Anüste Kıl Dönmesi

Anüste Kıl Dönmesi

 

Anüste Kıl Dönmesi 

 Makat bölgesinde kıl dönmesi rahatsızlığı öncelik olarak erkeklerin problemi diye düşünülse de rahatsızlık kadınlarda da görülmektedir.  Genel olarak bu sorun herkesin yaşayabileceği bir hastalıktır.

Pilonidal Sinüs yani kıl dönmesi nedir;  kılların deri altı dokuda yerleşme sağlayarak  vücudun  bu oluşuma karşı reaksiyon oluşturmasıdır. Cildin ince olduğu bölgedeler de yerleşme sağlar. Kuyruk sokumu, koltuk altı erkeklerde sakal bölgesi, hem kadında hem erkekte kasık derinin ince bir yapıda olduğu ve rahatlıkla kılların delip cilt altına  yerleşebildiği bölgelerdir.  Anüs bölgesi, kuyruk sokumu, koltuk altı, kasıktaki  kıl köklerinin iltihaplanması kıl dönmesi problemine neden olmaktadır.  İçi kıl dolu bir kist oluşumun patlaması sonucu apse meydana gelir. Kıl dönmesine zamanında müdahale edilmediği zaman apse daha da ilerleyerek kıl köklerini içine alır ve cilt yağ dokusuna doğru ilerleyip yayılabilir. Şişlik, sertlik, akıntı, kan gelmesi ve ağrı gibi şikayetlerin yaşanmasına  sebep olmaktadır.  Rahatsızlık daha çok 15-35 yaş arasında erkeklerde daha sık görülmektedir.

Kıl Dönmesi Neden Oluşur 

  Kılın deri delerek cilt altına yerleşmesidir.   Bu problemin oluşmasını kolaylaştırıcı etkenlerde vardır. Kıllı yapı, dar pantolon giyme mekanik kompresyon kılın yönünün  farklılaşması ve kuyruk sokumunu tahriş ederek cilt altına girmesi, sırt bölgesinden kopan kılların kalçaların vakum etkisi yaratarak kıllı orta hatta deri altına girmesi.  Sırt dökülen kılların kalçaların vakum etkisi yaratarak kıllı orta hatta yönlendirmesi sonucu ciltten içeri girmesi gibi etkenler yer almaktadır.  Kıl dönmesi rahatsızlığı; sık olarak bir kıl kökünün iltihaplanması ve çıban oluşturması ile kıl kökü  etrafında şişme veya ödem yaratır  ve bunun sonucu kıl kökü tıkanır.  Tıkanmış iltihaplı kıl kökü deri altı yağlı doku içine doğru patlar ve kıl kökü apsesi oluşmasına neden olur. 

 

Kıl kökü apsesi zaman içinde deri içinden bir tünel  oluşturarak kıl  dönmesi problemini oluşturur.   Yaklaşık %90’ında tünelin, kılların ilerleme doğrultusunda olan hastanın başı yönünde gittiği bilinmektedir.  Bu sebepten ötürü sık olarak delik ağzı makattan 5-8 cm uzaklıktadır,  nadir vakalarda tünel yukarı doğru değilde aşağıya doğru büyür ve makattan 4-5 cm mesafede olabilir.  Kıl dönmesi  apsesi  cilt yönüne doğru kendiliğinden açıldığında kuyruk sokumu üzerinde tünel oluşmuştur.  Bu durumda iki kaba et arasındaki oluktan yanlara doğru tünel ilerler ve derideki ağzını yapar. Yumuşak kıllar kalçanın hareketleri ile sürtünme sonucunda bu tünel içine çekilir. Kıllar ucundan içeri girer ve kök kısmı onların dışarı atılmalarını engeller ve bu durumda içeride hapis kalarak kıl kesesi oluşturur.  Muayenede sık olarak kuyruk sokumunda orta hattan dışarıya doğru çıkan bir kıl tanesi  veya kümesi izlenir.  İçeride hapis kalan kıllar vücutta bir reaksiyon yaratır. Nadirde olsa bu boşluklar içine kıl dışında kuş tüyü gibi yabancı cisimler girdiği de görülür.

Kıl dönmesinin sebepleri; rahatsızlık  özellikle kıl fazlalığı olan erkek ve kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Oturarak çalışanlar, dar pantolon giyenlerde, kaykılarak oturanlarda, kılların özellikle kuyruk sokumu üzerindeki cildi tahriş etmesi sonrasında cilt altına yerleşimi olur. Uzun süre oturmak ve dar pantolon giymek kalçaların sıkıştırılması kıl dönmesi hastalığının sebeplerindendir.  Kalça bölümüde fazla sürtünme olması, fazla terleme, şişmanlık, hijyen eksikliği  bölgesel travma da diğer sebepler arasındadır.  Kıl dönmesi sebebi  sık olarak s kuyruk sokumunda görülür. Kıl dönmesi kapalı ortam nedeni ile iki kaba et arasındaki olukta cildin incelmesi ve kolay delinip tahriş olması ve sert kuyruk kemiğinin baskısı nedeni  kılların daha da kolay ilerlemesi ile oluşur.

Kıl dönmesinin belirtileri; Kuyruk sokumunda veya makatın arka yukarı tarafında küçük şişlikler, kaşıntı, kıllı veya kılsız milimetrik delikler bu deliklerden akıntı veya kan gelmesidir.

Kıl dönmesi tedavisi; hastalık ameliyatla ve ameliyatsız tedavi edilebilir. Kıl dönmesi hastalığı ihmal edilmemesi gereken  bir rahatsızlıktır.  Altta yatan ciddi hastalıkların ilerlemesine zemin hazırlayabilir. Bu yüzden kişi bu durumdan önce yaşadığı sıkıntılara son vermek için mutlaka muayene olmalı ve tedavi sürecini geciktirmeden başlatmalıdır. Ameliyatsız lazer tedavisi ile gün içerisinde hem muayene hem de operasyon geçirerek bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.  

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623