Anal Fissür İlaç

Anal Fissür İlaç

Makat çatlağı yani anal fissür rahatsızlığı her yaştan insanda görülebilen ve insanların gündelik hayatını aksatan bir rahatsızlıktır. Anal fissür rahatsızlığı makat çıkışında dışkılama esnasında kendini ağrı ve kanama ile belli eder. Aslında bu rahatsızlık anüs dokusu üzerinde, makat çevresinde bulunan bir yarıktır. Anal fissür rahatsızlığına yakalanmış kişinin ilk işi tedavi yöntemlerini araştırmaktır. Bu rahatsızlık için gerekli önemler makat çatlağının derecesine bakarak anlaşılır. Anal fissür kişilerde iki şekilde görülebilir. İlerlemiş ve tedavisi geciktirilmiş makat çatlakları kronik anal fissür’e dönüşmüştür. Akut süreç ise daha çok ilk 2-3 haftalık zaman diliminde görülen belirtilerdir. Fissür yani makat çatlağının belirtileri aniden belirir. Başlangıç zamanını hasta kişi de anlamayabilir. Belirtiler 3 haftayı geçmiş ve bir şekilde kalıcı olmaya başlamışsa kronik anal fissür olarak adlandırılmaya başlanır.

 

Makat Çatlağı Belirtiler 

 
Akut dönemi zamanında belirtiler hafiftir. Gerekli önlemleri alındığı takdirde kronikleşmeden kendini yok edebilir. Bu yüzden bu süreçte uzman doktor ilaçla tedavi yapmayı tercih edebilir. Boşaltım esnasında ufak spazmlar ve sızlamalar vardır. Dışkılama sona erince geçebilir. Bu dönemde verilen ilaçlarda zaten bu ağrıyı geçirmeye yöneliktir. Uzman doktor kontrolünde önerilen ilaçlar anestezik etkilidir. Bu kremler makat çevresinde oluşan yırtığın iyileşmesine yardımcı olmaz. Sadece bölgede oluşan semptomları yok etmeye yönelik bir tedavidir. Kişinin ağrıları bir süreliğine de olsa diner. Gündelik hayatına dönmesi zorunlu olan kişiler bazen bu kremler gibi geçici çözüm yöntemlerini uygulamayı deneyebilirler. Dışkılamadan hemen önce makat bölgesine sürülürse boşaltım da daha rahat gerçekleşebilir.  Uzman doktor eğer ilaçla tedavinin yeteceğini söylemişse bu tedavi biçimini uygulamakta fayda var. Eğer doktorunuz ilaçla tedaviyi önermişse yaralarınız derinleşmemiştir. Yani makat çatlağı fazla derine inmemiştir. Fakat makatta bir kere çatlak meydana gelmişse bir süre sonra ilaç tedavileri faydalı olmamaktadır ve rahatsızlık kronik hale gelir. Kronik vakalar ise inatçı ve derin lezyonlardır. Makat çatlağının en büyük sebebi kronik kabızlıkla beraber anüste oluşan spazmdır yani kasılmalardır. Bunların tedavisinde ki amaç bu kasılmaların ortadan kaldırılmasıdır.
 
İleri safhalar için bazı uzman doktorlar cerrahi müdahale tavsiye etmektedir. Lateral sfinkterotomi ve kaydırma flep tekniği bu cerrahi müdahalelerden ikisidir. Lateral sfinkterotomi ile anal kanaldaki gerginlik gevşetilir. Kaydırma Flep tekniğinde ise vücudun diğer kısımlarından alınan dokunun makat çatlağına dikilmesidir.
  
Kanser riski makat çatlağı (anal fissür) rahatsızlığına yakalanan kişilerin çok korktuğu mevzudur. riskidir. Doğru, tanı, teşhis ve tedavi yöntemi ile birlikte hiçbir tehlikesi olmayan anal fissürün belirtileri çok artmadan tedavi edilmelidir. Uzman bir doktorun muayenesiyle anal fissür rahatsızlığının derecesi anlaşılır. Eğer kesik ince ama iç kas lifleri kesik içerisinden görünüyorsa kronik makat çatlağı (anal fissür) haline dönüşmüştür.  
 

Makat Çatlağı Tedavi 

 
Makat çatlakları için ameliyatsız tedavi yöntemi vardır. Bu yöntemde ki amaç ağrısız, acısız, kansız ve dikişsiz tedavi etmektir. Ameliyattan korkan ve gündelik hayatına hemen dönmek isteyen hastalar için bu tedavi şekli çok idealdir. Ameliyatsız tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.
 
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623