Anal Fistül Nedir? Fistül Çeşitleri Nelerdir?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül, makatta oluşan apse iltihabını atmak için meydana gelen istenmeyen bir tünel oluşumu olarak tanımlanabilir. En bilinen 4 farklı çeşidi bulunmaktadır.

Detay

Fistül Ameliyatı ve Anal Fistül Ameliyatı Sonrası Kanama

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül ameliyatı, klasik cerrahi yöntem ile yapıldığında makat kaslarına zarar verebilmektedir. Bu nedenle ameliyattan sonra bazı komplikasyonlar gelişebilir.

Detay

Anal Fistül Kendiliğinden Geçer Mi? Makat Fistülü İlaçları Nedir?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül kendiliğinden geçebilen bir rahatsızlık değildir. Anal fistül ilaçları tedavide tek başına yeterli olamamaktadır.

Detay

Fistül Nedir? Perianal Fistül Neden Olur?

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül, makatta oluşan apse ya da yara sebebiyle ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Fistül, makatta oluşan anormal bağlantı yoludur.

Detay

Makatta Ağrı Neden Olur? Makat Apsesi Nedir?

OP. DR. Yasir Gözü

Makatta ağrı, birçok anorektal hastalığa işaret ediyor olabilir. Makat apsesi tedavi edilmediğinde anal fistül rahatsızlığına sebep olabilir.

Detay

Perianal Fistül Ne Demek? Makatta Fistül Zararları Nelerdir?

OP. DR. Yasir Gözü

Perianal fistül, makattaki apsenin dışarıya atılması için istenmeyen bir tünelin bölgede oluşmasıdır. Kişinin sosyal hayatını etkileyebilen ciddi bir rahatsızlıktır.

Detay

Makatta Fistül Nasıl Olur? İyileşme Süreci Nasıl Geçer?

OP. DR. Yasir Gözü

Makatta fistül, makat bölgesinde oluşan bir çatlak veya apse sonucunda ortaya çıkabilir. İyileşme süreci hastaya ve uygulanan tedaviye bağlı olarak değişebilmektedir

Detay

Anal Fistül Bitkisel Tedavisi ve Lazer Yöntemi

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül gibi makat hastalıklarının bitkisel tedavisi,iyileşme süreci için yeterli olamamaktadır. Günümüzde sıklıkla lazer tedavisi tercih edilmektedir.

Detay

Perianal Fistül Teşhisi

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül rahatsızlığı, basit veya komplike olabilmektedir. Bu nedenle teşhis aşaması uygun tedavi açısından oldukça önemlidir. Anal fistül şikayetleri arasında çoğunlukla iç çamaşırını kirleten sarı, iltihaplı akıntı sık görülür.

Detay

Fistül Hastalığı Nedir?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül hastalığı makat hastalıklarının en zor tedavi edilen türlerinin başında gelmektedir. Anal fistün hastalığının adı latince fistula kelimesinden gelir ve anlamı kanal demektir.

Detay

Makatta apse tedavisi

OP. DR. Yasir Gözü

İlerlediğinde anal fistüle neden olan makat apsesi tedavisi mutlaka geç kalınmadan yapılmalıdır. Anal apseler anüs ya da rektumun yakınında bulunan iltihaplı boşluklara denir.

Detay

Fistül Hastalığı

OP. DR. Yasir Gözü

Anal apse oluşumları, anüs veya rektumun yakınında yer alan iltihaplı boşluklardır.

Detay

Fistül Belirtileri

OP. DR. Yasir Gözü

Genel bir tanım yapmak gerekirse; fistül hastalığı iki organ arasında normalde bulunmaması gereken sonradan oluşmuş bir kanaldır. Vücutta makat bölgesinde normalde olmaması gereken bir kanalın oluşmasına anal fistül diyoruz.

Detay

Fistül Bakımı

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül bölgesinde herhangi bir ağrı yaşarsanız, derhal doktorunuza bildirin. Ateşiniz varsa, bu bir enfeksiyon işareti olabilir.

Detay

Atnalı Fistül

OP. DR. Yasir Gözü

Bu evrede hastanın gündelik hayatı aksar. Oldukça ağrılı bir süreçtir.Tıp dilinde nadir görülen fistül çeşitlerindedir. Görülme oranı %5 ile %20 arsında değişir.

Detay

Doğru Diyetle Fistülü İyileştirin

OP. DR. Yasir Gözü

Tıp dilinde intravenöz beslenme olarak da geçen parenteral beslenme fistül hastalarını tedavi etmek için kullanılan yaygın bir beslenme türüdür.

Detay

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623