinin bir şekilde zorlanması diyebiliriz. Çünkü hemoroid anüsün zorlanmasından kaynaklanmaktadır. Bu kaynaklanan nedenler arasında kabızlık başta gelmektedir. Hemoroide neden olan birçok farklı etken bulunmaktadır. Uzun süren kabızlık ve ishal, gebelik ve doğum, düzensiz yaşam tarzı, spor etkinlikleri ata binmek, bisiklet sürmek vb. çeşitli meslek grupları şoförler, pilotlar, alkol-sigara alışkanlığı, uzun süre ayakta kalmak, obezite gibi birçok neden sıralamak mümkündür. Sağlıklı olmak için öncelikli olarak, sağlıklı beslenilmelidir. Sağlıklı ve düzenli beslenmek birçok hastalığın önüne geçtiği gibi hemoroid rahatsızlığında önüne geçer. Posalı ve lifli gıdalar tüketmeye dikkat edilmelidir. Günde en az 8 bardak su içilmelidir. Tuvaletiniz sırasında ıkınmanın önüne geçin. Ikınmaya neden olabilecek eylemlerinizin de önüne geçin. 
 
Kanayan basur genelde basur duvarının bir şekilde yıpranması ve irritasyona uğraması belirtisidir. Basur kanaması kişinin basur ağrılarının yanı sıra kişiye zor anlar yaşatmaktadır. Şiddetli basur evrelerinde basur kanaması kişinin kıyafetlerine kadar geçebilmektedir. Bu da kişiye oldukça zor anlar yaşatmaktadır. Eğer basur kanamanız 1 haftadan fazla sürmüşse kesinlikle proktoloji doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Bazen basur iltihabi bağırsak hastalığı ile aynı semptomları göstermektedir. 
 
Basur kanamaları az bile olsa bu kanamanın özellikle her dışkılamada gerçekleşmesi sonucu bir süre sonra hastada kansızlık meydana gelmektedir. Özellikle anüs bölgesinde yaşanan sürtme, germe, tahriş gibi olaylara bağlı olarak şiddetli ıkınmanın da etkisiyle basur kanaması yaşanmaktadır. Hem iç hem de dış hemoroid de basur kanaması görülebilmektedir. Ama özellikle tromboze hemoroid patladığı zaman kanama yoğun görülür. Kan tuvalet kağıdı üzerinde taze kan ile fark edilir.  
 

Basurun Tedavisi 

Basur kanamasını gördüğünüz an tedavisini asla geciktirmeyiniz. Basurun evresi ne olursa uzman proktoloji doktorunuz sizi doğru tedavi yöntemine yönlendirecektir. Birçok tedavi yöntemi bulunan basur tedavisinde ameliyatsız tedavi yöntemleri son yıllarda en çok tercih edilen metotlardandır. Bunun nedeni hastaların ayaktan tedavi ile narkoza gerek kalmadan anında tedavi olabilmeleridir. Dikiş, neşter vurmadan gerçekleşen bu tedavi yönteminde hastanın ağrısı en az düzeydedir. 

 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623